"OpenAI" 2030-cu ilədək süni intellekt infrastrukturuna yatıracağı vəsaiti 750 milyard dollara yüksəldib. Bu, şirkətin ilin əvvəlində açıqladığı proqnozdan 25% çoxdur.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "The Wall Street Journal" məlumat yayıb.
Şirkətin ilk böyük layihəsi ABŞ-ın Corciya ştatında həyata keçiriləcək 20 milyard dollarlıq "Project Camellia" məlumat mərkəzi olacaq. "OpenAI" layihənin tikinti və elektrik təchizatı xərclərini tam özü qarşılayacağını açıqlayıb.
Bununla yanaşı, şirkət elektrik şəbəkəsində yüksək tələbat yaranacağı hallarda enerji istehlakını 1 giqavata qədər azaltmağı öhdəsinə götürüb.
Məlumata görə, layihə üçün tələb olunan enerji əsasən təbii qaz, qalan hissəsi isə günəş enerjisi və batareya sistemləri hesabına təmin ediləcək.

Компания OpenAI увеличила объем средств, которые планирует вложить в инфраструктуру искусственного интеллекта до 2030 года, до 750 млрд долларов. Это на 25% больше прогноза, озвученного компанией в начале года.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на The Wall Street Journal, первым крупным проектом компании станет центр обработки данных Project Camellia стоимостью 20 млрд долларов, который будет построен в американском штате Джорджия.
OpenAI заявила, что полностью возьмет на себя расходы на строительство объекта и его электроснабжение.
Кроме того, компания обязалась сокращать потребление электроэнергии на величину до 1 гигаватта в периоды высокой нагрузки на энергосеть.
По имеющейся информации, основная часть необходимой для проекта энергии будет вырабатываться за счет природного газа, а оставшаяся — с использованием солнечной энергетики и аккумуляторных систем.