“S&P Global Ratings” “Kapital Bank”ın kredit reytinqini təsdiqləyib və bank üzrə proqnozu “müsbət” səviyyədə saxlayıb.
Agentlik Kapital Bankın uzun və qısamüddətli emitent kredit reytinqlərini “BB-/B” səviyyəsində təsdiqləyib və proqnozun “müsbət” olduğunu bildirib.
S&P qeyd edib ki, Azərbaycanın ən iri üç bankından biri olan Kapital Bank Birbank brendi altında maliyyə və qeyri-maliyyə xidmətlərini birləşdirən rəqəmsal ekosistemi genişləndirməklə pərakəndə bazarda mövqelərini daha da möhkəmləndirir. Agentliyin qiymətləndirməsinə görə, bu yanaşma xüsusilə əməkhaqqı layihələri və pensiya ödənişləri ilə bağlı qanunvericilikdəki son dəyişikliklər fonunda müştəri loyallığını artırır.
S&P əlavə edib ki, bankın kredit portfeli 2025-ci ildə gözləniləndən daha zəif artıb və ümumi kredit portfeli təxminən 4% genişlənib. Bu dinamika isə Kapital Bankın kapitallaşma səviyyəsinin yüksəlməsinə şərait yaradıb.
Agentlik bankın riskə uyğunlaşdırılmış kapital göstəricisinin (RAC) 2026–2027-ci illərdə təxminən 5,75–6,25% diapazonunda olacağını proqnozlaşdırır.
S&P-nin bildirdiyinə görə, növbəti 12–18 ay ərzində Kapital Bankın rəqəmsal təşəbbüsləri bankın maliyyə pərakəndə bazarında lider mövqeyini daha da gücləndirə və iqtisadi risklərin azalması fonunda reytinq üzrə əlavə müsbət potensial yarada bilər.

Международное рейтинговое агентство S&P Global Ratings подтвердило кредитный рейтинг «Kapital Bank» и сохранило по банку прогноз на уровне «позитивный».
Агентство подтвердило долгосрочный и краткосрочный кредитные рейтинги эмитента «Kapital Bank» на уровне «BB-/B», отметив, что прогноз остаётся «позитивным».
В S&P подчеркнули, что «Kapital Bank», являясь одним из трёх крупнейших банков Азербайджана, укрепляет свои позиции на розничном рынке за счёт расширения цифровой экосистемы под брендом Birbank, объединяющей финансовые и нефинансовые сервисы. По оценке агентства, данный подход способствует повышению лояльности клиентов, особенно на фоне последних изменений в законодательстве, связанных с зарплатными проектами и пенсионными выплатами.
S&P также отметило, что кредитный портфель банка в 2025 году рос слабее ожиданий — общий объём кредитования увеличился примерно на 4%. Такая динамика, в свою очередь, способствовала повышению уровня капитализации «Kapital Bank».
Агентство прогнозирует, что показатель капитала, скорректированного на риск (RAC), в 2026–2027 годах будет находиться в диапазоне примерно 5,75–6,25%.
По оценке S&P, в ближайшие 12–18 месяцев цифровые инициативы «Kapital Bank» могут ещё больше укрепить лидирующие позиции банка на рынке розничных финансовых услуг и создать дополнительный позитивный потенциал для рейтинга на фоне снижения экономических рисков.