Şəxs özünə məxsus, qanuni kriptovalyutanı satır. Alıcı vəsaiti onun kart hesabına köçürür. Lakin bundan sonra bank kartı bloklaşdırır. Şəxs də öz-özünə düşünür ki, "Əgər əməliyyat qanunidirsə, niyə kart bağlanır?"
Banklar niyə kriptovalyuta ilə bağlı köçürmələrə riskli əməliyyat kimi yanaşır və kartları bloklayır?
Bank məsələləri üzrə mütəxəssis Emin Mahmudov Valyuta.az-a bildirib ki, bir çox insan hesab edir ki, onun günahı yoxdur. Lakin diqqətli yanaşdıqda müəyyən məsuliyyət daşıdıqları aydın olur:
"Banklar mütəmadi olaraq müştərilərinə tövsiyə edirlər ki, alış-veriş zamanı və ya kriptovalyuta platformalarında hər hansı sövdələşmə apararkən anonim hesablarla əməliyyat etməsinlər, yalnız açıq və təsdiqlənmiş hesablarla işləsinlər. Bundan əlavə, təhlükəsizliyin tam təmin olunmasını istəyən şəxslər risklərdən yayınmalı və dələduzluq yolu ilə əldə olunmuş vəsaitin onların kart hesabına köçürülməsinə yol verməməlidirlər. Bunun üçün vəsaiti göndərən şəxsdən kartın ona məxsus olduğunu təsdiqləyən sübut tələb etmək mümkündür. Həmçinin kriptovalyuta platformalarında, məsələn, “Binance” və “Bybit” platformalarında hesabın sahibinin adı ilə ödəniş edilən bank kartının sahibinin adı eyni olmalıdır. Yəni, kriptovalyutanı alan şəxs eyni zamanda istifadə olunan kartın da sahibi olmalıdır. Bu qaydalara əməl edildiyi təqdirdə dələduzluq riskini minimuma endirmək və bank tərəfindən kartın bloklaşdırılması ehtimalını azaltmaq mümkündür".

Человек продаёт законную криптовалюту, принадлежащую ему. Покупатель переводит средства на его банковскую карту. Однако после этого карта блокируется. Человек задаётся вопросом: «Если операция законна, почему блокируется карта?»
Почему банки рассматривают переводы, связанные с криптовалютой, как рискованные операции и блокируют карты?
Эксперт по банковским операциям Эмин Махмудов сообщил Valyuta.az, что многие люди считают себя невиновными. Однако при внимательном подходе становится очевидна их определённая ответственность:
«Банки постоянно рекомендуют своим клиентам не проводить сделки с анонимными счетами при покупках или на криптовалютных платформах, а работать только с открытыми и подтверждёнными счетами. Кроме того, лица, которые хотят полностью обеспечить безопасность, должны избегать рисков и не допускать зачисления средств, полученных мошенническим путём, на свои банковские карты. Для этого можно требовать от отправителя средств подтверждение принадлежности карты ему. Также на криптовалютных платформах, таких как «Binance» и «Bybit», имя владельца счёта должно совпадать с именем держателя банковской карты, с которой производится платеж. То есть покупатель криптовалюты должен одновременно быть владельцем используемой карты. При соблюдении этих правил можно минимизировать риск мошенничества и снизить вероятность блокировки карты банком».