Martın 5-də İran İslam Respublikasının ərazisindən uzaqdan idarə olunan partlayan döyüş başlığı ilə təchiz edilmiş 2 ədəd pilotsuz uçuş aparatı (PUA) vasitəsilə Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikasının mülki infrastruktur obyektlərinə qarşı hücum həyata keçirilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Baş Prokurorluq məlumat yayıb.
İlkin istintaq hərəkətləri ilə müəyyən edilib ki, pilotsuz uçuş aparatlarından biri Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanının terminal binasına, digəri isə Babək rayonunun Şəkərabad kəndində yerləşən təhsil müəssisəsinin yaxınlığına düşüb.
"Hadisə nəticəsində mülki infrastruktur obyektinə, yəni Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanının inzibati binasına və işinə əhəmiyyətli ziyan vurulub, eləcə də hava limanı xidmətlərinin işi qəsdən qanunsuz olaraq pozulduğundan Naxçıvan-Bakı istiqaməti üzrə 264 nömrəli reysi həyata keçirməli olan mülki hava gəmisi havada olarkən təhlükəsizlik məqsədilə Bakı şəhəri istiqamətində geri qayıtmağa məcbur olub.
Bundan başqa, hadisə nəticəsində dörd nəfər mülki şəxs:
Naxçıvan Hava Limanında xidmət aparan əməkdaşlar:
- 1986-cı il təvəllüdlü Reyhanə Sabir qızı Vəliyeva,
- 1996-cı il təvəllüdlü Zülfüqar Məmməd oğlu Zülfüqarlı,
- 1996-cı il təvəllüdlü Mehdi Mətləb oğlu Əsgərov və
- təyyarəyə minik gözləyən sərnişin 1998-ci il təvəllüdlü Əsəd Vidadi oğlu Cəfərov müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb.
Zərərçəkmiş şəxslərə müvafiq tibbi yardımlar göstərilib, hazırda xəstəxanada həmin nəzarəti altında müalicələri davam etdirilir.
Faktla bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanaraq ibtidai araşdırmanın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsinə həvalə olunub.
Hazırda cinayət işi üzrə prokurorluq əməkdaşları tərəfindən aidiyyəti dövlət qurumları ilə birgə hadisə yerinə baxış keçirilib, maddi sübutlar toplanıb, zərərçəkmiş şəxslərin və şahidlərin ilkin ifadələri alınıb, eləcə də, müvafiq ekspertizalar təyin edilməklə çoxsaylı istintaq hərəkətləri icra olunur.
Bundan başqa, PUA-ların mənşəyi və idarəetmə marşrutu üzrə texniki araşdırmalar da aparılır.
İbtidai istintaq çərçivəsində beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olaraq Azərbaycan Respublikasının ərazisinə qarşı həyata keçirilmiş bu hücumun bütün halları obyektiv, tam və hərtərəfli şəkildə araşdırılacaq, təqsirli şəxslərin qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş qaydada məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində zəruri tədbirlərin icrası təmin olunacaq.
Baş Prokurorluq bildirir ki, mülki əhalinin və strateji infrastruktur obyektlərinin hədəf alınması beynəlxalq humanitar hüququn əsas prinsiplərinin kobud şəkildə pozulmasıdır.
Cinayət işi üzrə zəruri istintaq-əməliyyat tədbirləri davam etdirilir və ictimaiyyətə əlavə məlumatların verilməsi təmin ediləcək", - məlumatda vurğulanıb.

5 марта с территории Исламской Республики Иран с использованием двух беспилотных летательных аппаратов, оснащённых дистанционно управляемыми взрывными боевыми частями, была осуществлена атака на объекты гражданской инфраструктуры Нахчыванской Автономной Республики Азербайджанской Республики.
Как сообщает Valyuta.az, об этом говорится в заявлении Генеральной прокуратуры Азербайджанской Республики.
По данным предварительного следствия установлено, что один из беспилотников упал на здание терминала Нахчыванского международного аэропорта, а второй — вблизи образовательного учреждения, расположенного в селе Шекерабад Бабекского района.
В результате происшествия гражданскому инфраструктурному объекту — административному зданию Нахчыванского международного аэропорта — был нанесён значительный ущерб, а работа аэропортовых служб была умышленно и незаконно нарушена. В связи с этим гражданский самолёт, выполнявший рейс №264 по маршруту Нахчыван — Баку, был вынужден во время полёта вернуться в сторону города Баку из соображений безопасности.
Кроме того, в результате инцидента различные телесные повреждения получили четыре гражданских лица — сотрудники Нахчыванского аэропорта:
• Рейхана Сабир кызы Велиева, 1986 года рождения;
• Зульфугар Мамед оглу Зульфугарлы, 1996 года рождения;
• Мехди Матлаб оглу Аскеров, 1996 года рождения;
а также пассажир, ожидавший посадки на самолёт:
• Асэд Видади оглу Джафаров, 1998 года рождения.
Пострадавшим оказана необходимая медицинская помощь, в настоящее время они продолжают лечение в больнице под наблюдением врачей.
По факту Генеральным прокурором Азербайджанской Республики возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса. Проведение предварительного расследования поручено Следственному управлению Генеральной прокуратуры.
В настоящее время сотрудники прокуратуры совместно с соответствующими государственными органами провели осмотр места происшествия, собрали вещественные доказательства, получили первичные показания пострадавших и свидетелей, а также назначили необходимые экспертизы. Проводится ряд следственных действий.
Также ведутся технические исследования для установления происхождения беспилотников и маршрута их управления.
В рамках предварительного расследования будут всесторонне, объективно и полно изучены все обстоятельства атаки, совершённой против территории Азербайджанской Республики в нарушение норм и принципов международного права. Будут приняты необходимые меры для привлечения виновных лиц к ответственности в соответствии с законодательством.
В Генеральной прокуратуре подчеркнули, что намеренное поражение гражданского населения и стратегических объектов инфраструктуры является грубым нарушением основных принципов международного гуманитарного права.
Следственно-оперативные мероприятия по уголовному делу продолжаются, общественности будет предоставлена дополнительная информация.