Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) dosenti Sevinc Əliyeva və “Dizayn” ixtisası üzrə II kurs tələbəsi Ləman Səfərlinin daxil olduğu komanda Cenevrə şəhərində keçirilən 51-ci Beynəlxalq İxtiralar Sərgisində Azərbaycanı uğurla təmsil edərək yüksək nailiyyət qazanıb.
Azərbaycan bu mötəbər beynəlxalq platformada mühəndislik, kosmik texnologiyalar, tibb və aqrotexnologiya sahələrini əhatə edən 5 startap layihəsi ilə təmsil olunub. Sərgidə BMU nümayəndələrinin də daxil olduğu komandanın təqdim etdiyi “A.I.N.O.S” layihəsi qızıl medala, “S.O.N.I.A” layihəsi isə bürünc medala layiq görülüb.
“A.I.N.O.S” layihəsi kosmik cisimləri 16.3 parsek məsafəyədək real vaxt rejimində izləyə bilən, lazer və yüksək həssaslıqlı optik sistemlərlə təchiz edilmiş innovativ həll kimi diqqət çəkib. “S.O.N.I.A” layihəsi isə süni intellekt əsaslı, 2 saatadək avtonom fəaliyyət göstərə bilən, axtarış-xilasetmə və relyef xəritələşdirmə funksiyalarına malik pilotsuz uçuş aparatı kimi yüksək qiymətləndirilib.
Bu uğur Azərbaycan alimləri və gənc tədqiqatçıların beynəlxalq innovasiya ekosistemində rəqabətqabiliyyətli potensialını bir daha nümayiş etdirir. Eyni zamanda, bu nailiyyət ölkəmizin elmi və texnoloji imkanlarının beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasına mühüm töhfə verir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan bu il sözügedən nüfuzlu sərgidə ilk dəfə iştirak edib. Komandaların sərgidə iştirakı Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə baş tutub. Sərgiyə 30-dan çox ölkədən 1000-dən artıq ixtira təqdim edilib və innovasiya, elm, texnologiya sahələrində ən perspektivli layihələr beynəlxalq münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib.

Команда с участием представителей Бакинский инженерный университет удостоена золотой и бронзовой медалей на 51-й Международной выставке изобретений, прошедшей в Женева.
Как сообщает Tehsil365, доцент университета Севиндж Алиева и студентка II курса специальности «Дизайн» Ляман Сафарли в составе команды успешно представили Азербайджан и добились высоких результатов.
Азербайджан был представлен на данной престижной международной платформе пятью стартап-проектами в сферах инженерии, космических технологий, медицины и агротехнологий. Проект «A.I.N.O.S», представленный командой с участием представителей BMU, был удостоен золотой медали, а проект «S.O.N.I.A» — бронзовой.
Проект «A.I.N.O.S» привлёк внимание как инновационное решение, оснащённое лазерными и высокочувствительными оптическими системами, способное в режиме реального времени отслеживать космические объекты на расстоянии до 16,3 парсека. В свою очередь, проект «S.O.N.I.A» получил высокую оценку как беспилотный летательный аппарат на базе искусственного интеллекта, способный автономно функционировать до 2 часов и выполнять задачи поисково-спасательных операций и картографирования рельефа.
Данное достижение ещё раз демонстрирует конкурентоспособный потенциал азербайджанских учёных и молодых исследователей в международной инновационной экосистеме. Вместе с тем, этот успех вносит важный вклад в продвижение научно-технологических возможностей страны на международной арене.
Отметим, что Азербайджан впервые принял участие в данной престижной выставке. Участие команд было организовано при поддержке Министерство молодёжи и спорта Азербайджана. На выставке было представлено более 1000 изобретений из свыше чем 30 стран, а наиболее перспективные проекты в области инноваций, науки и технологий оценивались международным жюри.