"Oracle" 50 milyardlıq maliyyələşmə planını açıqladı
ABŞ-ın texnologiya nəhəngi "Oracle" süni intellekt layihələri və məlumat mərkəzlərinin qurulması üçün 45-50 milyard dollar həcmində maliyyələşmə planını elan edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkət vəsaitin yarısını səhmlərin satışı, qalan hissəsini isə borclanma hesabına cəlb etməyi planlaşdırır.
Bu çərçivədə "Oracle" 20 milyard dollara qədər səhmlərin mərhələli satışı üçün xüsusi proqram da işə salıb. Borclanma isə 2026-cı ilin əvvəlində bir dəfəlik istiqraz emissiyası ilə həyata keçiriləcək.
"Oracle" bu investisiyalarla süni intellekt üçün artan hesablama gücü tələbatını qarşılamağı hədəfləyir. Şirkətin müştəriləri arasında "OpenAI", "Nvidia", "Meta" və "xAI" kimi qlobal texnologiya nəhəngləri yer alır.
Qeyd edək ki, süni intellekt infrastrukturu üçün iri həcmli investisiyalar fonunda "Oracle" səhmləri ötən ilin sentyabrındakı rekord səviyyədən sonra 50%-dən çox ucuzlaşıb, şirkətin bazar dəyəri isə 460 milyard dollardan artıq azalıb.

Компания Oracle объявила о плане привлечения финансирования в размере 45–50 млрд долларов для реализации проектов в сфере искусственного интеллекта и строительства дата-центров.
Как сообщает Valyuta.az, половину средств компания намерена привлечь за счёт продажи акций, а оставшуюся часть — посредством заимствований.
В этом контексте Oracle запустила специальную программу поэтапной продажи акций на сумму до 20 млрд долларов. Заимствования планируется осуществить в начале 2026 года путём разового выпуска облигаций.
Благодаря данным инвестициям Oracle рассчитывает удовлетворить растущий спрос на вычислительные мощности для искусственного интеллекта. Среди клиентов компании — такие глобальные технологические гиганты, как OpenAI, Nvidia, Meta и xAI.
Отметим, что на фоне масштабных инвестиций в инфраструктуру искусственного интеллекта акции Oracle после рекордного уровня, зафиксированного в сентябре прошлого года, подешевели более чем на 50%, а рыночная капитализация компании сократилась более чем на 460 млрд долларов.