Ət bazarını gözləyən inqilabi dəyişiklik: Qiymətlər artacaq?
Nazirlər Kabinetinin 2025-ci ildə fəaliyyəti haqqında hesabatında təklif olunur ki, ölkədə heyvanların kəsilməsi üçün yaş həddi müəyyən edilsin. Qeyd olunur ki, son illərdə Azərbaycanda iri və xırdabuynuzlu mal-qaranın sayı azalsa da, heyvandarlıq məhsullarının istehsalı xeyli artıb. Bildirilib ki, dövlət mal-qaranın sayının artırılmasında deyil, ətlik və südlük heyvanların yetişdirilməsində maraqlıdır.
Hesabatda bildirilir ki, "Azərbaycan Respublikasında qida təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə dair 2026-2032-ci illər üçün Dövlət Proqramı"nın layihəsində iri və xırdabuynuzlu heyvanların erkən yaşda kəsilməsinin qarşısının alınması istiqamətində maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsi, heyvanların yaşa və cinsə görə kəsiminin tənzimlənməsinə dair beynəlxalq təcrübənin araşdırılması və hazırlanması tədbirləri nəzərdə tutulub.
Vurğulanıb ki, iri və xırdabuynuzlu heyvanların erkən yaşda və aşağı çəkidə, habelə cinsiyyəti nəzərə alınmaqla kəsilməsinə zərurət yaradan amillərin araşdırılması, bu cür heyvanların kəsilməsinin tənzimlənməsi üzrə qanunvericiliyə dair təkliflərin verilməsi, bu sahəni tənzimləyən normativ-hüquqi aktların təkmilləşdirilməsi kimi fəaliyyətlər nəzərdə tutulub.
Görəsən, sözügedən addımın atılması ölkədəki ət satışına necə təsir edəcək?
Qida üzrə ekspert Seymur Qafarov Oxu.Az-a açıqlamasında qeyd edib ki, ət kəsimi ilə bağlı normaların müəyyənləşdirilməsi qısa dövr üçün ölkədə ət çatışmazlığı yarada bilər.
O bildirib ki, məhdudiyyətlər bazara çıxarılan heyvan sayını azaldacaq:
"Maliyyə dövriyyəsi az olan fermalara tələbat azalacaq. Bu da qısamüddətli dövr üçün böhran yarada bilər. Lakin heyvanlar böyüdükdən sonra xam ətin mövcudluğu bu problemi azaldacaq. Həmçinin damazlıq heyvanlara əlçatanlıq da yaxşılaşacaq. Lakin ümumiləşdirsək, bu addım qısamüddətli dövrdə mal və qoyun ətinin qiymətində artıma gətirib çıxaracaq. Artımın qarşısını almaq üçün bir neçə təklif vermək olar. Öncəliklə, idxalı artırmalıyıq. Bu sahə ilə məşğul olan fermalara subsidiya və dəstək mexanizmləri yaradılmalıdır. Erkən yaşda kəsilən heyvanların insan sağlamlığına ziyan olması ilə bağlı məsələ isə bir az mübahisəlidir. Potensial risklər ola bilər. Erkən yaşda kəsilən heyvanda qida dəyəri, minerallar az, yağ və əzələ strukturunda isə fərqliliklər mövcuddur. Bu da keyfiyyətə təsir edə bilər".
Qida təhlükəsizliyi hərəkatının rəhbəri, sağlam qidalanma mütəxəssisi Məhsəti Hüseynova isə Oxu.Az-a açıqlamasında qeyd edib ki, qoyun ətindəki qida dəyəri quzu ətinə nisbətən daha çoxdur.
Ekspert qoyun ətinin yağlılıq dərəcəsinin yüksək olduğunu deyib:
"Əvvəlcə qeyd etmək lazımdır ki, bir çox insanda xroniki qan təzyiqi mövcuddur ki, belə şəxslər yağlı ət yeməsələr, daha yaxşıdır. Onlar quzu ətinə üstünlük verməlidirlər. Quzu əti həzminə görə qoyun ətindən yüngül hesab olunur. Erkən kəsilən heyvanın qida dəyəri və zülalı daha azdır. Lakin ümumi mənada məsələyə yanaşsaq, erkən yaşda heyvan kəsimi qiymətlərin artmasına səbəb olacaq. Ətin miqdarı azaldıqca ona olan tələbat artacaq. Həmçinin ət kəsiminə nəzarət gücləndirilməlidir. Bəzən süni yemləmə ilə heyvanları daha böyük göstərməyə çalışırlar ki, bu da doğru yanaşma deyil".
Məsələ ilə bağlı kənd təsərrüfatı eksperti Cəfər İbrahimli isə Oxu.Az-a açıqlamasında bildirib ki, adətən iribuynuzlu heyvanlar erkən yaşda kəsilmir.
C.İbrahimli qeyd edib ki, vətəndaşlarımızın ağız dadı daha çox az çəkidə olan xırdabuynuzlu heyvanlara uyğundur:
"Məsələyə fermerlər aspektindən baxdıqda isə həmin heyvanları saxlamağa daha az vaxt və xərc sərf olunur. Burada söhbət əsasən erkək cinsli xırdabuynuzlu heyvanlardan gedir. Çünki dişi quzular vaxtından əvvəl satışa getmir. Dişilər damazlıq olduğu üçün saxlanılır, bəlli yaşdan sonra bala verirlər. Erkək quzular isə bəlli müddətdə saxlanılır və satılır. Bu, daha çox regionumuzla bağlıdır. Böyük təsərrüfatlar adətən mayda yaylağa gedir. Ferma sahibləri bir çox hallarda erkək quzuları yaylağa aparmaq istəmirlər və onları satırlar. Qeyd olunan məsələ tətbiq olunsa, o zaman praktik cəhətdən problem ortaya çıxacaq. Belə ki, bütün təsərrüfatlardakı heyvanlar tək-tək qeydiyyata alınmayıb. Onlara nəzarət etmək çətin olacaq. Dünya praktikasında da belə məhdudiyyətlərə az rast gəlinir. Qadağalardansa, maarifləndirmə tədbirləri aparılsa, daha yaxşı olar".

В отчёте Кабинета Министров об итогах деятельности на 2025 год предлагается установить возрастной ценз для забоя животных в стране. Отмечается, что, несмотря на снижение численности крупного и мелкого рогатого скота в Азербайджане за последние годы, производство продукции животноводства значительно выросло. Государство заинтересовано не в увеличении численности скота, а в выращивании мясных и молочных животных.
В отчёте говорится, что в проекте Государственной программы «Обеспечение продовольственной безопасности Азербайджанской Республики на 2026-2032 годы» предусмотрены мероприятия по предотвращению раннего забоя крупного и мелкого рогатого скота, просветительская работа, изучение и разработка мер, базирующихся на международном опыте регулирования забоя животных по возрасту и полу.
Подчёркивается необходимость исследования факторов, вызывающих забой крупного и мелкого рогатого скота в раннем возрасте и с низкой массой тела с учётом пола животных, а также внесения предложений по законодательному регулированию этой сферы и совершенствованию нормативно-правовых актов, регулирующих её.
Интересно, как данный шаг отразится на продаже мяса в стране?
Эксперт в области продовольствия Сеймур Гафаров в интервью Oxu.Az отметил, что установление норм, регулирующих забой животных, может привести к нехватке мяса в стране в краткосрочной перспективе.
Он заявил, что ограничения сократят количество животных, выводимых на рынок:
«Спрос на фермы с низким финансовым оборотом уменьшится. Это может вызвать кризис в краткосрочной перспективе. Однако после набора животными веса наличие сырого мяса снизит эту проблему. Также улучшится доступ к племенным животным. В целом этот шаг приведёт к росту цен на говядину и баранину в краткосрочном периоде. Чтобы предотвратить рост, можно предложить несколько мер. В первую очередь, следует увеличить импорт. Для ферм, занимающихся этим направлением, нужно создать механизмы субсидирования и поддержки. Вопрос о вреде для здоровья человека при забое животных в раннем возрасте является спорным. Возможны потенциальные риски. У животных, забитых слишком рано, меньше питательной ценности и минералов, а также имеются различия в составе жира и структурных элементах мышц, что влияет на качество».
Руководитель движения за продовольственную безопасность и эксперт по здоровому питанию Махсаты Гусейнова в беседе с Oxu.Az отметила, что пищевая ценность баранины выше, чем у мяса ягнёнка.
Эксперт отметила, что баранина отличается высоким содержанием жира:
«Прежде всего, стоит учесть, что у многих людей наблюдается хроническое повышенное давление, и им лучше избегать жирного мяса. Таким людям стоит предпочитать ягнятина. По пищеварению ягнятина легче, чем баранина. У животных, забитых в раннем возрасте, меньше питательная ценность и белок. В целом, учитывая общий контекст, забой животных в раннем возрасте приведёт к росту цен. При сокращении количества мяса спрос на него увеличится. Также необходимо ужесточить контроль за забоем. Иногда с помощью искусственного кормления пытаются представить животных более крупными, что является неправильным подходом».
По этому вопросу сельскохозяйственный эксперт Джафар Ибрагимли в комментарии Oxu.Az отметил, что обычно крупный рогатый скот не забивают в раннем возрасте.
Джафар Ибрагимли сказал, что предпочтения населения в основном склоняются к мясу мелкого рогатого скота с меньшим весом:
«Если рассматривать вопрос с позиции фермеров, то содержать таких животных стоит дешевле и занимает меньше времени. Речь идёт в основном о самцах мелкого рогатого скота, поскольку самки ягнят на продажу не поступают раньше времени. Самки являются племенным поголовьем, их держат и они размножаются после достижения определённого возраста. Самцов же держат ограниченный срок и продают. Это связано преимущественно с нашим регионом. Крупные хозяйства обычно в мае уходят на пастбища. Владельцы ферм часто не хотят брать с собой самцов ягнят на пастбище и продают их. Если предложенное ограничение будет введено, возникнут практические трудности. Ведь не все животные в хозяйствах учтены в единой базе, что затруднит контроль. В мировом опыте такие ограничения встречаются редко. Вместо запретов лучше проводить просветительские мероприятия».