2026-cı ildə hara səyahət etməli? - Turizm üçün ən cəlbedici 10 məkan
Yeni il başlayıb və turistlər artıq yeni səfərləri planlaşdırırlar. Bəziləri isə seçimlərini çoxdan edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, hələ də qərar mərhələsində olanlar üçün “Time Out” nəşri 2026-cı ilin ən perspektivli turizm istiqamətlərinin siyahısını dərc edib.
Müəlliflərin fikrincə, siyahıya daxil edilən məkanlar yeni təəssüratları, infrastrukturun inkişafını və səyahətçilərin artan marağını birləşdirir.
1. Kanada Qayalı dağları
2025-ci ildə Luiza gölünün sahilində iki onillikdən artıq müddətdə hazırlanmış yeni termal sağlamlıq kurortu “BASIN Glacial Waters” açılıb. “Time Out” yazır ki, Kanada Qayalı dağları uzun müddətdir planlarınızda varsa, bu müasir spa ora yollanmaq üçün ciddi səbəbdir. Matteo Tun tərəfindən layihələndirilmiş məkan dağlara və gölün parlaq mavi sularına baxır.
Qeyd olunur ki, sakitləşdirici mənzərə prosedurların özü qədər təsirlidir. Burada termal çimməyə xüsusi diqqət yetirilir: soyuq vannalar, isti daşlar, “Aufguss” skandinaviya ritualları ilə fin saunası. Spadan sonra isə Kanadanın ən məşhur göllərindən birinin buz kimi suyuna girmək mümkündür.
2. Rabat, Mərakeş
Son illərdə turistlərin diqqəti tədricən Marakeşdən Agadir, Kasablanka və Essaouiraya yönəlmişdi. Lakin 2026-cı il Rabatın ili olacaq. Buna səbəb şəhərin mədəni dirçəlişidir. Burada britaniyalı memar Zaha Hadid tərəfindən layihələndirilmiş 1800 yerlik futuristik “Rabat Kral Teatrı” və 7000 tamaşaçı tutumlu amfiteatrın açılması planlaşdırılır.
Aprel ayında isə Ümumdünya Kitab Günündə Rabat UNESCO-nun Dünya Kitab Paytaxtı elan olunacaq. Bu münasibətlə açılış mərasimi, seminarlar, ustad dərsləri və ictimai oxu marafonu keçiriləcək.
3. Alqodoyns, Baiya, Braziliya
Marau yarımadası artıq bir neçə ildir diqqət mərkəzindədir, indi isə səhnəyə Alqodoyns kəndi çıxır. Cənubi Baiyanın demək olar ki, toxunulmamış bu hissəsi “açıqca kartpostalı” xatırladan çimərlikləri, dənizə axan çayları və qumu tərk etmədən kokos suyu və kaypirinya içilən rahat çimərlik barları ilə valeh edir.
Otel infrastrukturu da sürətlə inkişaf edir. Xüsusilə yerli mətbəxi və təzə dəniz məhsulları ilə seçilən “Vila Oya” vurğulanır. Mütləq görülməli məkanlardan biri isə Tremenbe şəlaləsi ilə Kamamu körfəzinə qayıq turudur.
4. Hamburq, Almaniya
Almaniyanın ikinci böyük şəhəri artıq uzun müddətdir mədəni paytaxt sayılır. Dalğavari forması ilə məşhur “Elbfilarmoniya” konsert zalı və ölkənin ən böyük incəsənət muzeylərindən biri olan Hamburq Kunsthalle buna nümunədir.
2026-cı ildə burada Avropanın ən böyük rəqəmsal incəsənət muzeyi – “UBS Digital Art Museum” açılacaq. Planlara həmçinin HafenCity-də damında çoxsəviyyəli bağları olan yeni opera binası daxildir. Yenilənmiş hərbi bunkerlər və yaşıl göllər də Hamburqu şəhər həftəsonu üçün ideal edir.
5. Aoraki/Maunt Kuk, Yeni Zelandiya
Piyada yürüşlər trenddədir və UNESCO-nun Dünya İrsi siyahısında olan bu region müəlliflərə görə haykinq üçün ideal məkandır. Payızda ölkənin ən uzun, 189 metr uzunluğunda asma piyada körpüsü açılacaq.
Bundan əlavə, Maunt-Kuk qəsəbəsində ən azı bir gecə qalmaq, sonra isə Cənub yarımkürəsinin ən böyük “qaranlıq səma” qoruğu olan Tekapo gölünə bir saatlıq yol getmək tövsiyə olunur.
6. Mendosa, Argentina
Mendosa sadəcə şərabçılıq regionu deyil, dünyanın ən önəmli şərab paytaxtlarından biridir. O, Uko vadisi, Lujan-de-Kuyo və Maypu kimi əfsanəvi ərazilərin arasında yerləşir və uzun illərdir şərab turizmi üçün cəlbedici hesab olunur.
Bununla yanaşı, qastronomik səhnə də zəngindir: sadə və rahat nahar məkanlarından tutmuş dünya miqyasında tanınan restoranlara qədər geniş seçim var. Burada yeməklər çox vaxt yerli şərablarla təqdim olunur.
Yerləşmə variantları münasib qiymətli otellərdən And dağlarına baxan memarlıq baxımından təsirli üzüm bağları otellərinə qədər uzanır. Dequstasiyalardan əlavə, at sürmə, piyada yürüşlər, rafting və digər açıq hava fəaliyyətləri də təklif olunur.
7. Sairensester, İngiltərə
2025-ci ildə Kotsvolds bölgəsindəki Biburi dünyanın ən gözəl kəndi adlandırılsa da, bu status ona ciddi overturizm problemləri gətirib. Daha davamlı alternativ kimi “Time Out” Qlosterşir qraflığındakı Sairensester şəhərini təklif edir.
Kotsvoldsun ən böyük yaşayış məntəqəsi olan şəhər müxtəlif memarlıq üslublarını, Korinium muzeyi və amfiteatrında nümayiş olunan zəngin Roma irsini, yerli bazarlarda alış-veriş imkanlarını, həmçinin çoxsaylı pab və restoranları bir araya gətirir.
8. Mərkəzi Vyetnam
“Time Out” yazır ki, Mərkəzi Vyetnam 2026-cı ildə ən diqqətçəkən turizm istiqamətlərindən biri olacaq. Dananq hava limanına yeni beynəlxalq reyslər bölgəyə gedişi asanlaşdırır. Şəhər silueti isə 43 mərtəbəli “Nobu Hotel Danang”ın açılması ilə dəyişir. Burada “Nobu”nun yapon–peru füjın mətbəxi də təqdim olunacaq.
Bir qədər şimalda yerləşən qədim paytaxt Hue şəhərində imperiya kompleksinin genişmiqyaslı bərpa işləri aparılır. Gündəlik rutindən uzaqlaşmaq istəyənlər üçün isə sağlamlıq yönümlü “Grand Royal Riverside Hue” gələcəkdə ideal seçim olacaq.
9. Nepal
Nepal həmişə möhtəşəm zirvələri və rahat qonaq evləri ilə haykerləri və bekpekerləri cəlb edib. 2026-cı ildə diqqət Mardi-Himal və Payki-Pik kimi daha az izdihamlı marşrutlardan “Himalayan Hideaway Resort”da “ulduz vannası” təcrübəsinə yönəlir.
Burada ekolodclar və velnes məkanları fəal şəkildə inkişaf edir. Bu sırada yeni transformativ holistik proqram təqdim edən “Dwarika’s Sanctuary” xüsusi qeyd olunur. Hətta Buddanın doğulduğu müqəddəs Lumbini şəhərində müasir “Crowne Plaza” otelinin açılması səfəri daha komfortlu edir.
Şəhər ab-havası axtaranlar üçün isə yeni “Moxy Kathmandu” yaradıcı məkanlar, o cümlədən Patandakı “Bagaichā” adlı yapon restoranı və qalereya ilə tanışlıq üçün ideal bazadır.
10. Favinyana, Siciliya
Kristofer Nolanın “Odisseya” filmi Siciliyanın qərb sahillərindən 18 kilometr aralıda yerləşən Favinyana adasına diqqəti cəlb edəcək. “Keçi adası” kimi tanınan bu məkanda Homerin qəhrəmanı Siklopla qarşılaşmazdan əvvəl dayanmışdı.
Parlaq çimərliklər və firuzəyi dəniz real həyatda da kino səhnələri qədər təsirlidir. Adanın daxili hissələri isə kənd cazibəsi ilə doludur. Reytinq müəllifləri kütləvi kino-turizm dalğası başlamazdan əvvəl buraya baş çəkməyi tövsiyə edirlər.

2026 год уже начался, и туристы активно планируют новые путешествия. Некоторые, впрочем, определились с направлениями заранее.
Как сообщает Valyuta.az, для тех, кто все еще находится на этапе выбора, издание Time Out опубликовало список самых перспективных туристических направлений 2026 года.
По мнению авторов рейтинга, включенные в него места объединяют новые впечатления, развитие инфраструктуры и растущий интерес со стороны путешественников.
1. Канадские Скалистые горы
В 2025 году на берегу озера Луиза открылся новый термальный оздоровительный курорт BASIN Glacial Waters, над созданием которого более двух десятилетий велась работа. Time Out отмечает, что если Канадские Скалистые горы давно были в ваших планах, этот современный спа-комплекс становится весомым поводом для поездки. Проект, разработанный Маттео Туном, открывает виды на горы и ярко-голубые воды озера.
Подчеркивается, что умиротворяющие пейзажи впечатляют не меньше самих процедур. Особое внимание уделено термальному купанию: холодные ванны, горячие камни, финская сауна со скандинавским ритуалом Aufguss. После спа-процедур можно окунуться в ледяную воду одного из самых известных озер Канады.
2. Рабат, Марокко
В последние годы туристическое внимание постепенно смещалось от Марракеша к Агадиру, Касабланке и Эс-Сувейре. Однако 2026 год, по прогнозам, станет годом Рабата благодаря культурному возрождению города. Здесь планируется открытие футуристического Королевского театра Рабата на 1800 мест, спроектированного Захой Хадид, а также амфитеатра вместимостью 7000 зрителей.
В апреле, во Всемирный день книги, Рабат будет объявлен Всемирной столицей книги ЮНЕСКО. В рамках события запланированы церемония открытия, семинары, мастер-классы и общественный марафон чтения.
3. Алгодойнс, Баия, Бразилия
Полуостров Марау уже несколько лет находится в центре внимания, а теперь на сцену выходит деревня Алгодойнс. Эта почти нетронутая часть южной Баии очаровывает пляжами «как с открытки», реками, впадающими в океан, и непринужденными пляжными барами, где можно пить кокосовую воду и кайпиринью, не сходя с песка.
Гостиничная инфраструктура развивается быстрыми темпами. Особенно выделяется Vila Oya, известная местной кухней и свежими морепродуктами. Среди обязательных к посещению мест — водопад Тременбе и лодочная прогулка по заливу Камаму.
4. Гамбург, Германия
Второй по величине город Германии давно считается культурной столицей страны. Среди символов — концертный зал Эльбская филармония с волнообразной архитектурой и Гамбургская кунстхалле, один из крупнейших художественных музеев Германии.
В 2026 году здесь откроется крупнейший в Европе музей цифрового искусства — UBS Digital Art Museum. Также в планах — новое здание оперы в районе ХафенСити с многоуровневыми садами на крыше. Обновленные военные бункеры и зеленые водоемы делают Гамбург идеальным направлением для городского уикенда.
5. Аораки / Маунт-Кук, Новая Зеландия
Пешие походы остаются в тренде, и этот регион, входящий в список Всемирного наследия ЮНЕСКО, авторы называют идеальным для хайкинга. Осенью здесь откроется самый длинный в стране подвесной пешеходный мост длиной 189 метров.
Также рекомендуется провести как минимум одну ночь в поселке Маунт-Кук, а затем за час добраться до озера Текапо — крупнейшего в Южном полушарии заповедника «темного неба».
6. Мендоса, Аргентина
Мендоса — не просто винодельческий регион, а одна из важнейших винных столиц мира. Город расположен между легендарными зонами Уко-Вэлли, Лухан-де-Куйо и Майпу и давно привлекает любителей винного туризма.
Гастрономическая сцена также разнообразна: от простых и уютных заведений до ресторанов с мировым именем, где блюда часто подаются в сопровождении местных вин.
Варианты размещения варьируются от доступных отелей до архитектурно впечатляющих винодельческих гостиниц с видом на Анды. Помимо дегустаций, гостям предлагают конные прогулки, пешие маршруты, рафтинг и другие активности на открытом воздухе.
7. Сайренсестер, Англия
Хотя деревня Бибери в Котсуолдсе в 2025 году была признана самой красивой в мире, этот статус привел к серьезным проблемам овертуризма. В качестве более устойчивой альтернативы Time Out предлагает город Сайренсестер в графстве Глостершир.
Крупнейший населенный пункт Котсуолдса сочетает в себе разнообразную архитектуру, богатое римское наследие — музей и амфитеатр Кориниума, местные рынки, а также множество пабов и ресторанов.
8. Центральный Вьетнам
По данным Time Out, Центральный Вьетнам станет одним из самых заметных туристических направлений 2026 года. Новые международные рейсы в аэропорт Дананга упрощают доступ в регион, а открытие 43-этажного Nobu Hotel Danang меняет городской силуэт. В отеле будет представлена фирменная японско-перуанская кухня Nobu.
Севернее, в древней столице Хюэ, ведутся масштабные работы по реставрации императорского комплекса. Для тех, кто ищет отдых вдали от повседневной суеты, перспективным вариантом станет оздоровительный курорт Grand Royal Riverside Hue.
9. Непал
Непал традиционно привлекает хайкеров и бекпекеров величественными вершинами и уютными гестхаусами. В 2026 году внимание смещается на менее загруженные маршруты — Марди-Химал и Пайки-Пик, а также на опыт «звездных ванн» в Himalayan Hideaway Resort.
В стране активно развиваются эколоджи и велнес-пространства. Особо отмечается Dwarika’s Sanctuary, предлагающий новые трансформационные холистические программы. Даже в священном Лумбини, месте рождения Будды, открытие современного отеля Crowne Plaza делает поездку более комфортной.
Для любителей городской атмосферы новая гостиница Moxy Kathmandu станет удобной базой для знакомства с креативными пространствами, включая японский ресторан и галерею Bagaichā в Патане.
10. Фавиньяна, Сицилия
Фильм Кристофера Нолана «Одиссея» привлечет внимание к острову Фавиньяна, расположенному в 18 километрах от западного побережья Сицилии. Этот остров, известный как «Козий», согласно мифам, был остановкой Одиссея перед встречей с циклопом.
Сверкающие пляжи и бирюзовое море в реальности не уступают кинематографическим кадрам, а внутренние районы острова наполнены деревенским очарованием. Авторы рейтинга рекомендуют посетить Фавиньяну до начала массовой волны кинотуризма.