Bazarda tektonik dəyişikliklər: Avropada ən populyar avtomobillər
Avropa İttifaqında (Aİ) yeni sərnişin avtomobilləri bazarında ən böyük pay hibrid avtomobillərə aiddir.
Valyuta.az xəbər verir ki, Avropa Avtomobil İstehsalçıları Assosiasiyasının (ACEA) məlumatına görə, 2025-ci ildə Aİ-də yeni sərnişin avtomobilləri bazarı əvvəlki ilə nisbətən 1,8% artıb.
İlin ərzində Aİ bazarlarında 10,8 milyondan çox yeni avtomobil satılıb. Ənənəvi mühərrikli avtomobillər seqmentində isə mənfi dinamika müşahidə olunub.
Yeni avtomobillər bazarında ən böyük pay hibrid avtomobillərə düşüb – satışların 34,5%-i. İkinci yerdə benzinlə işləyən avtomobillər (26,6%), üçüncü yerdə isə elektrik avtomobilləri (17,4%) qərarlaşıb.
2025-ci ildə Aİ-də yeni avtomobillərin qeydiyyatı, yanacaq növünə görə:
* Hibridlər (HEV) – 3 733 325 ədəd (+14%)
* Benzinli avtomobillər – 2 880 298 ədəd (-19%)
* Elektrik avtomobilləri (BEV) – 1 880 370 ədəd (+30%)
* Plug-in hibridlər – 1 015 887 ədəd (+33%)
* Dizel avtomobillər – 960 024 ədəd (-24%)
* Digər – 352 927 ədəd (+8%)
Əhəmiyyətli struktur dəyişiklikləri bazarda dekabr ayında baş verib. Ekspertlərin müşahidəsinə görə, ötən ay tam elektrik avtomobillərinin satışları ilk dəfə benzinlə işləyən avtomobillərin satışlarını üstələyib.
Elektrik avtomobillərinin populyarlığı ənənəvi olaraq xidmət və yanacaq xərclərinə qənaət, ekoloji cəhətdən təmiz olması, yeni modellərin artan avtonomluğu və sürətli şarj infrastrukturlarının inkişafı ilə izah edilir.

Тектонические изменения на авторынке ЕС: гибриды стали самым популярным выбором
На рынке новых легковых автомобилей Европейского союза (ЕС) наибольшая доля приходится на гибридные автомобили.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на данные Европейской ассоциации автопроизводителей (ACEA), в 2025 году рынок новых легковых автомобилей в ЕС вырос на 1,8% по сравнению с предыдущим годом.
В течение года на рынках ЕС было продано более 10,8 млн новых автомобилей. В сегменте автомобилей с традиционными двигателями внутреннего сгорания при этом наблюдалась отрицательная динамика.
Наибольшую долю на рынке новых автомобилей заняли гибриды — 34,5% от общего объема продаж. Второе место заняли автомобили с бензиновыми двигателями (26,6%), третье — электромобили (17,4%).
Регистрация новых автомобилей в ЕС в 2025 году по типу топлива:
Гибриды (HEV) — 3 733 325 единиц (+14%)
Бензиновые автомобили — 2 880 298 единиц (-19%)
Электромобили (BEV) — 1 880 370 единиц (+30%)
Подключаемые гибриды (plug-in) — 1 015 887 единиц (+33%)
Дизельные автомобили — 960 024 единиц (-24%)
Прочие — 352 927 единиц (+8%)
Существенные структурные изменения на рынке произошли в декабре. По наблюдениям экспертов, в прошлом месяце продажи полностью электрических автомобилей впервые превысили продажи автомобилей с бензиновыми двигателями.
Рост популярности электромобилей традиционно объясняется экономией на обслуживании и топливе, экологичностью, увеличением автономности новых моделей, а также развитием инфраструктуры быстрой зарядки.