Yunanıstan Avropa ölkələrinə mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) idxalı üçün mərkəzi mərkəz olmağa ümid edir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "Financial Times" qəzeti yazıb.
Nəşrin məlumatına görə, respublika coğrafi mövqeyi və LNG istehsal gücünün genişlənməsi sayəsində yeni qaz mərkəzi olmağa ümid edir. O, həmçinin infrastrukturun modernləşdirilməsinə və tranzit Yunanıstanın diqqətini yönəltmək istədiyi ABŞ ilə sıx əlaqələrə güvənir.
Məqalədə vurğulanır ki, Afina Yunanıstan-Bolqarıstan regionlararası boru kəmərinin tikintisini başa çatdırıb. Bundan əlavə, ölkənin şimalında iki əlavə kompressor stansiyası tikərək boru kəmərinin gücünü genişləndirməyə nail olub.
Lakin məqalədə qeyd olunur ki, yüksək qaz qiymətləri problem olaraq qalır.
Oksford Enerji Tədqiqatları İnstitutunun baş elmi işçisi Julian Bouden izah edib ki, Yunanıstan, Bolqarıstan, Rumıniya və Macarıstana tətbiq edilən rüsumları cəmlədikdə ümumi məbləğ əhəmiyyətli olur. Hazırda bu marşrutun uzunmüddətli perspektivdə kommersiya baxımından sərfəli olması üçün çox yüksəkdir.
13 fevralda "Bloomberg" bildirib ki, Avropa ölkələrinin Rusiya mayeləşdirilmiş təbii qazından tədricən uzaqlaşması artıq enerji tələb edən sənaye sahələrində xərclərin kəskin artmasına səbəb olub.

Греция надеется стать центральным хабом для импорта сжиженного природного газа (СПГ) в страны Европы.
Как сообщает Valyuta.az об этом пишет газета Financial Times.
Согласно изданию, республика рассчитывает стать новым газовым центром благодаря своему географическому положению и расширению мощностей по производству СПГ. Она также полагается на модернизацию инфраструктуры и тесные связи с США, на которые Греция хочет обратить внимание в качестве транзитной страны.
В статье отмечается, что Афины завершили строительство греко-болгарского межрегионального газопровода. Кроме того, на севере страны были построены две дополнительные компрессорные станции, что позволило увеличить мощность трубопровода.
Однако, как отмечается, высокие цены на газ остаются проблемой.
Главный научный сотрудник Oxford Institute for Energy Studies Джулиан Боуден пояснил, что совокупные тарифы, применяемые к Греции, Болгарии, Румынии и Венгрии, оказывают значительное влияние. В настоящее время этот маршрут слишком дорог для долгосрочной коммерческой выгоды.
13 февраля агентство Bloomberg сообщило, что постепенный отказ европейских стран от российского СПГ уже привёл к резкому росту затрат в энергоёмких отраслях промышленности.