Çin iqtisadiyyatının 2030-cu ilə qədər 175 trilyon yuana çatacağı gözlənilir
Çin iqtisadiyyatının 2030-cu ilə qədər 175 trilyon yuana (təxminən 25,39 trilyon dollar) çatacağı proqnozlaşdırılır.
Trend xəbər verir ki, bu barədə ölkənin Baş naziri Li Qianq Çin İnkişaf Forumunun açılış mərasimində bildirib.
Onun sözlərinə görə, qarşıdakı beş il ərzində Çin iqtisadiyyatının ümumi həcmi əhəmiyyətli dərəcədə artacaq. Baş nazir qeyd edib ki, 2026–2030-cu illəri əhatə edən 15-ci beşillik plan çərçivəsində illik ÜDM-in 30 trilyon yuandan çox artması nəzərdə tutulur.
Li Qianq vurğulayıb ki, bu artım Çinlə digər ölkələr arasında ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq üçün daha geniş imkanlar yaradacaq.
Baş nazir əlavə edib ki, Çin hökuməti sabit iqtisadi artımı təmin etməyə, iqtisadiyyatın intellektuallaşdırılması, yaşıllaşdırılması və inteqrasiyasını sürətləndirməyə, müasir sənaye sisteminin formalaşdırılmasına və yüksək keyfiyyətli inkişafın təşviqinə diqqət yetirəcək.

Экономика Китая к 2030 году прогнозируется на уровне 175 триллионов юаней (примерно 25,39 триллионов долларов).
Сообщает Trend со ссылкой на заявление премьер-министра страны Ли Цяна на открытии Китайского форума развития.
По его словам, в ближайшие пять лет общий объем экономики Китая значительно увеличится. Премьер отметил, что в пятом пятилетнем плане на 2026–2030 годы предусмотрен ежегодный рост ВВП более чем на 30 триллионов юаней.
Ли Цян подчеркнул, что этот рост создаст более широкие возможности для торговли и экономического сотрудничества Китая с другими странами.
Премьер также добавил, что китайское правительство сосредоточится на обеспечении стабильного экономического роста, ускорении интеллектуализации, озеленения и интеграции экономики, формировании современной промышленной системы и содействии развитию высокого качества.