Mütəxəsis: "İşdə iki nəfər arasında baş verən konfliktin vaxtında qarşısı alınmalıdır"
İş mühitində insanlar müxtəlif xarakterlərə, fərqli dəyərlərə və gözləntilərə malik olduqları üçün qarşılıqlı münasibətlərdə fikir ayrılıqlarının yaranması qaçılmazdır. Xüsusilə komanda şəklində fəaliyyət göstərilən təşkilatlarda əməkdaşlar arasında ünsiyyət, qərarvermə və məsuliyyət bölgüsü zamanı müxtəlif baxışların toqquşması bəzən konfliktlərin yaranmasına səbəb olur.
Bəs iş yerində baş verən konflikt necə həll edilməlidir?
İnsan Resursları üzrə mütəxəsis İlkin Mirzəzadə Valyuta.az-a bildirir ki,  ümumiyyətlə, iş mühitində konflikt yaranarsa, bu konflikt vaxtında aşkarlanmalı və lokallaşdırılmalıdır:
"Adətən, konflikt iki nəfər arasında baş verir və vaxtında qarşısı alınmadıqda onun miqyası daha da böyüyə bilər. Belə hallarda prosesi daha yaxşı anlamaq üçün tərəfləri ayrı-ayrılıqda dinləmək lazımdır. Bununla yanaşı, ümumi proses də araşdırılmalıdır. Daha sonra isə hər iki tərəfin iştirakı ilə görüş təşkil edilərək konfliktin birdəfəlik həllinə çalışılmalıdır".
"Təbii ki, burada konfliktin miqyası da nəzərə alınmalıdır. Əgər tərəflərdən biri şirkətin qaydalarını ciddi şəkildə pozubsa və ya hər iki tərəf qaydaları pozubsa və bu hal bir neçə dəfə təkrarlanıbsa, artıq hər iki əməkdaşın işdən çıxarılması məsələsi gündəmə gələ bilər. Lakin konflikt xırda səbəbdən yaranıbsa, asanlıqla yatışdırıla bilən bir məsələdirsə və gələcəkdə təkrarlanma ehtimalı azdırsa, bu halda işdən çıxarmaq əvəzinə daha yüngül tədbirlər — töhmət və ya xəbərdarlıq tətbiq etməklə əməkdaşları işdə saxlamaq mümkündür"- deyə İ.Mirzəzadə qeyd edir.

В рабочей среде неизбежны разногласия во мнениях, поскольку люди обладают разными характерами, ценностями и ожиданиями. Особенно в организациях, работающих командами, столкновение различных взглядов при общении, принятии решений и распределении ответственности иногда приводит к возникновению конфликтов.
Но как следует решать конфликты на рабочем месте?
Специалист по управлению персоналом Илкин Мирзэзаде в интервью для Valyuta.az отметил, что, в общем, если в рабочей среде возникает конфликт, он должен быть своевременно выявлен и локализован:
«Как правило, конфликт возникает между двумя людьми, и если не принять меры вовремя, его масштабы могут увеличиться. В таких случаях для лучшего понимания ситуации необходимо выслушать стороны по отдельности. Кроме того, нужно исследовать общий процесс. Затем организуется встреча с участием обеих сторон, чтобы попытаться окончательно разрешить конфликт».
«Разумеется, при этом необходимо учитывать масштаб конфликта. Если одна из сторон грубо нарушила правила компании или обе стороны неоднократно нарушили их, вопрос увольнения обоих сотрудников может стать актуальным. Однако если конфликт возник из-за незначительной причины, которую легко разрешить, и вероятность повторения мала, вместо увольнения можно применить более мягкие меры — выговор или предупреждение, сохранив сотрудников на работе», — добавил И.Мирзэзаде.