“PAŞA Bank”ın Gürcüstan törəməsi zərər edib
"PAŞA Bank Gürcüstan" 2025-ci ili 2,499 milyon lari (1,574 milyon manat) xalis mənfəətlə başa vurub.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 65,7 % və ya 4,792 milyon lari (3,019 milyon manat) azalma deməkdir.
Xatırladaq ki, 2024-cü ildə bankın xalis mənfəəti 7,291 milyon lari (4,593 milyon manat) təşkil etmişdi. Bankın nizamnamə kapitalı 136,8 milyon laridir(86,184 milyon manat).
Bu il yanvarın 1-nə "PAŞA Bank Gürcüstan"ın aktivləri əvvəlki illə müqayisədə 6,3 % azalaraq 661,662 milyon lari (416,847 milyon manat) təşkil edib. Aktivlərin 423,384 milyon larisi (266,732 milyon manat) müştərilərə verilmiş xalis kreditlərin payına düşüb.
Bankın öhdəlikləri 521,663 milyon lari (328,648 milyon manat) olub ki, bu da ötən illə müqayisədə 11 % azalma deməkdir. Depozit portfeli isə 429,803 milyon lari (270,776 milyon manat) təşkil edib və bu göstəricidə də 16,7 % azalma qeydə alınıb.
Qeyd edək ki, 2013-cü ildə Gürcüstan Mərkəzi Bankı “PAŞA Bank Gürcüstan”a fəaliyyət lisenziyası verib.
Törəmə bankın səhmlərinin 85,1 %-i "PAŞA Bank"a, 14,9 %-i isə Bankın daxil olduğu "PAŞA Holdinq" MMC-yə məxsusdur.

Чистая прибыль «PAŞA Bank Georgia» в 2025 году сократилась на 65,7%
Дочерний банк «PAŞA Bank» в Грузии завершил 2025 год с чистой прибылью в размере 2,499 млн лари (1,574 млн манатов).
Как сообщает Valyuta.az, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года данный показатель сократился на 65,7%, или на 4,792 млн лари (3,019 млн манатов).
Напомним, что в 2024 году чистая прибыль банка составляла 7,291 млн лари (4,593 млн манатов). Уставный капитал банка равен 136,8 млн лари (86,184 млн манатов).
По состоянию на 1 января текущего года активы «PAŞA Bank Georgia» по сравнению с предыдущим годом сократились на 6,3% и составили 661,662 млн лари (416,847 млн манатов). Из них 423,384 млн лари (266,732 млн манатов) пришлись на чистые кредиты, выданные клиентам.
Обязательства банка составили 521,663 млн лари (328,648 млн манатов), что на 11% меньше по сравнению с прошлым годом. Депозитный портфель снизился на 16,7% — до 429,803 млн лари (270,776 млн манатов).
Отметим, что в 2013 году Национальный банк Грузии выдал «PAŞA Bank Georgia» лицензию на осуществление банковской деятельности.
85,1% акций дочернего банка принадлежат «PAŞA Bank», ещё 14,9% — ООО «PAŞA Holding», в состав которого входит банк.