İmtahandakı yazıb-pozan qələmlərlə bağlı rəsmi açıqlama
Martın 9-da və 15-də tam (11 illik) orta təhsil səviyyəsi üzrə keçirilən buraxılış imtahanında bəzi abituriyentlərin cavab kartlarını yazıb-pozan qələmlə doldurduqları məlum olub.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu cür qələmdən istifadə edənlərin nəticələrinin etibarsız sayılacağı ilə bağlı sosial şəbəkələrdə məlumat yayılıb.
Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) mətbuat katibi Xanlar Xanlarzadə Oxu.az-a bildirib ki, bu, xüsusi və geniş yayılmış bir problem deyil: "Açığı, elə də ciddi məsələ deyil. Sadəcə olaraq, sən karandaşla və ya qələmlə verilən dairəni qaralayırsan. Skaner sistemi belə işləyir: əgər dairə düzgün şəkildə qaralanıbsa, cavabı oxuyur, onu düzgün və ya səhv kimi qeydə alır. Əgər dairə qaralanmayıbsa, sistem onu oxumur. Dairənin necə qaralanmalı olduğu da hər bir iştirakçının cavab kartında nümunə kimi göstərilir. Yəni abituriyentə dairəni necə doldurmalı olması əvvəlcədən izah edilir. Qaydalarda qeyd olunub ki, imtahan iştirakçısı cavab kartındakı dairəni sadə karandaşla və ya diyircəkli qələmlə (qara/göy) tam şəkildə qaralamalıdır. Məsələ bununla bitir”.
Qeyd edək ki, buraxılış imtahanlarının nəticələri ilə bağlı rəsmi məlumata görə, nəticələrin imtahandan sonra təxminən yeddi həftə ərzində açıqlanması nəzərdə tutulur. Bu isə aprelin sonu və mayın əvvəlinə təsadüf edir.
Bütün xəbərlər7 universitetimiz dünyanın ən yaxşı ali məktəblərinin reytinqində
25.03.2026Şəkər ixracı ölkəyə 13 milyon dollardan çox qazandırıb
25.03.2026Bir elektromobilin orta qiyməti nə qədərdir?
25.03.2026Sabah hava necə olacaq?
25.03.2026Prezident İlham Əliyev “Abşeron” Batareya Enerji Saxlanc Mərkəzinin açılışında iştirak edib

Стало известно, что на выпускных экзаменах за полное (11-летнее) среднее образование, проведённых 9 и 15 марта, некоторые абитуриенты заполняли бланки ответов стираемыми ручками.
Как сообщает Valyuta.az, в социальных сетях распространилась информация о том, что результаты тех, кто использовал такие ручки, будут признаны недействительными.
Пресс-секретарь Государственного экзаменационного центра (ГЭЦ) Ханлар Ханларзаде в комментарии Oxu.az заявил, что речь не идёт о серьёзной и массовой проблеме:
«Откровенно говоря, это не столь серьёзный вопрос. Вы просто закрашиваете круг карандашом или ручкой. Сканирующая система работает следующим образом: если круг закрашен правильно, она считывает ответ и фиксирует его как верный или неверный. Если круг не закрашен, система его не считывает. Образец правильного заполнения круга указан на бланке ответов каждого участника. То есть абитуриенту заранее объясняется, как именно нужно заполнять круг. В правилах указано, что участник экзамена должен полностью закрасить круг на бланке простым карандашом или шариковой ручкой (чёрной/синей). На этом вопрос исчерпывается».
Отметим, что, согласно официальной информации, результаты выпускных экзаменов планируется объявить примерно через семь недель после их проведения — в конце апреля — начале мая.