Çoxlarımız üçün müsahibədən daha gərgin bir şey yoxdur, ən narahat hissəsi isə şübhəsiz ki, gözlənilən maaş barədə sualdır. Lakin karyera üzrə bir mütəxəssisin sözlərinə görə, bu tapşırığı mükəmməl şəkildə yerinə yetirməyin çox sadə və qismən paradoksal bir yolu var.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "Your Tango"
Müsahibələr adətən hər kəsin nifrət etdiyi suallarla doludur, çünki onlar tələyə bənzəyir (ən azından belə sualları xatırlayın: "Ən böyük zəifliyiniz nədir?"). Maaş gözləntiləri barədə sual isə bunun ideal nümunəsidir. Amma karyera üzrə ekspert, məşqçi və "Müsahibəologiya: müsahibələrin aparılması üzrə yeni elm" kitabının müəllifi Anna Papaliya bildirir ki, buna cavab verməyin asan bir yolu var və bu, sizə danışıqlarda üstünlük saxlamağa imkan verir. Və bu, sizin gözlədiyiniz cavab deyil.
Maaş barədə sualın ən yaxşı cavabı
Ümumiyyətlə cavab verməmək və dəqiq rəqəm deməmək daha yaxşıdır. "Müsahibəçi sizdən soruşduqda "Maaş gözləntiləriniz nədir?", onlara məbləği deməyin", deyə Papaliya bildirib.
O vurğulayıb ki, xüsusilə indi qazandığınız və ya son iş yerinizdə qazandığınız məbləği heç vaxt açıqlamamaq vacibdir. Məsələn, hazırda 50 min qazanırsınızsa və 60 min ümid edirsinizsə, heç vaxt deməyin: "Hazırda 50 alıram və 60 min ümid edirəm".
Onun sözlərinə görə, bu, özünüzü dəyərsizləşdirməyin ən düzgün yoludur və nəticədə haqq etdiyinizdən az maaş ala bilərsiniz. "Onlar büdcəni 60–90 min arası planlaşdıra bilər, amma siz ən aşağı həddi qəbul etdiyinizi bildirərək özünüzə zərbə vurmusunuz", deyə ekspert izah edir.
Sadəcə bu vakansiyanın maaş diapazonunu soruşun
Papaliya müsahibəçi sualı sizə yönləndirməyi tövsiyə edir: "Sizdən soruşulduqda ki, "Gözləntiləriniz nədir?", cavab olaraq soruşun: "Bu vəzifə üçün maaş diapazonu nədir və ya bu vəzifə üçün nə qədər ödənilir?".
Başqa bir videoda Papaliya izah edir ki, çox güman ki, siz birbaşa rəqəm almayacaqsınız. "Onlar sizə diapazon verəcəklər. Onlar bilirlər ki, konkret bir rəqəm demək olmaz, çünki çeviklik üçün yer saxlamalıdırlar. Bu sizə növbəti cavabınızı necə verməli olduğunuzu başa düşməyə imkan verəcək. Siz deyəcəksiniz ki, açıq şəkildə diapazonun yuxarı həddini istəyirsiniz", deyə ekspert qeyd edib.
Bəzən müsahibəçilər təzyiq göstərməyə başlayır, bildirirlər ki, sizin tələblərinizi bilmələri lazımdır ki, sizi seçim mərhələsində irəli apara bilsinlər. Papaliya tövsiyə edir ki, qamçıya aldanmayın və üstünlüyü saxlayın: "Belə hallarda deyin: "Müvafiq diapazonu bilməliyəm, sonra davam edək" və ya "Əminəm ki, sizin diapazon sizin razılaşa biləcəyim məbləğ olacaq".
Heç vaxt ilk müsahibədə maaş barədə özü soruşmayın
Papaliya bunu ən çox rast gəlinən səhvlərdən biri adlandırır. Əgər müsahibəçi özü pul mövzusunu açmayıbsa, namizəd birinci görüşdə bunu müzakirə etməməlidir: "Müsahibə bir növ görüş kimidir. .İlk görüşdə evlilik barədə soruşardınızmı? Xeyr! Tələsməyin".
Onun sözlərinə görə, ilk mərhələlər situasiyanı yoxlamaq və işin, şirkətin və komandanın sizə uyğun olub-olmadığını başa düşmək üçündür. Nəticədə, bu söhbəti təxirə salmaq sizə maaş mövzusu qaçılmaz olaraq ortaya çıxanda öz mövqeyinizi möhkəm saxlamaq üçün məşq etməyə vaxt verir. Müsahibə bir növ oyun kimidir, burada hər şey strategiyadan və təşəbbüsü saxlamaq bacarığından asılıdır.

Для многих из нас собеседование — это более стрессовая ситуация, чем что-либо другое, а самая тревожная часть —, безусловно, ожидаемый вопрос о зарплате. Однако, по словам карьерного эксперта, есть очень простой и отчасти парадоксальный способ идеально справиться с этой задачей.
По данным Valyuta.az, об этом пишет издание Your Tango.
Собеседования обычно полны вопросов, которые всем не нравятся, потому что они похожи на ловушки (как минимум вспомните: «Каковы ваши самые большие слабости?»). Вопрос о желаемой зарплате — это идеальный пример такой ловушки. Но эксперт по карьере, коуч и автор книги «Интервьология: новая наука о проведении собеседований» Анна Папалия утверждает, что есть простой способ ответить на этот вопрос, который позволит вам сохранить преимущество в переговорах. И это не тот ответ, которого вы ожидаете.
Лучший ответ на вопрос о зарплате
Вообще говоря, лучше не давать конкретную цифру. «Когда вас спрашивают: «Каковы ваши ожидания по зарплате?», не называйте конкретную сумму», — говорит Папалия.
Она подчеркнула, что особенно важно никогда не раскрывать, сколько вы зарабатываете сейчас или на предыдущей работе. Например, если вы сейчас зарабатываете 50 тысяч и рассчитываете на 60 тысяч, никогда не говорите: «Сейчас я получаю 50 тысяч и надеюсь на 60».
По ее словам, это самый верный способ обесценить себя и в итоге получить меньше, чем вы заслуживаете. «Они могут планировать бюджет в диапазоне от 60 до 90 тысяч, но вы сами снижаете свою позицию, сообщая им минимальную сумму», — объясняет эксперт.
Просто спросите о диапазоне зарплаты для этой вакансии
Папалия рекомендует, когда собеседователь задает вопрос, ответить встречным вопросом: «Каков диапазон зарплаты для этой позиции?» или «Сколько обычно платят за эту должность?».
В другом видео Папалия объясняет, что, скорее всего, вы не получите конкретную сумму сразу. «Они назовут диапазон. Они знают, что нельзя называть конкретную цифру, чтобы оставить пространство для маневра. Это позволит вам понять, как дать следующий ответ. Вы сможете сказать, что хотите верхнюю границу диапазона», — говорит эксперт.
Иногда собеседователи начинают оказывать давление, утверждая, что им нужно знать ваши требования, чтобы продвинуть вас дальше. Папалия советует не поддаваться и сохранять преимущество: «В таких случаях скажите: «Мне нужно знать соответствующий диапазон, чтобы двигаться дальше» или «Я уверена, что ваш диапазон будет соответствовать сумме, на которую я могу согласиться».»
Никогда не поднимайте тему зарплаты на первом собеседовании
Папалия называет это одной из самых распространенных ошибок. Если собеседователь сам не затронул тему денег, кандидат не должен обсуждать это на первой встрече: «Собеседование — это как свидание… Сначала вы же не спрашиваете о свадьбе? Нет! Не торопитесь».
По ее словам, первые этапы нужны, чтобы проверить ситуацию и понять, подходит ли вам работа, компания и команда. В итоге откладывание обсуждения зарплаты дает время потренироваться и сохранить твердую позицию, когда этот вопрос неизбежно возникнет. Собеседование — это своего рода игра, где все зависит от стратегии и умения держать инициативу.