Enerji qiymətləri kəskin artacaq: Dünya Bankından həyəcanverici proqnoz
2026-cı ildə qlobal enerji qiymətlərinin 24% yüksələrək Rusiya–Ukrayna müharibəsinin başladığı dövrdən bəri ən yüksək səviyyəyə çatacağı gözlənilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Dünya Bankının “Commodity Markets Outlook” hesabatında bildirilir.
Ssenariyə əsasən, Yaxın Şərqdəki münaqişə nəticəsində yaranan ciddi tədarük pozuntularının may ayına qədər aradan qaldırılması nəzərdə tutulur. Əks halda, hərbi eskalasiya davam edərsə, xammal qiymətləri daha da arta bilər.
Əsas ssenaridə Ormuz boğazı vasitəsilə dəniz daşımalarının oktyabra qədər müharibədən əvvəlki səviyyəyə yaxınlaşacağı proqnozlaşdırılır.
Hesabata görə, 2026-cı ildə xammal qiymətləri ümumilikdə 16% artacaq. Buna enerji daşıyıcılarının və gübrələrin bahalaşması, eləcə də bəzi metalların rekord qiymətləri səbəb olacaq.
Dünya Bankının qiymətləndirməsinə görə, neft infrastrukturuna hücumlar və Ormuz boğazından daşımaların pozulması dünya neft bazarı üçün ciddi şok yaradıb. Müharibədən əvvəl dünya neft ticarətinin təxminən 35%-i bu boğazdan keçirdi.
2026-cı ildə Brent markalı neftin orta qiymətinin 69 dollardan 86 dollara yüksələcəyi proqnozlaşdırılır. Əgər infrastruktur zədələnmələri davam edərsə və ixrac bərpası ləngiyərsə, qiymət 115 dollara qədər arta bilər.
Mütəxəssislərin fikrincə, müharibənin iqtisadi təsiri mərhələli şəkildə özünü göstərir: əvvəlcə enerji qiymətləri artır, daha sonra ərzaq məhsulları bahalaşır, sonda isə inflyasiya yüksələrək kreditlərin və faiz dərəcələrinin artmasına səbəb olur.
Dünya Bankı 2026-cı ildə inkişaf etməkdə olan ölkələrdə inflyasiyanın orta hesabla 5,1% olacağını proqnozlaşdırır (ötən il 4,7%). Müharibə uzanarsa, bu göstərici 5,8%-ə çata bilər.
İqtisadi artım da zəifləyəcək: inkişaf etməkdə olan ölkələrdə ÜDM artımı 3,6% olacaq (müharibədən əvvəl proqnoz 4% idi).
Gübrə qiymətlərinin 31% artacağı, xüsusilə karbamidin 60% bahalaşacağı gözlənilir. Bu isə kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsal xərclərini artıraraq ərzaq bazarına əlavə təzyiq yaradacaq.
BMT-nin Dünya Ərzaq Proqramına görə, müharibə uzanarsa, 45 milyon insan əlavə olaraq kəskin ərzaq çatışmazlığı riski ilə üzləşə bilər.

В 2026 году мировые цены на энергоносители могут вырасти на 24%, достигнув самого высокого уровня с начала российско-украинской войны.
Как сообщает Valyuta.az, об этом говорится в отчете Всемирный банк «Commodity Markets Outlook».
Согласно базовому сценарию, серьезные перебои с поставками, возникшие из-за конфликта на Ближнем Востоке, должны быть устранены к маю. В противном случае, если военная эскалация продолжится, цены на сырьевые товары могут вырасти еще сильнее.
В основном сценарии также прогнозируется, что морские перевозки через Ормузский пролив к октябрю приблизятся к довоенному уровню.
Согласно отчету, в 2026 году цены на сырьевые товары в целом вырастут на 16%. Это будет обусловлено подорожанием энергоносителей и удобрений, а также рекордными ценами на некоторые металлы.
По оценке Всемирного банка, атаки на нефтяную инфраструктуру и перебои с перевозками через Ормузский пролив создали серьезный шок для мирового нефтяного рынка. До начала войны около 35% мировой торговли нефтью проходило именно через этот пролив.
Средняя цена нефти марки Brent в 2026 году, по прогнозам, вырастет с 69 до 86 долларов за баррель. Если повреждения инфраструктуры сохранятся, а восстановление экспорта затянется, цена может подняться до 115 долларов.
По мнению экспертов, экономические последствия войны проявляются поэтапно: сначала растут цены на энергоносители, затем дорожают продукты питания, а в итоге ускоряется инфляция, что приводит к росту стоимости кредитов и процентных ставок.
Всемирный банк прогнозирует, что в 2026 году средний уровень инфляции в развивающихся странах составит 5,1% против 4,7% годом ранее. Если война затянется, этот показатель может достичь 5,8%.
Экономический рост также замедлится: рост ВВП в развивающихся странах составит 3,6%, тогда как до войны прогнозировалось 4%.
Ожидается, что цены на удобрения вырастут на 31%, а стоимость карбамида — сразу на 60%. Это увеличит производственные расходы в сельском хозяйстве и создаст дополнительное давление на продовольственный рынок.
По данным Всемирная продовольственная программа ООН, если война продолжится, еще 45 миллионов человек могут столкнуться с риском острой нехватки продовольствия.