Ceff Bezosun ən bahalı sərgüzəştləri və onların heyrətləndirici qiymətləri
Texnologiya nəhəngi və "Amazon"un sahibi kimi tanınan Ceff Bezos eyni zamanda macərapərəst biridir. Bu xüsusiyyətini 2021-ci ildə həyata keçirdiyi suborbital kosmik uçuş və "Blue Origin" aerokosmik şirkəti ilə nümayiş etdirib. Lakin Bezosun sərgüzəşt həvəsi daha əvvəl başlamışdı — o, 350 min futdan yuxarı yüksəklikdə çəkisizlik hissini yaşadığı "New Glenn" kosmik gəmisi ilə uçuşdan əvvəl də qeyri-adi layihələrə sərmayə qoyurdu.
Dərin dənizlərdən tutmuş dərin kosmosa, eləcə də yer üzündə baş tutan bahalı tədbirlərə — məsələn, 2025-ci ildə Avropada təşkil edilən özəl toyuna qədər — Ceff Bezos əksər insanların xəyal edə bilməyəcəyi qədər vəsait xərcləyib. Bəs onun ən bahalı sərgüzəştləri hansılardır?
Dənizin dibində raket hissələri axtarışı
2013-cü ildə Bezos Atlantik okeanında NASA-nın "Apollo" missiyalarını həyata keçirmiş "Saturn V" raketlərinin hissələrini tapmaq və çıxarmaq üçün ekspedisiyanı maliyyələşdirib və şəxsən rəhbərlik edib. Üç həftə davam edən ekspedisiyanın nəticəsində, o cümlədən "Apollo 12"yə məxsus F-1 mühərrikindən hissələr tapılıb və bu hissələr hazırda Sietldə yerləşən "Uçuş Muzeyi"ndə nümayiş olunur.
Ekspedisiyada Bezos və onun anasının da daxil olduğu 60 nəfərlik heyət iştirak edib. "Space.com"a görə, anası ekspedisiyada yeganə qadın olub. Məlum olan rəsmi xərc açıqlanmasa da, "MarineInsight.com" məlumat verir ki, belə dənizaltı xilasetmə əməliyyatları milyonlarla, hətta milyardlarla dollara başa gələ bilər. Məsələn, 2019-cu ildə Norveç freqatının dörd günlük xilas əməliyyatı 85 milyon dollara başa gəlib.
Super yaxta "Koru"
Son dövrlərdə Bezos ən bahalı şəxsi sərmayəsi hesab olunan "Koru" adlı super yaxtaya yüz milyonlarla dollar xərcləyib. "Fortune" jurnalının məlumatına görə, 417 fut uzunluğundakı bu yaxtanın dəyəri təxminən 500 milyon dollardır. "Koru" yaxtasına əlavə olaraq, Bezosun sərəncamında helikopter meydançası olan və 75 milyon dollar dəyərində ikinci gəmi — "Abeona" da var.
Şəxsi təyyarə
Bezosun super yaxtası dostları ilə dünyanı gəzməyə imkan versə də, sürətlə hərəkət etməli olduqda o, "Gulfstream G700" təyyarəsindən istifadə edir. Maksimum sürəti saatda 693 mil (təxminən Mach 0.935) olan bu təyyarənin qiyməti "Fox Business"in məlumatına görə 80 milyon dollardır. "Business Insider" əlavə edir ki, Bezosun ümumilikdə dörd şəxsi təyyarəsi var.
Bezos-Sançes toyu — İtaliyada ulduzlarla dolu mərasim
Bəziləri üçün evlilik ən böyük sərgüzəşt sayıla bilər. Lakin Bezos üçün bu, ən bahalı layihəsi olmayıb. O, 2025-ci ilin yayında Lauren Sançes ilə İtaliyanın Venesiya şəhərində evlənib və bu toyun təxminən 47–56 milyon dollara başa gəldiyi bildirilir. "Yahoo.com"un məlumatına görə, mərasimdə Kardashianlar, Jennerlər, Oprah Uinfri, Leonardo DiKaprio və Bill Geyts kimi tanınmış şəxslər iştirak edib.
"Blue Origin" – milyardlarla dollarlıq kosmik sərmayə
Super yaxta, köməkçi yaxta, təyyarə donanması və ABŞ ərazisindəki saysız-hesabsız daşınmaz əmlaklar əksər insanlar üçün kifayət edərdi. Lakin Bezos üçün ən bahalı sərmayə, şübhəsiz, "Blue Origin"in "New Shepard" kosmik gəmisi ilə 4 dəqiqəlik suborbital sınaq uçuşu üçün sərf etdiyi 5,5 milyard dollar olub.
Şirkətin gələcək kosmik turistlər üçün biletləri milyonlarla dollara satılır. İlk biletlərdən biri hətta 28 milyon dollara hərracda satılıb. Lakin Bezos özü bu layihəyə şəxsən 5,5 milyard dollardan çox sərmayə qoyub.

Технологический гигант и владелец «Amazon» Джефф Безос также является любителем приключений. Он продемонстрировал эту черту в 2021 году, совершив суборбитальный космический полет и через аэрокосмическую компанию «Blue Origin». Однако жажда приключений Безоса началась задолго до этого — еще до полета на космическом корабле «New Glenn» на высоте более 350 тысяч футов, он инвестировал в необычные проекты.
От глубоких морей до космоса, а также в дорогие мероприятия на Земле, такие как частная свадьба в Европе в 2025 году, Безос потратил суммы, о которых большинство людей и мечтать не может. Какие же самые дорогие приключения Безоса?
Поиск частей ракет на морском дне
В 2013 году Безос профинансировал и лично руководил экспедицией в Атлантическом океане, целью которой был поиск и подъём частей ракет «Saturn V», использовавшихся NASA в миссиях «Apollo». За три недели экспедиции, в том числе были найдены части двигателя F-1, принадлежащего «Apollo 12», которые сейчас выставлены в Музее полёта в Сиэтле.
В экспедиции участвовал экипаж из 60 человек, включая самого Безоса и его мать. По данным «Space.com», его мать была единственной женщиной в составе. Хотя официальная стоимость экспедиции не разглашается, «MarineInsight.com» сообщает, что подобные подводные операции по спасению могут стоить миллионы или даже миллиарды долларов. Для сравнения, четырёхдневная операция по спасению норвежского фрегата в 2019 году обошлась в 85 миллионов долларов.
Cуперяхта «Koru»
В последнее время Безос вложил сотни миллионов долларов в суперяхту «Koru», считающуюся его самой дорогой персональной инвестицией. По информации журнала «Fortune», длина яхты составляет 417 футов, а её стоимость оценивается примерно в 500 миллионов долларов. Кроме «Koru», у Безоса имеется в собственности вторая яхта — «Abeona» стоимостью 75 миллионов долларов, оборудованная вертолетной площадкой.
Личный самолёт
Хотя суперяхта позволяет Безосу путешествовать по миру с друзьями, когда важна скорость, он пользуется самолётом «Gulfstream G700». Максимальная скорость этого самолёта — 693 мили в час (примерно Mach 0.935), а его цена, согласно данным «Fox Business», составляет 80 миллионов долларов. «Business Insider» добавляет, что у Безоса в наличии всего четыре личных самолёта.
Свадьба Безоса и Санчес — звёздное торжество в Италии
Для некоторых брак может считаться крупнейшим приключением. Однако для Безоса это не самое дорогостоящее мероприятие. Летом 2025 года он женился на Лорен Санчес в Венеции, Италия, а расходы на свадьбу оцениваются в от 47 до 56 миллионов долларов. По данным «Yahoo.com», на церемонии присутствовали такие знаменитости, как Кардашьян, Дженнеры, Опра Уинфри, Леонардо ДиКаприо и Билл Гейтс.
«Blue Origin» — инвестиции на миллиарды долларов в космическую отрасль
Суперяхта, вспомогательная яхта, флот самолётов и многочисленная недвижимость в США — многих бы этого хватило. Однако самой дорогой инвестицией Безоса, без сомнения, стала компания «Blue Origin». На суборбитальный тестовый полёт корабля «New Shepard» продолжительностью 4 минуты он потратил 5,5 миллиарда долларов.
Компания продаёт билеты будущим космическим туристам за миллионы долларов. Первый билет был продан на аукционе даже за 28 миллионов долларов. Однако сам Безос инвестировал в проект более 5,5 миллиардов долларов.