Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri dəyişib.
Valyuta.az "Apa"ya istinadən xəbər verir ki, vəzifə müddətinin başa çatması ilə əlaqədar Ştefani Ştallmayer (Stefanie Stallmeister) bu il iyulun 1-dən etibarən Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri vəzifəsindən ayrılıb. O, bu vəzifəyə 2023-cü il iyulun 1-də təyin edilmişdi.
Məlumata görə, Dünya Bankının Azərbaycan üzrə yeni ölkə meneceri vəzifəsinə Saşa Bakes (Sacha Backes) təyin edilib. O, vəzifəsinin icrasına bu ilin avqust ayından başlayacaq.
Qeyd edək ki, bu təyinatadək Saşa Bakes Dünya Bankı Qrupunun üzvü olan Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasında (IFC) İstehsal, Aqrobiznes və Xidmətlər üzrə Avropa komandasında baş investisiya mütəxəssisi olub.
Backes 17 ildən artıqdır ki, IFC-də fəaliyyət göstərir. O, bu müddətin ilk 12 ilini London, Vaşinqton və Yohannesburq ofislərində Təbii Sərvətlər və İnfrastruktur komandasında çalışaraq əsasən Afrika regionunda layihələrə rəhbərlik edib.
IFC-yə qoşulmazdan əvvəl isə Lüksemburq hökumətinin inkişaf yardımı üzrə icraçı agentliyi olan Lux-Development təşkilatında yeddi il çalışıb. Bu müddətdə Laosda aqrobiznes və kənd infrastrukturuna yönəlmiş inteqrə olunmuş kənd inkişafı layihələrini idarə edib.
Saşa Bakes Kembric Universitetində fizika üzrə fəlsəfə doktoru (PhD) və INSEAD Biznes Məktəbində biznesin idarəedilməsi (MBA) dərəcəsi alıb.

Во Всемирном банке назначен новый страновой менеджер по Азербайджану.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на APA, в связи с завершением срока полномочий Штефани Штальмайстер с 1 июля текущего года покинула должность странового менеджера Всемирного банка по Азербайджану. Она была назначена на этот пост 1 июля 2023 года.
Согласно информации, новым страновым менеджером Всемирного банка по Азербайджану назначен Саша Бакес. Он приступит к исполнению обязанностей в августе текущего года.
До этого назначения Саша Бакес занимал должность старшего инвестиционного специалиста европейской команды по производству, агробизнесу и услугам в Международной финансовой корпорации (IFC), входящей в Группу Всемирного банка.
Бакес работает в IFC более 17 лет. Первые 12 лет он трудился в команде по природным ресурсам и инфраструктуре в офисах организации в Лондоне, Вашингтоне и Йоханнесбурге, где в основном руководил проектами в странах Африки.
До прихода в IFC он в течение семи лет работал в Lux-Development — исполнительном агентстве правительства Люксембурга по оказанию помощи в целях развития. В этот период он управлял в Лаосе комплексными проектами сельского развития, ориентированными на агробизнес и сельскую инфраструктуру.
Саша Бакес имеет степень доктора философии по физике Кембриджского университета и степень MBA бизнес-школы INSEAD.