İstifadə edilməyən məzuniyyətə görə kompensasiya veriləcək
Konstitusiya Məhkəməsi işçilərə əlavə kompensasiyaların ödənilməsi ilə bağlı vacib qərar qəbul edib. Qərara əsasən, əmək müqaviləsinə xitam verilərkən işçiyə bütün iş illərinin istifadə etmədiyi məzuniyyətlərinə görə kompensasiya ödəniləcək.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə deputat Vüqar Bayramov məlumat verib.
"Qərarla Əmək Məcəlləsinin 115–117 və 118-1-ci maddələrində göstərilən əlavə məzuniyyətlərinə görə, istifadə olunmamış əsas əmək məzuniyyəti üçün müəyyən edilmiş qaydada və məbləğdə hesablanan kompensasiyanın verilməsi təmin ediləcək. 115-ci maddə ilə əmək şəraitinə və əmək funksiyasının xüsusiyyətlərinə görə əlavə məzuniyyətlərin müddətləri, 117-ci maddə ilə uşaqlı qadınların əlavə məzuniyyətləri, 118-ci maddə ilə isə pedaqoji və elmi fəaliyyətlə məşğul olan işçilərin əmək məzuniyyətlərinin müddətləri müəyyənləşir.
Belə ki, işçi fərqli səbəblərdən əlavə və ya əsas məzuniyyətdən tam istifadə etməyibsə o zaman o işdən çıxan zaman ona həmin günlərə görə kompensasiya ödəniləcək. Bu zaman, həm yeraltı işlərdə çalışanların, əmək şəraiti zərərli və ağır, habelə əmək funksiyası yüksək həssaslıq, həyəcan, zehni və fiziki gərginliklə bağlı olan işçilərə əməyin şəraitinə və əmək funksiyasının xüsusiyyətlərinə görə əlavə məzuniyyətləri olan şəxslərin, həm də uşaqlı qadınların istifadə edilməyən əlavə məzuniyyətlərinə görə ödənişin verilməsi nəzərdə tutulur.
Əgər işçinin çalışdığı müddətdə istifadə etmədiyi 50 gün əlavə və 40 gün əsas məzuniyyət günləri varsa o işdən çıxan zaman ona əlavə olaraq 90 günün məzuniyyət kompensasiyası ödəniləcək. Əgər, gündəlik məzuniyyət haqqı 50 manatdırsa o zaman, həmin işçiyə 4500 manat əlavə kompensasiya ödənişinin verilməsi təmin ediləcək.
Bu qərar işçilərin sosial hüquqlarının daha yaxından qorunması və kompensasiya ödənişlərində qeyri-bərabərliyin aradan qaldırılmasına xidmət edəcək" - o, paylaşımında bildirib.

Конституционный суд утвердил выплату полной компенсации за неиспользованные отпуска при увольнении
Конституционный суд принял важное решение по выплате дополнительных компенсаций работникам. Согласно решению, при расторжении трудового договора работнику будет выплачиваться компенсация за неиспользованные отпуска за все годы работы.
Об этом сообщил депутат Вугар Байрамов, передаёт Valyuta.az.
«Решением обеспечивается выплата компенсации за неиспользованный основной трудовой отпуск в установленном порядке и размере за дополнительные отпуска, предусмотренные статьями 115–117 и 118-1 Трудового кодекса. Статья 115 регулирует сроки дополнительных отпусков в зависимости от условий труда и особенностей трудовой функции, статья 117 касается дополнительных отпусков для женщин с детьми, статья 118-1 определяет сроки трудовых отпусков для работников педагогической и научной деятельности.
Если работник по различным причинам не использовал дополнительные или основной отпуск полностью, при увольнении ему будет выплачена компенсация за соответствующие дни. При этом предусмотрена выплата компенсаций за неиспользованные дополнительные отпуска работников, занятых в подземных работах, с вредными и тяжёлыми условиями труда, а также с дополнительными отпусками, связанными с особенностями трудовой функции — высокой чувствительностью, напряжённостью, умственными и физическими нагрузками, а также за неиспользованные дополнительные отпуска женщин с детьми.
Если у работника за время работы накопилось 50 дней дополнительных и 40 дней основного отпуска, ему при увольнении дополнительно будет выплачена компенсация за 90 дней отпуска. При ежедневной ставке оплаты отпуска в 50 манатов такому работнику будет обеспечена выплата 4500 манатов дополнительной компенсации.
Это решение направлено на более тщательную защиту социальных прав работников и устранение неравенства в выплатах компенсаций», — отметил он в своём сообщении.