Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə The Information nəşri məlumat yayıb. Bildirilir ki, şirkətin 2026-cı ilin fevral ayına olan gəlir tempi bu səviyyəni göstərir.
Məlumata görə, "OpenAI"ın 2025-ci ilin sonunda təxminən 21,4 milyard dollar səviyyəsində olan gəlir tempi son aylarda artaraq 25 milyard dollardan çox olub. Qeyd olunur ki, bu rəqəm rəsmi illik maliyyə hesabatı deyil, şirkətin aylıq gəlir göstəricilərinin illik hesablanması əsasında formalaşan təxmini göstəricidir.
Şirkətin gəlir artımında əsas payı ChatGPT abunəlikləri və korporativ süni intellekt həlləri təşkil edir. Xüsusilə iri şirkətlərlə bağlanan API və lisenziya müqavilələrinin "OpenAI"ın gəlirlərində mühüm yer tutduğu bildirilir.
Müqayisə üçün qeyd edilir ki, digər böyük AI şirkətlərindən biri olan "Anthropic"in gəlirinin təxminən 9 milyard dollar səviyyəsində olduğu bildirilir.

Годовой доход OpenAI, рассчитанный на основе текущих показателей, предположительно превысил 25 млрд долларов.
Как сообщает Valyuta.az, об этом пишет издание The Information. Отмечается, что темпы доходов компании по состоянию на февраль 2026 года указывают на достижение такого уровня.
По данным источника, в конце 2025 года годовой показатель доходов OpenAI составлял около 21,4 млрд долларов, однако в последние месяцы он увеличился и превысил 25 млрд долларов. Подчеркивается, что речь идет не о официальной годовой финансовой отчетности, а о приблизительном показателе, сформированном на основе годового пересчета текущих ежемесячных доходов компании.
Основную долю роста доходов компании обеспечивают подписки на ChatGPT, а также корпоративные решения в сфере искусственного интеллекта. Сообщается, что особенно значительную роль в структуре доходов играют API-контракты и лицензионные соглашения, заключенные с крупными компаниями.
Для сравнения отмечается, что доход еще одной крупной компании в сфере искусственного интеллекта — Anthropic — оценивается примерно в 9 млрд долларов.