KOBİA sədri: "Əməkdaşları yalnız əməkhaqqı ilə motivasiya etmək mümkün deyil"
Azərbaycanda yeni nəsil əməkdaşların gözləntiləri dəyişib və onları yalnız əməkhaqqı ilə motivasiya etmək artıq mümkün deyil.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov Bakıda keçirilən Beynəlxalq CEO sammitində (Global CEO Summit 2026) deyib.
Onun sözlərinə görə, müasir dövrdə gənc əməkdaşlar ilk növbədə mənalı iş görmək, inkişaf etmək və öyrənmək imkanları əldə etmək istəyirlər: "Onlar gördükləri işin real təsirini hiss etmək, şirkətə verdikləri töhfənin dəyərli olduğunu bilmək istəyirlər. Yeni nəsil üçün şirkətlərin dəyərləri və missiyası da mühüm əhəmiyyət daşıyır. Əgər şirkətin məqsədləri və prinsipləri onların şəxsi baxışları ilə uyğun gəlmirsə, onlar alternativ imkanlara üz tuturlar".
O. Məmmədov vurğulayıb ki, bu dəyişikliklər liderlik yanaşmasında da yenilənməni zəruri edir: "Rəhbərlər əməkdaşlara yalnız maddi stimullar deyil, eyni zamanda inkişaf, etimad və aydın perspektiv təqdim etməlidirlər. Əməkdaşlar özlərini hörmətli və dəyərli hiss etdikdə daha yüksək nəticələr göstərirlər".

В Азербайджане ожидания нового поколения сотрудников изменились, и мотивировать их исключительно заработной платой уже невозможно.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, об этом заявил председатель правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса при Министерстве экономики Азербайджана Орхан Мамедов на Международном саммите CEO в Баку (Global CEO Summit 2026).
По его словам, в современных условиях молодые сотрудники прежде всего стремятся выполнять осмысленную работу, получать возможности для развития и обучения.
«Они хотят ощущать реальное влияние своей деятельности, понимать ценность вклада, который вносят в компанию. Для нового поколения также важны ценности и миссия компаний. Если цели и принципы организации не совпадают с их личными взглядами, они обращаются к альтернативным возможностям», — отметил он.
О. Мамедов подчеркнул, что эти изменения требуют обновления и в подходах к лидерству:
«Руководители должны предлагать сотрудникам не только материальные стимулы, но и возможности для развития, доверие и чёткие перспективы. Когда сотрудники чувствуют уважение и свою значимость, они демонстрируют более высокие результаты».