Hörmüz boğazının blokadası dünyada iqtisadi inkişafın 2,9% azalmasına səbəb ola bilər
Bankın hesabatına əsasən, əgər Hörmüz boğazının blokadası iyun ayının sonuna qədər davam edərsə, ikinci rübdə dünyada iqtisadi artımı illik ifadədə 2,9 faiz bəndi azalacaq.
Boğaz fevralın 28-dən etibarən — ABŞ və İsrailin İrana qarşı müharibəsinin başlanmasından sonra beynəlxalq dəniz nəqliyyatı üçün faktiki olaraq bağlıdır. Texas neftinin (WTI) barelinin qiyməti artıq 97 dolları keçib. Dallas Federal Ehtiyatlar Bankının tədqiqatçıları blokadanın müddətindən asılı olaraq bir neçə ssenari hazırlayıblar. Əgər bir rübdən sonra dəniz nəqliyyatı bərpa olunsa, neftin bir barelinin qiyməti 68 dollara düşəcək və ÜDM-in artım tempi 2,2 faiz bəndi artacaq. İki rüblük blokada üçün üçüncü rübdə neftin qiyməti 115 dollara qalxacaq, ilin sonuna isə 76 dollara enəcək. Boğaz üç rüb bağlı qalsa, ilin sonuna 1 barel neftin qiyməti 132 dollara çata bilər.
İqtisadiyyata təsir yalnız neftin qiymətinin artması ilə bağlı deyil. “Bloomberg“ yazır ki, bu, həm də istehlakçı tələbinə mənfi təsir göstərir. ABŞ vətəndaşları yanacağın bahalaşması səbəbindən digər xərcləri azaldır, səyahətlərini məhdudlaşdırır və yanacaq doldurmaq üçün növbələrdə dayanırlar. Tarixdə ilk dəfə ABŞ-da dizel yanacağının qalonunun orta qiyməti 5 dolları keçib.
Eyni zamanda İranın “kölgə donanması” Hörmüz boğazı vasitəsilə neft tədarükünü davam etdirir, halbuki digər ölkələr üçün boğaz faktiki olaraq bağlıdır.
Gəmilərin izlənilməsi servisləri “TankerTrackers” və “Kpler”-in məlumatına görə, müharibənin başlanmasından bəri İran gündə təxminən 1,1–1,5 milyon barel neft ixrac edib.

Блокада Ормузского пролива может привести к снижению экономического развития мира на 2,9%.
Согласно отчету банка, если блокада Ормузского пролива продлится до конца июня, во втором квартале глобальный экономический рост сократится на 2,9 процентных пункта в годовом выражении.
Пролив фактически закрыт для международных морских перевозок с 28 февраля — после начала войны США и Израиля против Ирана. Цена на нефть сорта WTI в Техасе уже превысила 97 долларов за баррель. Исследователи Федерального резервного банка Далласа разработали несколько сценариев в зависимости от продолжительности блокады. Если морские перевозки возобновятся через один квартал, цена нефти упадет до 68 долларов за баррель, а темпы роста ВВП увеличатся на 2,2 процентных пункта. При блокаде на два квартала цена нефти в третьем квартале вырастет до 115 долларов, а к концу года снизится до 76 долларов. Если пролив останется закрытым три квартала, к концу года цена за баррель нефти может достигнуть 132 долларов.
Влияние на экономику связано не только с ростом цен на нефть. «Bloomberg» отмечает, что это также негативно сказывается на потребительском спросе. Жители США сокращают другие расходы из-за удорожания топлива, ограничивают поездки и стоят в очередях за заправкой. Впервые в истории средняя цена за галлон дизельного топлива в США превысила 5 долларов.
В то же время «теневой флот» Ирана продолжает поставки нефти через Ормузский пролив, несмотря на фактическое закрытие пролива для других стран.
По данным сервисов отслеживания судов «TankerTrackers» и «Kpler», с начала войны Иран экспортирует около 1,1–1,5 миллиона баррелей нефти в день.