Azərbaycan mənşəli biznesmen Umid Abuzərli Rumıniyada 40 villadan ibarət iri daşınmaz əmlak kompleksi alıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə məlumatı sosial şəbəkədə Əməkdar jurnalist Elçin Alıoğlu paylaşıb.
O bildirib ki, Rumıniyanın “Profit.ro” portalının 29 yanvarda dərc etdiyi məlumata görə, layihə Azərbaycanın Salyan rayonunun İcra Hakimiyyətinin keçmiş başçısı Tahir Kərimovun oğlu Umid Abuzərli tərəfindən yaradılmış şirkət vasitəsilə həyata keçirilib.
Ü.Abuzərlinin yaratdığı "Memaar Capital" şirkəti Rumıniyanın Pipera şəhərində yerləşən və əvvəllər iş adamı Corce Bekalinin ailəsinə məxsus olan 40 villalı yaşayış kompleksini, həmçinin yerli milyonçu Ioan Peykanın qızına məxsus digər daşınmaz əmlak layihəsini satın alıb.
Xatıqladaq ki, Tahir Kərimov 2011-ci ildə Salyan rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı vəzifəsinə təyin edilmiş, 2016-cı ildə isə bu postdan azad olunmuşdu.
Tahir Kərimov 2015-ci ildə baş vermiş qalmaqaldan sonra geniş tanınmışdı - sosial şəbəkələrdə yayılan fotolarda o, Salyanda keçirilən bir tədbirdə “Roma imperatoru”na bənzər şəkildə, çiçək çələnglərindən ibarət tağın altından keçirdi və həmin çələngləri yerli məktəblilər tuturdu.
O zaman bu hadisə ölkədə böyük səs-küyə səbəb olmuş və Tahir Kərimovin vəzifədən uzaqlaşdırlmasına gətirib çıxarmışdı.
T.Kərimov daha əvvəllər əvvəllər Z. Tağıyev adına Balıqhisləmə zavodunun direktoru, "Caspian Fish" LTD şirkətinin baş direktoru vəzifəsində işləmişdi. Daha sonra Daşkəsən rayon İcra Hakimiyyətinə rəhbərlik etmiş, oradan da Salyana gətirilmişdi.
Onun oğlu Umid Abuzərli sonradan soyadını dəyişərək babasının adını götürüb. Qardaşı Həmzə Kərimov isə 2007–2024-cü illər arasında SOCAR Petroleum SA şirkətinə rəhbərlik edib. Maraqlıdır ki, o bu vəzifəyə təyin olunanda cəmi 23 yaşı olub.
"Memaar Capital" Rumıniya bazarında bir neçə ildir fəaliyyət göstərir. Şirkət 2022-ci ildə başqa adla təsis olunub, daha sonra adını dəyişib. Bu gün şirkət üç yaşayış kompleksində 86-dan çox evə sahib olduğunu və daşınmaz əmlak sahəsində uzunillik təcrübəyə malik olduğunu bəyan edir.
Yeni layihə Harmony Homes adlandırılıb. Burada hər biri təxminən 134 kvadratmetr sahəsi olan iki mərtəbəli 40 villa yerləşir. Kompleksin ilk mərhələsi “Alexander Residence” adı ilə əvvəlki sahiblər tərəfindən 2021-ci ildə satışa çıxarılmışdı, ikinci mərhələ isə tamamilə Memaar Capital şirkətinin nəzarətinə keçib.

Сын экс-главы исполнительной власти Азербайджана приобрёл 40 вилл в Румынии
Сын бывшего главы исполнительной власти одного из районов Азербайджана приобрёл в Румынии крупный жилой комплекс, состоящий из 40 вилл.
Как сообщает Valyuta.az, азербайджанский бизнесмен Умид Абузерли купил в Румынии масштабный объект недвижимости — комплекс из 40 вилл.
Об этом на своей странице в социальной сети сообщил заслуженный журналист Эльчин Алиоглу. По его словам, согласно информации, опубликованной 29 января румынским порталом Profit.ro, проект был реализован через компанию, созданную Умидом Абузерли — сыном бывшего главы Исполнительной власти Сальянского района Азербайджана Тахира Керимова.
Основанная У. Абузерли компания Memaar Capital приобрела расположенный в городе Пипера жилой комплекс из 40 вилл, который ранее принадлежал семье румынского бизнесмена Джордже Бекали. Кроме того, компания выкупила ещё один объект недвижимости, ранее находившийся в собственности дочери местного миллионера Иоана Пейкана.
Напомним, Тахир Керимов был назначен главой Исполнительной власти Сальянского района в 2011 году, а в 2016 году освобождён от занимаемой должности.
Широкую известность он получил после скандала в 2015 году, когда в социальных сетях распространились фотографии с мероприятия в Сальяне: на них Т. Керимов проходил под аркой из цветочных венков в образе, напоминающем «римского императора», при этом венки держали местные школьники. Этот эпизод вызвал широкий общественный резонанс и в дальнейшем привёл к его отстранению от должности.
Ранее Тахир Керимов занимал пост директора рыбоперерабатывающего завода имени З. Тагиева, работал генеральным директором компании Caspian Fish LTD, затем возглавлял Исполнительную власть Дашкесанского района, откуда был переведён в Сальян.
Его сын Умид Абузерли впоследствии сменил фамилию, взяв имя своего деда. Брат Умида — Хамза Керимов — в 2007–2024 годах возглавлял компанию SOCAR Petroleum SA. Примечательно, что на момент назначения на эту должность ему было всего 23 года.
Компания Memaar Capital работает на румынском рынке уже несколько лет. Она была основана в 2022 году под другим названием, а затем прошла ребрендинг. В настоящее время компания заявляет, что владеет более чем 86 домами в трёх жилых комплексах и имеет многолетний опыт работы в сфере недвижимости.
Новый проект получил название Harmony Homes. Он включает 40 двухэтажных вилл площадью около 134 квадратных метров каждая. Первая очередь комплекса была выведена на рынок в 2021 году прежними владельцами под названием Alexander Residence, тогда как вторая очередь полностью перешла под контроль компании Memaar Capital.