ABŞ-nin Azərbaycandakı səfirliyinin təsərrüfat şöbəsinin məsul əməkdaşı Rafiq Göyüşovun cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi başa çatıb.
Valyuta.az "Teleqraf"a istinadən xəbər verir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Hafiz Kamranovun sədrlik etdiyi prosesdə təqsirləndirilən şəxsə hökm oxunub.
Rafiq Göyüşovun barəsində Cinayət Məcəlləsinin 70-ci maddəsi tətbiq edilib.
Ona 3 il sınaq müddəti olmaqla şərti cəza verilib.
İttihama görə, Rafiq Göyüşov Nəsimi rayonu, S. Vurğun küçəsində yerləşən "Turkish Red Bricks” yaşayış kompleksində diplomatik korpusun işçilərinə kirayə mənzillərin tutulması və avtomobillərin parklanması üçün əlavə ödənişlərin həyata keçirilməsinin zəruriliyini səfirliyinin aidiyyəti vəzifəli şəxslərinə bildirib, onları aldadıb.
O, inam yaratmaq üçün cinayətin törədilməsinə aidiyyəti olmayan tanışı Azər Səmədovu səfirlik əməkdaşlarının yaşadığı yaşayış binalarında təsərrüfat və digər bu kimi işlərdən məsul olan şəxs kimi təqdim edib. Əldə olunan pullar Səmədovun bank hesabına köçürülüb.
İstintaq materiallarına əsasən, Göyüşovun qanunsuz əməllərindən biri xaricdən gələn səfir və digər diplomatların müvəqqəti yerləşdirilməsi üçün ayrılan vəsaitlərin ələ keçirilməsi ilə bağlıdır. Məsələn, qonaq üçün günlük 200 manata kirayə mənzil tutulduğu halda, o, sənədlərdə bu məbləği 400 manat kimi göstərib. Bu və digər oxşar halların nəticəsində yarım milyondan artıq vəsait ələ keçirilib.
Qeyd edək ki, Rafiq Göyüşov dəymiş ziyanı ödəməyib. Təqsirli bilinərsə, onu 10 ildən 14 ilədək həbs cəzası gözləyir.
Rafiq Göyüşova Cinayət Məcəlləsinin 178.4-cü (xüsusilə külli miqdarda dələduzluq) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb. Onun barəsində məhkəməyə qədər polisin nəzarəti altına vermə qətimkan tədbiri seçilib.

Закончился судебный процесс по уголовному делу в отношении Рафика Гёюшева, ответственного сотрудника хозяйственного отдела посольства США в Азербайджане.
По данным Valyuta.az со ссылкой на Teleqraf, в процессе в Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Хафиза Камранова был вынесен приговор обвиняемому.
В отношении Рафика Гёюшева была применена статья 70 Уголовного кодекса Азербайджана.
Ему назначено условное наказание сроком на 3 года с испытательным сроком.
Согласно обвинению, Рафик Гёюшев сообщил соответствующим должностным лицам посольства о необходимости осуществления дополнительных платежей за аренду квартир и парковку автомобилей для сотрудников дипломатического корпуса в жилом комплексе “Turkish Red Bricks”, расположенном на улице С. Вургуна в районе Насими, тем самым обманув их.
Для создания доверия он представил своего знакомого Азера Самедова как ответственного за хозяйственные и подобные работы в жилых зданиях, где проживают сотрудники посольства. Полученные деньги переводились на банковский счет Самедова.
Согласно материалам следствия, одним из незаконных действий Гёюшева было присвоение средств, выделенных для временного размещения прибывших из-за границы послов и других дипломатов. Например, если для гостя квартира арендовалась за 200 манатов в день, в документах он указывал 400 манатов. В результате этих и других подобных действий было присвоено более полумиллиона манатов.
Отметим, что Рафик Гёюшев не возместил причинённый ущерб. Если бы его признали виновным, ему грозило бы лишение свободы на срок от 10 до 14 лет.
Рафик Гёюшев обвинялся по статье 178.4 Уголовного кодекса Азербайджана (мошенничество в особо крупном размере). До суда в отношении него была применена мера пресечения — под контроль полиции.