Azərbaycan bank sektorunda müddətli əmanət məhsulları vəsaitlərin qorunması və sabit gəlir əldə edilməsi baxımından əsas maliyyə alətlərindən biri olaraq qalır. "Bank Respublika" və “PAŞA Bank” tərəfindən təqdim edilən müddətli əmanət məhsulları faiz dərəcələri, müddət imkanları və sığorta şərtləri baxımından müştərilərə müxtəlif seçimlər təklif edir. Hər iki bankın depozit şərtləri qanunvericiliyə uyğun olaraq dövlət tərəfindən sığortalanır.
Valyuta.az “PAŞA Bank” Bank Respublika tərəfindən təqdim olunan müddətli əmanət məhsullarını müqayisəli şəkildə təqdim edir.
"Paşa Bank"ın müddətli depozit məhsulu müştərilərə vəsaitlərini müəyyən müddətə yerləşdirərək faiz gəliri əldə etmək imkanı təqdim edir. Depozit üzrə minimal yerləşdirmə məbləği 5 000 manat təşkil edir. Əmanəti həm Azərbaycan manatı (AZN), həm də ABŞ dolları (USD) ilə açmaq mümkündür. İllik faiz dərəcəsi 10 faizə qədər nəzərdə tutulur. Müddət başa çatdıqdan sonra depozit avtomatik olaraq uzadılır.
AZN USD
Müddət Aylıq Müddətin sonunda Müddət Aylıq Müddətin sonunda
3 ay 7.50% 7.50% 3 ay 2.75% 2.75%
6 ay 8.25% 8.50% 6 ay 2.75% 2.75%
9 ay 8.50% 8.75% 9 ay 2.75% 2.75%
12 ay 8.75% 9.00% 12 ay 2.75% 2.75%
18 ay 9.00% 9.25% 18 ay 2.75% 2.85%
24 ay 9.25% 9.50% 24 ay 2.85% 2.95%
36 ay 8.75% 10.00% 36 ay 2.90% 3.00%
"Bank Respublika"nın müddətli əmanət məhsulu müştərilərə vəsaitlərini banka yerləşdirərək stabil və etibarlı gəlir əldə etmək imkanı təqdim edir. Əmanət həm müştərinin öz adına, həm uşağın adına, həm də üçüncü şəxsin adına açıla bilər və bu hal faiz dərəcəsinə təsir göstərmir.
Əmanətin maksimal müddəti AZN və USD valyutaları üzrə 36 ay təşkil edir. Azərbaycan manatı ilə yerləşdirilən vəsait üzrə maksimal illik qazanc 10,5 faiz, ABŞ dolları ilə yerləşdirilən vəsait üzrə isə maksimal illik qazanc 3,5 faizdir.
Qeyd (AZN valyutalı): Bankın mövcud müddətli əmanəti olan müştərilərinin əmanətlərinin vaxtı avtomatik uzadıldıqda 0.25% əlavə edilməklə uzadılacaqdır.
6 ay - 11 ay 5.5% 6.5% 6 ay - 11 ay 3.0% 3.0%
12 ay - 17 ay 9% 9.5% 12 ay - 17 ay 3.5% 3.5%
18 ay - 23 ay 9.25% 10% 18 ay - 23 ay 3.5% 3.5%
24 ay - 36 ay 9.5% 10.5% 24 ay - 36 ay 3.0% 3.25%
36 ay 9.5% 10.5% 36 ay 3.0% 3.5%
Həm "Bank Respublika", həm də “PAŞA Bank” “Əmanətlərin sığortalanması haqqında” qanuna uyğun olaraq fəaliyyət göstərən Əmanətlərin Sığortalanması Fondunun üzvüdür və banklarda yerləşdirilən qorunan əmanətlər fond tərəfindən sığortalanır.
Qorunan əmanətlər üzrə maksimal illik faiz dərəcəsi:
AZN ilə yerləşdirilən depozitlər üzrə - 12%
USD ilə yerləşdirilən depozitlər üzrə - 2,5%
Hər iki bankda qorunan əmanətlər üzrə maksimal kompensasiya məbləği 100 000 manat təşkil edir. Sığorta hadisəsi baş verdikdə fond tərəfindən əmanətçiyə kompensasiya ödənilir.

В банковском секторе Азербайджана срочные депозитные продукты остаются одним из ключевых финансовых инструментов для сохранения средств и получения стабильного дохода. Срочные вклады, предлагаемые «PAŞA Bank» и «Bank Respublika», предоставляют клиентам различные варианты по процентным ставкам, срокам размещения и условиям страхования. Условия депозитов обоих банков застрахованы государством в соответствии с законодательством.
Valyuta.az представляет сравнительный обзор срочных депозитных продуктов «PAŞA Bank» и «Bank Respublika».
Срочный депозитный продукт «PAŞA Bank» позволяет клиентам разместить средства на определённый срок и получать процентный доход. Минимальная сумма размещения составляет 5 000 манатов. Открытие вклада возможно как в азербайджанских манатах (AZN), так и в долларах США (USD). Годовая процентная ставка предусмотрена до 10%. По истечении срока депозит автоматически пролонгируется.
| AZN | USD | |||||
| Срок | Ежемесячно | В конце срока | Срок | Ежемесячно | В конце срока | |
| 3 месяца | 7.50% | 7.50% | 3 месяца | 2.75% | 2.75% | |
| 6 месяцев | 8.25% | 8.50% | 6 месяцев | 2.75% | 2.75% | |
| 9 месяцев | 8.50% | 8.75% | 9 месяцев | 2.75% | 2.75% | |
| 12 месяцев | 8.75% | 9.00% | 12 месяцев | 2.75% | 2.75% | |
| 18 месяцев | 9.00% | 9.25% | 18 месяцев | 2.75% | 2.85% | |
| 24 месяца | 9.25% | 9.50% | 24 месяца | 2.85% | 2.95% | |
| 36 месяцев | 8.75% | 10.00% | 36 месяцев | 2.90% | 3.00% | |
| 25.02.2026 | ||||||
Срочный вклад «Bank Respublika» предоставляет возможность получения стабильного и надёжного дохода. Депозит может быть открыт как на имя самого клиента, так и на имя ребёнка либо третьего лица, при этом это не влияет на процентную ставку.
Максимальный срок размещения средств в AZN и USD составляет 36 месяцев. Максимальная годовая доходность по вкладам в манатах достигает 10,5%, по вкладам в долларах США — 3,5%.
Примечание (для вкладов в AZN): при автоматической пролонгации действующих срочных вкладов клиентам дополнительно начисляется 0,25%.
| 6 месяцев - 11 месяцев | 5.5% | 6.5% | 6 месяцев - 11 месяцев | 3.0% | 3.0% | |
| 12 месяцев - 17 месяцев | 9% | 9.5% | 12 месяцев - 17 месяцев | 3.5% | 3.5% | |
| 18 месяцев - 23 месяцев | 9.25% | 10% | 18 месяцев - 23 месяцев | 3.5% | 3.5% | |
| 24 месяцев - 36 месяцев | 9.5% | 10.5% | 24 месяцев - 36 месяцев | 3.0% | 3.25% | |
| 36 месяцев | 9.5% | 10.5% | 36 месяцев | 3.0% | 3.5% | |
Оба банка являются членами Фонда страхования вкладов, действующего в соответствии с законом «О страховании вкладов», и защищённые вклады, размещённые в банках, застрахованы фондом.
Максимальная годовая процентная ставка по защищённым вкладам составляет:
— по депозитам в AZN — 12%;
— по депозитам в USD — 2,5%.
Максимальный размер компенсации по защищённым вкладам в обоих банках составляет 100 000 манатов. В случае наступления страхового случая фонд выплачивает вкладчику компенсацию.