Leysan Məmmədov təyinatdan kənar xərclərə və artıq maaş ödənişlərinə yol verib
Hesablama Palatası 2025-ci ilin İş planına uyğun olaraq “Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti” publik hüquqi şəxsi üzrə audit aparıb. Audit Palatanın 24 sentyabr 2025-ci il tarixli Kollegiya qərarı ilə təsdiqlənmiş proqram əsasında həyata keçirilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, audit zamanı müəyyən olunub ki, 2024-cü ildən qalan istifadə olunmamış vəsaitlər və dövlət əmlakının satışından daxil olan istifadə edilməmiş məbləğlər nəzərə alınaraq 2025-ci il üzrə bağlanmış müqavilələrin maliyyələşdirilməsinin azaldılması təmin edilməyib.
“Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti” publik hüquqi şəxsin icraçı direktoru Leysan Məmmədovdur.
Hesabatda qeyd olunub ki, qurumun vəzifə öhdəliklərinə aid olmayan sahələrə vəsait yönəldilib, əməkhaqqı üzrə artıq ödənişlərə yol verilib. Bəzi hallarda təsdiqedici sənədlər qanunvericiliyin tələblərinə uyğun tərtib olunmadığı üçün maliyyə əməliyyatları mühasibat uçotunda vaxtında əks etdirilməyib, vergi qanunvericiliyinin tələblərinə əməl olunmayıb və maliyyə intizamı pozulub.
Audit zamanı həmçinin obyektlərin layihə-smeta sənədlərinin hazırlanması və tikintisi prosesində tikinti normativlərindən kənarlaşmalar müəyyən edilib.
Bundan başqa, mühəndis-geoloji tədqiqatlara dair texniki hesabatların bəzi hallarda düzgün tərtib edilmədiyi, layihədən artıq iş həcmlərinin smeta sənədlərinə, müqavilələrin qiymət cədvəllərinə və qəbul aktlarına daxil edildiyi bildirilib. Bu isə satınalma işlərinin həcmi və dəyərinin artmasına səbəb olub. Eyni zamanda 2, 3, 4 və 5 otaqlı fərdi yaşayış evləri üzrə layihələrdə də oxşar hallar ehtimal dəyərinin yüksəlməsinə gətirib çıxarıb.
Hesabatda o da vurğulanıb ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərin yenidən qurulması və bərpası üçün ayrılan vəsaitlərin idarə edilməsində maliyyə inzibatçılığı üzrə boşluqlara yol verilib. İcra olunmamış vəsaitlərin qurumun hesabına köçürülməsi nəticəsində əhəmiyyətli məbləğ bank hesablarında saxlanılıb, həmin vəsaitin əsas hissəsi aşağı faizlə depozitə yerləşdirilib, bir hissəsi isə istifadəsiz qalıb. Nəticədə gəlir əldə olunsa da, vəsaitin gəlirlilik potensialından tam istifadə edilməyib.

Лейсан Мамедов допустил нарушения при расходовании средств на восстановление
Счётная палата в соответствии с Планом работы на 2025 год провела аудит публичного юридического лица «Служба восстановления, строительства и управления в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах». Проверка была осуществлена на основании программы, утверждённой решением Коллегии Палаты от 24 сентября 2025 года.
Как сообщает Valyuta.az, в ходе аудита установлено, что с учётом неиспользованных средств, оставшихся с 2024 года, а также неосвоенных поступлений от продажи государственного имущества, не было обеспечено сокращение финансирования контрактов, заключённых на 2025 год.
Исполнительным директором публичного юридического лица «Служба восстановления, строительства и управления в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах» является Лейсан Мамедов.
В отчёте отмечается, что средства направлялись на направления, не входящие в должностные обязанности структуры, а также допускались избыточные выплаты заработной платы. В ряде случаев из-за несоответствия подтверждающих документов требованиям законодательства финансовые операции не отражались своевременно в бухгалтерском учёте, нарушались нормы налогового законодательства и финансовая дисциплина.
В ходе проверки также выявлены отклонения от строительных нормативов при подготовке проектно-сметной документации и в процессе строительства объектов.
Кроме того, установлено, что в отдельных случаях технические отчёты по инженерно-геологическим исследованиям оформлялись ненадлежащим образом, а объёмы работ сверх проекта включались в сметную документацию, ценовые таблицы контрактов и акты приёмки. Это привело к увеличению объёмов и стоимости закупок. Аналогичные случаи выявлены и в проектах индивидуальных жилых домов с 2, 3, 4 и 5 комнатами, что также повлияло на рост их сметной стоимости.
В отчёте подчёркивается, что при управлении средствами, выделенными на восстановление освобождённых территорий, были допущены пробелы в финансовом администрировании. В результате перечисления неиспользованных средств на счета структуры значительные суммы аккумулировались на банковских счетах: основная часть была размещена на депозитах под низкие проценты, а часть оставалась неиспользованной. Несмотря на получение определённого дохода, потенциал доходности средств был реализован не в полной мере.