Azərbaycanda son dörd il ərzində sığorta bazarının təxminən iki dəfə böyüyüb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının (ASA) Müşahidə Şurasının sədri Ülviyyə Cabbarova XI Azərbaycan Beynəlxalq Sığorta Forumunun rəsmi açılış hissəsində çıxış edərkən deyib.
O, ölkədə sığorta sektorunun mövcud vəziyyətini və əldə olunan nəticələri diqqətə çatdırıb:
“Bu illər ərzində bizim bir çox nailiyyətlərimiz olub. Və bu inkişaf dövlət tərəfindən müəyyən edilmiş strateji hədəflərə, Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının həyata keçirdiyi islahatlara və bazar iştirakçılarının birgə səylərinə əsaslanır. Bütün bu nailiyyətlər əlbəttə ki, çox sevindiricidir, lakin qarşıda bizi daha böyük imkanlar gözləyir. Azərbaycanda sığorta penetrasiyasının artırılması üçün geniş bir potensial var və bizim məqsədimiz u potensialı reallaşdırmaqdır”.
“Sığorta artıq yalnız bir zərərin ödənilməsi mexanizmi deyil”
Ülviyyə Cabbarova sığorta sektorunun cəmiyyət və biznes üçün daşıdığı yeni fəlsəfəni və əsas missiyasını izah edib:
“Eyni zamanda bizim üçün əsas məsələ təkcə həcmləri böyütmək deyil. Ən böyük məqsədimiz sığortanın insanların həyatında daha çox yer tutmasıdır. Cəmiyyətin və iqtisadiyyatın davamlı inkişafına daha böyük töhfə verməsidir.
Bu gün dəyişən dünyada risklər artır, bu hamıya məlum bir faktdır. Gözləntilər yenilənir və sığortanın rolu əvvəlkindən daha da böyük rol oynayır. Sığorta artıq yalnız bir zərərin ödənilməsi mexanizmi deyil. O, insanların gələcəyə daha inamla baxmasına, ailələrin maliyyə dayanıqlığının qorunmasına, bizneslərin isə gözlənilməz risklər qarşısında daha davamlı olmasına xidmət edir”.
Sektorun qarşısındakı yeni qlobal çağırışlar
Dünyada baş verən proseslərin daxili bazara təsirlərini qiymətləndirən ASA sədri müasir təhdidlərə toxunub:
“Global sığorta bazarında da əsas müzakirə mövzuları dəyişən risklər və bu risklərə uyğun yeni həllər ətrafında formalaşır. Son illərdə təbii fəlakətlərin intensivliyinin artması, kiber risklərin genişlənməsi və əhalinin yaşlanması kimi sığorta sektorunun qarşısında yeni vəzifələr yaradır. Bu çağırışlar bizdən daha çevik olmağı, daha innovativ həllərin yaradılmasını və müştərilərin dəyişən ehtiyaclarına daha sürətli uyğunlaşmasını tələb edir”.
2027-2030-cu illəri əhatə edən Dövlət Proqramı və strateji hədəflər
Müşahidə Şurasının sədri sığorta bazarının gələcək hədəflərini müəyyən edən mühüm sənədin əhəmiyyətini qeyd edib:
“Bu məqsədlə möhtərəm cənab Prezidentin sərəncamı ilə 2027 və 2030-cu illəri əhatə edən maliyyə inklüzivliyinin genişləndirilməsi dövlət proqramı təsdiqlənmişdir. Həmin proqram çərçivəsində sığorta sektorunun inkişafı üçün sığorta xidmətlərinin əlçatanlığının artırılması, rəqəmsal həllərin genişləndirilməsi, könüllü sığortaların inkişafı və maliyyə xidmətlərinin daha geniş istifadə imkanlarının yaradılması qarşıdakı dövr üçün əsas prioritetlər kimi müəyyən edilmişdir. Mən hesab edirəm ki, bu sənəd sadəcə dövlət proqramı layihəsi deyil, həm də sığorta bazarına gələcək inkişafı üçün mühüm bir yol xəritəsidir”.
Sonda Ü.Cabbarova bu hədəflərə çatmağın təkcə dövlət qurumlarının üzərinə düşən öhdəlik olmadığını, prosesin bütün bazar iştirakçılarının birgə məsuliyyəti olduğunu vurğulayaraq əməkdaşlıq şəraitində sığorta sektorunun inkişafını daha da sürətləndirəcəklərinə əminliyini ifadə edib.

За последние четыре года страховой рынок Азербайджана вырос почти в два раза.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявила председатель Наблюдательного совета Ассоциации страховщиков Азербайджана (ASA) Ульвия Джаббарова, выступая на официальной церемонии открытия XI Азербайджанского международного страхового форума.
Она рассказала о текущем состоянии страхового сектора в стране и достигнутых результатах:
«За эти годы у нас было немало достижений. Это развитие основано на стратегических целях, определенных государством, реформах, проводимых Центральным банком Азербайджанской Республики, и совместных усилиях участников рынка. Все эти достижения, безусловно, радуют, однако впереди нас ждут еще более широкие возможности. В Азербайджане существует большой потенциал для повышения страховой пенетрации, и наша цель — реализовать этот потенциал».
«Страхование уже не является только механизмом возмещения ущерба»
Ульвия Джаббарова также рассказала о новой философии и основной миссии страхового сектора для общества и бизнеса:
«Для нас ключевой вопрос заключается не только в увеличении объемов. Наша главная цель — чтобы страхование занимало больше места в жизни людей и вносило более весомый вклад в устойчивое развитие общества и экономики.
Сегодня в меняющемся мире риски растут, и это всем известный факт. Ожидания меняются, а роль страхования становится еще более значимой. Страхование уже не является только механизмом возмещения ущерба. Оно помогает людям увереннее смотреть в будущее, защищать финансовую устойчивость семей, а бизнесу — быть более устойчивым перед лицом непредвиденных рисков».
Новые глобальные вызовы для сектора
Оценивая влияние мировых процессов на внутренний рынок, глава ASA затронула современные угрозы:
«На глобальном страховом рынке основные темы обсуждений также формируются вокруг меняющихся рисков и новых решений, соответствующих этим рискам. В последние годы рост интенсивности стихийных бедствий, расширение киберрисков и старение населения создают новые задачи для страхового сектора. Эти вызовы требуют от нас большей гибкости, разработки более инновационных решений и более быстрой адаптации к меняющимся потребностям клиентов».
Госпрограмма на 2027–2030 годы и стратегические цели
Председатель Наблюдательного совета отметила значение важного документа, определяющего будущие цели страхового рынка:
«С этой целью распоряжением уважаемого господина Президента утверждена государственная программа расширения финансовой инклюзии, охватывающая 2027–2030 годы. В рамках этой программы в качестве основных приоритетов на предстоящий период для развития страхового сектора определены повышение доступности страховых услуг, расширение цифровых решений, развитие добровольного страхования и создание более широких возможностей для использования финансовых услуг. Я считаю, что этот документ является не просто проектом государственной программы, но и важной дорожной картой для будущего развития страхового рынка».
В завершение У. Джаббарова подчеркнула, что достижение этих целей является обязанностью не только государственных структур, но и общей ответственностью всех участников рынка. Она выразила уверенность, что в условиях сотрудничества развитие страхового сектора будет еще больше ускорено.