Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti səlahiyyətləri daxilində ölkə ərazisində yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə zəruri tədbirlərin görülməsini davam etdirir.
Nazirliyin Mətbuat xidmətindən Valyuta.az-a verilən məlumata görə, bu çərçivədə, Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti tərəfindən Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu, Əlişir Nəvai küçəsi, ev 33 ünvanında yerləşən "Yuxa" restoranında keçirilən yoxlama zamanı yanğın təhlükəsizliyi sahəsində çoxsaylı nöqsanların mövcud olduğu, həmin nöqsanların insan həyatı və ya sağlamlığına, ətraf mühitə və dövlətin əmlak maraqlarına birbaşa təhlükə yaratdığı müəyyən edilib. Belə ki:
- obyektdə ilkin yanğınxəbərverici siqnalizasiya qurğusu tam quraşdırılmayıb, mövcud olan qurğu isə nasazdır;
- elektrik təsərrüfatına profilaktik baxış keçirilməyib və müvafiq akt tərtib edilməyib;
- obyekt odsöndürən balonlarla tam təmin olunmayıb;
- obyektin bəzi daxili divarları yanar materiallarla üzlənilib;
- mətbəxdə quraşdırılmış tüstü bacasının təmizlənməsi barədə akt təqdim edilməyib;
- yanğın zamanı insanların təxliyə olunması üçün köçürmə planı tərtib olunmayıb;
- obyektdə köçürmə yolunu göstərən nişanlar mövcud deyil;
- obyektin daşınmaz əmlakının icbarı sığorta şəhadətnaməsi və layihə sənədləri təqdim edilməyib.
Beləliklə, mövcud vəziyyət onu göstərir ki, obyektin istismarının davam etdirilməsi nəticəsində orada hər an baş verə biləcək yanğın qısa müddətdə genişlənərək faciəni qaçılmaz edəcək.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyi norma və qaydalarının tələblərinin kobud pozulması faktları aşkar edilmiş "Yuxa" restoranının fəaliyyətinin dayandırılması barədə qərar qəbul olunub.

Государственная служба пожарного надзора Министерства по чрезвычайным ситуациям продолжает принимать необходимые меры для обеспечения пожарной безопасности на территории страны в пределах своих полномочий.
Как сообщили Valyuta.az в пресс-службе министерства, в рамках этих мероприятий в ходе проверки, проведённой в ресторане «Yuxa», расположенном по адресу: город Баку, Бинагадинский район, улица Алишира Наваи, дом 33, были выявлены многочисленные нарушения требований пожарной безопасности. Установлено, что данные нарушения создают прямую угрозу жизни и здоровью людей, окружающей среде и имущественным интересам государства.
В частности:
• на объекте не полностью установлена система первичной пожарной сигнализации, а имеющееся оборудование находится в неисправном состоянии;
• не проведён профилактический осмотр электрического хозяйства и не составлен соответствующий акт;
• объект не полностью обеспечен огнетушителями;
• некоторые внутренние стены облицованы горючими материалами;
• не представлен акт очистки дымохода, установленного на кухне;
• не разработан план эвакуации людей на случай пожара;
• отсутствуют указатели путей эвакуации;
• не представлены свидетельство об обязательном страховании недвижимого имущества и проектная документация.
Таким образом, сложившаяся ситуация показывает, что дальнейшая эксплуатация объекта могла привести к тому, что возможный пожар в любой момент быстро распространился бы и сделал трагедию неизбежной.
С учётом выявленных грубых нарушений норм и правил пожарной безопасности принято решение о приостановлении деятельности ресторана «Yuxa».