Azərbaycanda suyun qiymətinin artacağı ilə bağlı xəbərlər yayılıb. Bildirilir ki, Tarif Şurasının qəbul edəcəyi yeni qərara əsasən, su təminatının da qaz kimi limitlə olacağı gözlənilir. İddialara görə, yeni təklifdə 10 kuba qədər 1 manat 20 qəpik, 10-20 kub arası 1 manat 60 qəpik, 20 kubdan yuxarı isə 2 manat tarif müəyyənləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
Valyuta.az xəbər verir ki, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin mətbuat katibi Ceyhun Musaoğlu Globalinfo.az-a açıqlamasında iddiaların əsassız olduğunu bildirib.
“Bu məsələ ilə bağlı hər hansı məlumat, yaxud qərar mövcud deyil”, - o əlavə edib.
Qeyd edək ki, ADSEA-nın bundan əvvəl yaydığı açıqlamaya görə, qurum suyun qiyməti ilə bağlı Tarif Şurasına müraciət etməyib. Bildirilib ki, sadəcə “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”nın qarşıya qoyduğu bu kimi hədəflərə uyğun olaraq ADSEA-nın tabeli qurumları arasında müzakirələr aparılır.

В Азербайджане распространяются новости о предстоящем повышении цены на воду. Сообщается, что согласно новому решению, которое примет Тарифный совет, поставка воды может быть ограничена, как и газ. По утверждениям, в новом проекте предусмотрены тарифы: до 10 кубометров — 1,20 маната, от 10 до 20 кубометров — 1,60 маната, свыше 20 кубометров — 2 маната.
Valyuta.az сообщает, что пресс-секретарь Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана Джейхун Мусаоглу в интервью Globalinfo.az заявил, что эти утверждения не имеют оснований.
«По этому вопросу никакой информации или решения не существует», — добавил он.
Отметим, что согласно предыдущему заявлению Агенства, ведомство не обращалось в Тарифный совет по поводу изменения цены на воду. Было указано, что лишь в рамках «Национальной стратегии эффективного использования водных ресурсов» ведутся обсуждения между подведомственными структурами Агенства.