Cari ilin ilk beş ayında mübadilə şöbələri tərəfindən nağd xarici valyutanın alışı satışını 311 milyon ABŞ dolları üstələyib.
Valyuta.az Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, hesabat dövründə əhalinin xarici valyutaya marağında da azalma qeydə alınıb.
Belə ki, rezident fiziki şəxslərin əmanətlərinin dollarlaşma səviyyəsi son 12 ayda 2,8% bəndi azalaraq 2026-cı ilin may ayında 27%-ə enib.
Ölkəyə daxil olan pul köçürmələrinin həcmində isə artım müşahidə edilib. Yanvar-may aylarında xaricdən Azərbaycana göndərilən pul baratlarının həcmi ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 28,8% artaraq 560,1 milyon ABŞ dollarına çatıb.
ASA sədri: “Məqsədimiz təkcə sığorta həcmlərini böyütmək deyil, onun insanların həyatında daha çox yer tutmasıdır”

В первые пять месяцев текущего года покупка наличной иностранной валюты обменными пунктами превысила продажу на 311 млн долларов США.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Центральный банк, в отчетный период также было зафиксировано снижение интереса населения к иностранной валюте.
Так, уровень долларизации вкладов физических лиц-резидентов за последние 12 месяцев снизился на 2,8 процентного пункта и в мае 2026 года опустился до 27%.
При этом объем денежных переводов, поступающих в страну, увеличился. В январе–мае объем денежных переводов из-за рубежа в Азербайджан вырос на 28,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и достиг 560,1 млн долларов США.