Gözlənilən hava şəraiti ilə bağlı sürücülərə xəbərdarlıq
Yaxın günlərdə Azərbaycan ərazisində hava şəraitinin dəyişəcəyi, havanın temperaturunun aşağı düşəcəyi, xüsusilə gecə və səhər saatlarında mənfi dərəcələrin müşahidə olunacağı, dağlıq və dağətəyi ərazilərdə isə qar yağmasının gözlənildiyi bildirilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, bu səbəbdən sürücülərdən, xüsusilə dağlıq və dağətəyi ərazilərdən keçən avtomobil yollarında hərəkətdə olarkən son dərəcə diqqətli olmaları xahiş olunur. İdarə etdikləri nəqliyyat vasitələrinin qış fəslinə uyğun texniki cəhətdən saz vəziyyətdə olmasına, ən azı qış şinləri ilə təchiz edilməsinə xüsusi diqqət yetirilməlidir.
Qeyd olunan tələblərə əməl edilmədiyi təqdirdə nəqliyyat vasitələrinin hərəkətində çətinliklər yarana, bu isə digər hərəkət iştirakçılarına maneələr törədə, yollarda sıxlıq və ləngimələrə səbəb ola bilər. Eyni zamanda, bu cür hallar Agentliyin qar təmizləyən və yol istismarına cəlb olunan xüsusi texnikasının zəruri ərazilərə vaxtında çatmasına da əngəl yarada bilər.

Водителей предупредили об ухудшении погодных условий в Азербайджане
В ближайшие дни на территории Азербайджана ожидается изменение погодных условий: прогнозируется понижение температуры воздуха, особенно в ночные и утренние часы — до отрицательных значений, а в горных и предгорных районах — снегопады.
Как сообщает Valyuta.az, об этом проинформировали в Государственное агентство автомобильных дорог Азербайджана.
Отмечается, что в связи с ожидаемой погодой водителей, особенно тех, кто передвигается по автомобильным дорогам в горных и предгорных районах, просят проявлять повышенную осторожность. Особое внимание следует уделять технической исправности транспортных средств с учётом зимнего сезона, а также их оснащению как минимум зимними шинами.
В случае несоблюдения указанных требований возможны трудности в движении транспортных средств, что может создать помехи другим участникам дорожного движения, привести к заторам и задержкам на дорогах. Кроме того, такие ситуации могут воспрепятствовать своевременному прибытию спецтехники агентства, задействованной в уборке снега и эксплуатации дорог, к необходимым участкам.
В этой связи ведомство рекомендует водителям учитывать погодные условия и заблаговременно готовиться к поездкам.