Azərbaycanda investisiyanın dövlət tərəfindən alınmasının yeni əsasları təsdiqlənib.
Valyuta.az xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev bununla bağlı "İnvestisiya fəaliyyəti haqqında" qanuna dəyişikliyi imzalayıb.
Yeni dəyişikliklə investisiyanın dövlət tərəfindən alınmasının yeni bir əsasını müəyyən edilib. Bu strateji əhəmiyyətə malik investisiyalara münasibətdə Azərbaycan dövlətinin və xalqının mənafelərinə zərər vuran və ya Azərbaycanın milli maraqlarına zidd olan müstəsna halların qarşısını almaq məqsədilə investisiyaların dövlət tərəfindən alınmasıdır.
Beləliklə, strateji əhəmiyyətə malik olan investisiyaların Azərbaycan dövlətinin və xalqının mənafelərinə zərər vuran və ya Azərbaycanın milli maraqlarına zidd olan müstəsna halların qarşısını almaq məqsədilə dövlət tərəfindən alınmasının hüquqi əsasını formalaşdırılıb. Həmin məqsəd üçün investisiyaların alınması ümumi qaydada, yəni investisiyaların dövlət tərəfindən alınması əvəzində investorlara kompensasiya ödənilməklə həyata keçiriləcək.
Həmçinin qeyd olunan məqsəd üçün strateji əhəmiyyətə malik olan investisiyaların dövlət tərəfindən alınması Azərbaycan qanunları ilə həyata keçiriləcək.
Bütün xəbərlər45 dəqiqəlik görüş 6 milyon dollarlıq startap ideyasına çevrildi
05.03.2026Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi: İranın hücum aktları cavabsız qalmayacaq
05.03.2026Prezident investisiyaların dövlət tərəfindən alınmasını təsdiqləyib
05.03.2026İran səfiri Azərbaycan XİN-ə çağırılıb, nota təqdim ediləcək
05.03.2026Azərbaycan XİN: İranın Naxçıvana dron hücumu nəticəsində 2 nəfər xəsarət alıb
05.03.2026Naxçıvan aeroportunun yaxınlığında yerləşən məktəblərdə müəllimlər və şagirdlər təxliyə edilib - RƏSMİ
05.03.2026Borcları ödəməyin ən effektiv yolu: Deyv Remzinin tövsiyə etdiyi metod
05.03.2026İranın atdığı dronlardan biri Naxçıvandakı məktəbin yaxınlığına düşərək partlayıb
05.03.2026İran Naxçıvana dronla zərbələr endirib
05.03.2026Yusif Poladov Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yanında İctimai Şuraya üzv seçilib ®
05.03.2026Azərbaycanda "ƏDV geri al" mexanizmi tam avtomatlaşdırılır
05.03.2026Yanvarda Azərbaycandan 107,6 milyonluq aqrar məhsul ixrac edilib
05.03.2026Mikayıl Cabbarov: "Azərbaycanda startaplar üçün daha rəqabətqabiliyyətli vergi mühiti formalaşdırılacaq"

Президент Ильхам Алиев утвердил изъятие инвестиций государством
Как сообщает Valyuta.az, президент Ильхам Алиев подписал соответствующие изменения в закон «Об инвестиционной деятельности».
Согласно новым поправкам, определено дополнительное основание для изъятия инвестиций государством. Речь идет о возможности изъятия инвестиций в исключительных случаях, когда это необходимо для предотвращения ситуаций, наносящих ущерб интересам Азербайджанского государства и народа или противоречащих национальным интересам страны, в отношении инвестиций, имеющих стратегическое значение.
Таким образом, сформирована правовая основа для изъятия государством инвестиций стратегического значения с целью предотвращения исключительных случаев, которые могут нанести ущерб интересам государства и народа Азербайджана либо противоречат национальным интересам страны.
Отмечается, что изъятие инвестиций будет осуществляться в общем порядке — с выплатой инвесторам компенсации взамен изъятых инвестиций.
Кроме того, изъятие инвестиций стратегического значения для указанных целей будет проводиться в соответствии с законодательством Азербайджана.