Qeyri-neft sektoru üzrə dövlətə məxsus əsas ixracatçı subyektlər arasında yer alan “AzərGold” QSC son illərdə ixrac göstəricilərini əhəmiyyətli dərəcədə artırıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkət 2022-2026-cı illərin yanvar-aprel ayları ərzində ümumilikdə 226,8 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac həyata keçirib. Bu məbləğ 385,6 milyon manata bərabərdir.
Belə ki, 2026-cı ilin yanvar-aprel aylarında “AzərGold” QSC 79,1 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac həyata keçirib. 2025-ci ilin eyni dövründə bu göstərici 68,4 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Nəticədə, cari ilin ilk 4 ayında şirkətin ixrac gəlirləri illik müqayisədə 10,7 milyon ABŞ dolları və ya 15,64% artıb.
2024-cü ilin yanvar-aprel aylarında şirkətin ixracdan gəliri 22,9 milyon ABŞ dolları olub. Bu göstərici 2025-ci ilin eyni dövründə 45,5 milyon ABŞ dolları və ya 198,68% artaraq 68,4 milyon ABŞ dollarına yüksəlib.
2023-cü ilin yanvar-aprel aylarında isə şirkətin ixrac gəlirləri 31,2 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bu isə 2024-cü ilin eyni dövründə ixracın 8,3 milyon ABŞ dolları və ya 26,60% azalaraq 22,9 milyon ABŞ dollarına düşdüyünü göstərir.
2022-ci ilin yanvar-aprel aylarında şirkət 25,2 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac həyata keçirib. Beləliklə, 2023-cü ilin eyni dövründə ixrac gəlirləri 6 milyon ABŞ dolları və ya 23,80% artaraq 31,2 milyon ABŞ dollarına çatıb.
2021-ci ilin yanvar-aprel aylarında isə şirkətin ixracdan əldə etdiyi gəlirlər 30,6 milyon ABŞ dollar dəyərində hesablanıb. Bu da 2022-ci ilin eyni dövründə göstəricinin 5,4 milyon ABŞ dolları və ya 17,64% azalaraq 25,2 milyon ABŞ dollarına enməsi deməkdir.

ЗАО AzərGold, входящее в число основных государственных экспортеров ненефтяного сектора, в последние годы значительно увеличило экспортные показатели.
Как сообщает Valyuta.az, в январе–апреле 2022–2026 годов компания в целом осуществила экспорт на сумму 226,8 млн долларов США. Эта сумма эквивалентна 385,6 млн манатов.
Так, в январе–апреле 2026 года ЗАО AzərGold осуществило экспорт на 79,1 млн долларов США. За аналогичный период 2025 года этот показатель составил 68,4 млн долларов США. В результате за первые 4 месяца текущего года экспортные доходы компании в годовом сравнении выросли на 10,7 млн долларов США, или на 15,64%.
В январе–апреле 2024 года экспортная выручка компании составила 22,9 млн долларов США. За аналогичный период 2025 года этот показатель вырос на 45,5 млн долларов, или на 198,68%, достигнув 68,4 млн долларов США.
В январе–апреле 2023 года экспортные доходы компании составили 31,2 млн долларов США. Это означает, что за аналогичный период 2024 года экспорт сократился на 8,3 млн долларов, или на 26,60%, до 22,9 млн долларов США.
В январе–апреле 2022 года компания осуществила экспорт на 25,2 млн долларов США. Таким образом, за аналогичный период 2023 года экспортные доходы выросли на 6 млн долларов, или на 23,80%, достигнув 31,2 млн долларов США.
В январе–апреле 2021 года доходы компании от экспорта оценивались в 30,6 млн долларов США. Это означает, что за аналогичный период 2022 года показатель снизился на 5,4 млн долларов, или на 17,64%, до 25,2 млн долларов США.