"BYD" rəhbəri: Şirkət 5 il ərzində dünyanın ən böyük avtomobil istehsalçısına çevriləcək
Çinin aparıcı elektromobil istehsalçılarından olan "BYD" şirkətinin idarə heyətinin sədri Vanq Çuanfu bildirib ki, şirkət qarşıdakı beş il ərzində dünyanın ən böyük avtomobil istehsalçısı olmağı hədəfləyir.
Valyuta.az bildirib ki, Vanq Çuanfu bu açıqlamanı Şençjendə keçirilən illik səhmdar yığıncağında edib. O, son bir ildə şirkətin səhmlərində müşahidə olunan ciddi ucuzlaşmadan sonra investorları sakitləşdirməyə çalışıb.
2025-ci ildə 4,6 milyon avtomobil satışı ilə qlobal reytinqdə altıncı yeri tutan "BYD" son aylarda daxili bazarda artım tempini bərpa etməkdə çətinlik çəkir. Şirkət yerli rəqiblərlə güclənən rəqabət səbəbindən satış təzyiqi ilə üzləşib.
Son bir il ərzində "BYD"nin Honq Konq birjasında ticarət olunan səhmləri pik göstəricidən 45 faizdən çox, Şençjen birjasındakı səhmləri isə 33 faiz ucuzlaşıb.
İxrac və texnologiyalar əsas ümid mənbəyidir
Təxminən min səhmdarın iştirak etdiyi toplantıda Vanq Çuanfu bildirib ki, şirkətin bu il qarşılaşdığı əsas inkişaf məhdudiyyəti ikinci nəsil "Blade Battery" batareyalarının istehsal gücünün artırılmasıdır. Onun sözlərinə görə, "BYD"nin güclü ixrac göstəriciləri və batareya texnologiyaları, eləcə də sürətli enerji doldurma sahəsindəki yenilikləri gələcək inkişafın əsas hərəkətverici qüvvəsi olacaq.
"BYD" beş il ərzində həqiqətən də istehsal həcminə görə dünyanın bir nömrəli avtomobil istehsalçısına çevriləcək", – deyə Vanq Çuanfu bildirib.
"Toyota"nı geridə qoymaq hədəfi
Bu məqsədə çatmaq üçün "BYD" hazırda qlobal lider olan "Toyota Motor"u geridə qoymalıdır. Yapon şirkəti 2025-ci ildə "BYD"dən iki dəfədən çox avtomobil satıb. Bununla belə, son illərdə "Toyota"nın Cənub-Şərqi Asiya və Yaxın Şərq kimi bazarlardakı payı azalır.
Həmin regionlarda Çin avtomobil istehsalçıları, xüsusilə də "BYD", sürətli böyümə nümayiş etdirirlər. Şirkətin ixracı 2026-cı ilin yanvar-may aylarında illik müqayisədə 65 faiz artıb.
"BYD"nin ən böyük xarici bazarları Braziliya, Böyük Britaniya və Avstraliya olub. Bu artıma nisbətən aşağı ticarət maneələri dəstək verib.
Daxili bazardakı zəiflik davam edir
Bununla yanaşı, ixracdakı yüksəliş daxili bazardakı zəifləməni tam kompensasiya edə bilməyib. Şirkətin ümumi avtomobil tədarükləri ilin ilk beş ayında 20 faizdən çox azalıb.
Çuanfunun açıqlamalarına baxmayaraq, investorların reaksiyası ehtiyatlı olub. İyunun 10-da səhər saatlarında "BYD"nin Honq Konq birjasındakı səhmləri 4,3 faiz, Şençjen birjasındakı səhmləri isə 1,6 faiz ucuzlaşıb.

Глава совета директоров одного из ведущих китайских производителей электромобилей BYD Ван Чуаньфу заявил, что компания ставит перед собой цель в течение ближайших пяти лет стать крупнейшим автопроизводителем в мире.
Как сообщает Valyuta.az, это заявление Ван Чуаньфу сделал на ежегодном собрании акционеров в Шэньчжэне. Таким образом он попытался успокоить инвесторов после значительного падения стоимости акций компании за последний год.
По итогам 2025 года BYD заняла шестое место в мировом рейтинге автопроизводителей, реализовав 4,6 млн автомобилей. Однако в последние месяцы компания сталкивается с трудностями в восстановлении темпов роста на внутреннем рынке на фоне усиливающейся конкуренции со стороны местных производителей.
За последний год акции BYD, торгующиеся на Гонконгской фондовой бирже, потеряли более 45% стоимости по сравнению с пиковыми значениями, а бумаги на бирже Шэньчжэня подешевели на 33%.
Экспорт и технологии — главные надежды компании
На встрече, в которой приняли участие около тысячи акционеров, Ван Чуаньфу отметил, что главным ограничением для развития компании в этом году остается наращивание производственных мощностей по выпуску аккумуляторов второго поколения Blade Battery. По его словам, сильные экспортные показатели BYD, передовые аккумуляторные технологии, а также инновации в сфере сверхбыстрой зарядки станут ключевыми драйверами дальнейшего роста.
«В течение пяти лет BYD действительно станет автопроизводителем номер один в мире по объему выпуска продукции», — заявил Ван Чуаньфу.
Цель — обойти Toyota
Для достижения этой цели BYD необходимо опередить нынешнего мирового лидера — японскую компанию Toyota Motor. В 2025 году Toyota продала более чем вдвое больше автомобилей, чем BYD. Тем не менее в последние годы доля японского концерна на рынках Юго-Восточной Азии и Ближнего Востока сокращается.
В этих регионах китайские автопроизводители, в особенности BYD, демонстрируют стремительный рост. Экспорт компании в январе–мае 2026 года увеличился на 65% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Крупнейшими зарубежными рынками для BYD стали Бразилия, Великобритания и Австралия. Росту продаж способствовали относительно низкие торговые барьеры в этих странах.
Слабость внутреннего рынка сохраняется
Несмотря на успехи в экспорте, рост зарубежных поставок не смог полностью компенсировать снижение спроса на внутреннем рынке. Общие поставки автомобилей компании за первые пять месяцев года сократились более чем на 20%.
Несмотря на оптимистичные заявления Ван Чуаньфу, реакция инвесторов осталась сдержанной. Утром 10 июня акции BYD на Гонконгской фондовой бирже снизились на 4,3%, а на Шэньчжэньской бирже — на 1,6%.