2024-cü ildə 18 yaşlı Teyler Rouz (Tyler Rose) və 19 yaşlı Nevvi Anandi (Navvye Anand) süni intellekt texnologiyasını kənd təsərrüfatına tətbiq etməyi hədəfləyən startap yaradıblar. Onların təsis etdiyi “Bindwell” şirkəti bitkiləri zərərvericilərdən qorumaq üçün yeni pestisid molekullarının hazırlanmasında süni intellektdən istifadə edir.
Valyuta.az xəbər verir ki, gənc təsisçilərin məqsədi pestisidlərin hazırlanması prosesini sürətləndirmək və daha effektiv, eyni zamanda daha təhlükəsiz kimyəvi maddələrin yaradılmasına nail olmaqdır.
Mövcud hesablamalara görə, dünyada zərərvericilər səbəbindən kənd təsərrüfatı məhsullarının təxminən 40 faizi itirilir. Startapın hazırladığı texnologiya bu problemi azaltmağa yönəlib.
Şirkətin ideyasının inkişafında "Y Combinator" akselerator proqramı mühüm rol oynayıb. Gənc sahibkarlar proqram çərçivəsində "Y Combinator"un həmtəsisçisi Pol Qrehem (Paul Graham) ilə təxminən 45 dəqiqə davam edən görüş keçiriblər. Bu görüş zamanı Qrehem onlara süni intellekt alətlərini digər şirkətlərə satmaq əvəzinə, həmin texnologiyadan istifadə edərək öz pestisid molekullarını yaratmağı tövsiyə edib.
Bu məsləhətdən sonra startap strategiyasını dəyişərək süni intellekt vasitəsilə yeni pestisidlərin hazırlanmasına fokuslanıb. Daha sonra şirkət investorların diqqətini cəlb etməyə nail olub və 6 milyon dollar investisiya əldə edib. İnvestorlar arasında Pol Qrehem də yer alıb.
“Bindwell” tərəfindən hazırlanan süni intellekt modelləri kimyəvi maddələrin və zülalların qarşılıqlı təsirini analiz edərək minlərlə mümkün molekulu qısa müddətdə qiymətləndirə bilir. Bu isə yeni pestisidlərin hazırlanması prosesini ənənəvi üsullarla müqayisədə daha sürətli və səmərəli edə bilər.
Startapın təsisçiləri kənd təsərrüfatı problemləri ilə şəxsi təcrübə vasitəsilə tanış olduqlarını bildirirlər. Teyler Rouz ailə üzvlərinin fermer fəaliyyəti ilə məşğul olması səbəbilə pestisid problemlərini yaxından müşahidə etdiyini qeyd edib. Nevvi Anandi isə ailəsinin Hindistanda torpaq sahəsinə malik olduğunu və məhsuldarlıq problemləri ilə üzləşdiklərini bildirib.
Gənc sahibkarların qurduğu startap süni intellekt texnologiyalarının kənd təsərrüfatında tətbiqi sahəsində yeni yanaşmalardan biri kimi qiymətləndirilir. Şirkət gələcəkdə daha effektiv pestisidlərin hazırlanmasına və kənd təsərrüfatı məhsuldarlığının artırılmasına töhfə verməyi hədəfləyir.

В 2024 году 18-летний Тайлер Роуз (Tyler Rose) и 19-летний Наввье Ананд (Navvye Anand) основали стартап, нацеленный на применение технологий искусственного интеллекта в сельском хозяйстве. Созданная ими компания Bindwell использует искусственный интеллект для разработки новых молекул пестицидов, предназначенных для защиты растений от вредителей.
Как сообщает Valyuta.az, цель молодых основателей — ускорить процесс создания пестицидов и добиться разработки более эффективных и одновременно более безопасных химических веществ.
По существующим оценкам, в мире около 40% сельскохозяйственной продукции теряется из-за вредителей. Разрабатываемая стартапом технология направлена на сокращение этих потерь.
В развитии идеи компании важную роль сыграла акселерационная программа Y Combinator. В рамках программы молодые предприниматели провели встречу с сооснователем Y Combinator Полом Грэмом (Paul Graham), которая длилась около 45 минут. Во время разговора Грэм посоветовал им не продавать инструменты искусственного интеллекта другим компаниям, а использовать эту технологию для создания собственных молекул пестицидов.
После этого совета стартап изменил стратегию и сосредоточился на разработке новых пестицидов с помощью искусственного интеллекта. Впоследствии компания смогла привлечь внимание инвесторов и получить инвестиции в размере 6 млн долларов. Среди инвесторов оказался и Пол Грэм.
Модели искусственного интеллекта, разработанные Bindwell, анализируют взаимодействие химических веществ и белков, что позволяет за короткое время оценивать тысячи возможных молекул. Это может сделать процесс создания новых пестицидов значительно быстрее и эффективнее по сравнению с традиционными методами.
Основатели стартапа отмечают, что знакомы с проблемами сельского хозяйства благодаря личному опыту. Тайлер Роуз рассказал, что наблюдал проблемы, связанные с использованием пестицидов, поскольку члены его семьи занимаются фермерством. В свою очередь, Наввье Ананд отметил, что его семья владеет земельным участком в Индии и сталкивалась с проблемами урожайности.
Стартап, созданный молодыми предпринимателями, рассматривается как один из новых подходов к применению технологий искусственного интеллекта в сельском хозяйстве. Компания планирует внести вклад в разработку более эффективных пестицидов и повышение продуктивности сельского хозяйства.