Vətəndaşlığın müəyyənləşdirilməsi Qaydasında dəyişiklik edildi
“Şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi Qaydası”nda dəyişiklik edilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, Baş nazir Əli Əsədov bununla bağlı qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, “Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu qüvvəyə mindiyi günədək Azərbaycan Respublikasında hərbi xidmətdə olan hərbi qulluqçuların hərbi xidmət dövrü Azərbaycan Respublikasında yaşayış yeri üzrə qeydiyyatda olma müddəti kimi qəbul edilir. Bu halda şəxsin hərbi qeydiyyatda olduğu Azərbaycan Respublikası Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin yerli baş idarə, idarə, şöbə və bölmələri Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və ya Azərbaycan Respublikasının Xarici Kəşfiyyat Xidməti tərəfindən hərbi xidmət dövrü göstərilməklə verilmiş sənəd sorğuya əlavə edilməli olacaq.
İndiyə qədər “Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu qüvvəyə mindiyi günədək Azərbaycan Respublikasında hərbi xidmətdə olan hərbi qulluqçuların hərbi xidmət dövrü Azərbaycan Respublikasında yaşayış yeri üzrə qeydiyyatda olma müddəti kimi qəbul edilir. Bu halda Azərbaycan Respublikası Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin yerli baş idarə, idarə, şöbə və bölmələri tərəfindən hərbi xidmət dövrü göstərilməklə verilmiş sənəd sorğuya əlavə edilməli idi.

В «Правилах определения принадлежности лица к гражданству Азербайджанской Республики» внесены изменения.
Сообщает Valyuta.az, что премьер-министр Али Асадов подписал соответствующее распоряжение.
Согласно решению, до вступления в силу Закона Азербайджанской Республики «О гражданстве Азербайджанской Республики», период военной службы военнослужащих, проходивших военную службу в Азербайджанской Республике, засчитывается в срок регистрации по месту жительства в Азербайджанской Республике. В этом случае местные главные управления, управления, отделы и подразделения Государственной службы призыва на военную службу и мобилизации Азербайджанской Республики должны включить в запрос документ, выданный Государственной службой государственной безопасности Азербайджанской Республики или Службой внешней разведки Азербайджанской Республики, подтверждающий период военной службы.
До настоящего времени период военной службы военнослужащих, проходивших военную службу в Азербайджанской Республике до вступления в силу указанного закона, засчитывался в срок регистрации по месту жительства в Азербайджанской Республике. В этом случае документ, подтверждающий период военной службы, выдаваемый местными главными управлениями, управлениями, отделами и подразделениями Государственной службы призыва на военную службу и мобилизации Азербайджанской Республики, должен был прилагаться к запросу.