Metrodakı nöqsanlar aradan qaldırılmayıb - Palata
"Bakı Metropoliteni" QSC-də dövlət vəsaitlərinin və əmlakının istifadə və idarə olunması ilə bağlı 2024-cü ildə aparılmış uyğunluq auditi nəticəsində III yeni "Bənövşəyi" xətt üzrə aşkar edilən bir sıra maliyyə və smeta pozuntuları bu günə qədər aradan qaldırılmayıb.
Valyuta.az bu barədə Hesablama Palatasının hesabatına istinadən xəbər verir.
Audit materiallarına əsasən, "Bənövşəyi" xəttə daxil olan "Xocəsən" elektrik deposunun tikintisi üzrə layihə sənədlərində nəzərdə tutulmayan işlərin smetaya daxil edilməsi nəticəsində yaranmış 272 658,31 manat fərqin icra prosesində azaldılması 2024-cü ildən indiyə qədər təmin edilməyib.
Bununla yanaşı, həmin obyekt üzrə 559 700 manat dəyərində yerinə yetirilmiş işlərə dair smeta sənədlərinin (iş həcmlərində dəyişikliklər) müvafiq qaydada ekspertizadan keçirilməsi də 2024-cü ildən bu günə kimi icra olunmayıb.
Audit zamanı III yeni "Bənövşəyi" xəttə aid "B04" stansiyasının çıxışları üzrə normativ düzəliş əmsallarının düzgün tətbiq edilməməsi, daşınma məsafəsinin faktiki göstəricilərdən artıq göstərilməsi və betonun vahid qiymətinin səhv hesablanması nəticəsində ümumilikdə 255 238,2 manat məbləğində işlərin dəyərinin artırıldığı müəyyən edilib. Bu məbləğin də icra prosesində azaldılması 2024-cü ildən bəri təmin edilməyib.
Hesabatda, həmçinin "B03–B04" mənzil tunelləri və "B04" stansiyası (yolun üst quruluşu və təmas relsi) üzrə normativlərin düzgün tətbiq edilməməsi nəticəsində 1 286 277,3 manat, "B03–B04" stansiyalararası tunellərdə təxliyə keçidləri və "B04" stansiyasının memarlıq hissəsi üzrə 276 016,1 manat, eləcə də "Xocəsən" elektrik deposunda yolun üst quruluşu və təmas relsinin quraşdırılması üzrə 64 661,5 manat məbləğində artırılmış işlərin dəyərinin azaldılmasının 2024-cü ildən bu günədək icra edilmədiyi qeyd olunur.
Auditlə əhatə olunan obyektlər üzrə tikinti-quraşdırma və abadlaşdırma işlərinin layihə-smeta sənədlərindən artıq icra edilməsi ilə bağlı digər obyektlərin də daxili nəzarət qaydasında araşdırılması, smeta sənədlərinə düzəlişlərin edilməsi üçün aidiyyəti dövlət qurumlarına müraciət olunması tövsiyə edilsə də, bu istiqamətdə də 2024-cü ildən bəri irəliləyiş qeydə alınmayıb.

В Бакинский метрополитен выявленные ранее нарушения до настоящего времени не устранены.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на отчёт Счётная палата Азербайджана, по итогам проведённого в 2024 году аудита соответствия, связанного с использованием и управлением государственными средствами и имуществом в Бакинском метрополитене, ряд финансовых и сметных нарушений, выявленных на III новой «Фиолетовой» линии, до сих пор не был устранён.
Согласно материалам аудита, снижение разницы в размере 272 658,31 маната, возникшей вследствие включения в смету работ, не предусмотренных проектной документацией при строительстве электродепо «Ходжасан», входящего в состав «Фиолетовой» линии, не было обеспечено в процессе исполнения с 2024 года по настоящее время.
Кроме того, с 2024 года так и не проведена надлежащая экспертиза сметной документации (изменений объёмов работ) по выполненным работам на сумму 559 700 манатов по данному объекту.
В ходе аудита также установлено, что в результате неправильного применения нормативных корректирующих коэффициентов по выходам станции «B04» III новой «Фиолетовой» линии, завышения транспортных расстояний по сравнению с фактическими показателями, а также ошибочного расчёта единичной стоимости бетона общая стоимость работ была увеличена на 255 238,2 маната. Снижение этой суммы в процессе исполнения также не было обеспечено с 2024 года.
В отчёте отмечается, что из-за некорректного применения нормативов по объектам «B03–B04» (перегонные тоннели) и станции «B04» (верхнее строение пути и контактный рельс) стоимость работ была завышена на 1 286 277,3 маната, по эвакуационным переходам в межстанционных тоннелях «B03–B04» и архитектурной части станции «B04» — на 276 016,1 маната, а по работам по монтажу верхнего строения пути и контактного рельса в электродепо «Ходжасан» — на 64 661,5 маната. Снижение указанных сумм с 2024 года также не реализовано.
Несмотря на рекомендации провести внутренний контроль по другим объектам, где строительно-монтажные и благоустроительные работы были выполнены сверх проектно-сметной документации, а также обратиться в соответствующие государственные органы для внесения корректировок в сметы, в этом направлении с 2024 года прогресса зафиксировано не было.
По всем указанным фактам исполнение решений аудита в настоящее время находится на стадии мониторинга.