Azərbaycan Prezidenti Əmək Məcəlləsinə dəyişiklikləri təsdiq edib. Yeni dəyişikliklər Azərbaycanda əmək hüquqlarının daha yaxından qorunması, işəgötürən və işçi münasibətlərinin beynəlxalq standartlar və prinsiplərə uyğun tənizmlənməsi üçün hüquqi bazanı daha da möhkəmləndirir".
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu deputat Vüqar Bayramov deyib. O bildirib ki, vacib dəyişikliklərdən biri istirahət, səsvermə, iş günü hesab edilməyən bayram günləri və ümumxalq hüzn günü görülən işə görə əməkhaqqı ödənilən zaman yalnız gündəlik deyil, saatlıq tarif maaşının da nəzərə alınmasıdır:
"Belə ki, sözügedən günlərdə əməyin vaxtamuzd ödənilmə sistemində gündəlik və saatlıq tarif maaşının iki mislindən, əməyin işəmuzd ödənilmə sistemində ikiqat işəmuzd qiymətlərində və aylıq maaş alan işçilərə iş, aylıq iş vaxtı norması çərçivəsində görülmüşsə, maaşdan əlavə gündəlik və saatlıq vəzifə maaşı məbləğindən aşağı olmamaqla, əgər iş aylıq iş vaxtı normasından artıq vaxtda görülmüşsə, maaşdan əlavə gündəlik və saatlıq vəzifə maaşının ikiqat məbləğindən aşağı olmamaqla əməkhaqqı ödəniləcək. Burada vacib dəyişliklərdən biri də saatlıq vəzifə maaşı anlayışının məcəllədə istifadə olunmasıdır. Azərbaycanda bu istiqamətə işlərin daha da intensivləşməsi müşahidə olunmaqdadır. Belə ki, saatlıq vəzifə maaşının məcəlləyə əlavə edilməsi işçilərin əmək hüquqlarının qorunması və onların daha yüksək maaşla təmin olunması baxımından vacib idi.
Bəzi hallarda həmin günlərdə iş müddəti tam iş günü deyil, müəyyən saatları əhatə edir. Yeni dəyişiklik bu hallarda praktikada da işçilərə hər saata görə əlavə maaş ödənilməsinə şərait yaradacaq. Əgər işçinin saatlıq tarifi 30 manatdırsa, istirahət, səsvermə, iş günü hesab edilməyən bayram günləri və ümumxalq hüzn günü işləməkdə davam edibsə və 4 saat əlavə işdə olubsa, həmin saatlara görə 120 manat deyil, ən azı 240 manat maaş hesablanacaq. Digər tərəfdən, Azərbaycanda saatlıq iş rejiminə keçidin müzakirə olunduğunu nəzərə alsaq, bunun maaş ödənişlərinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşmasına imkan verəcək".

Президент Азербайджана утвердил изменения в Трудовой кодекс. Новые поправки направлены на более эффективную защиту трудовых прав в стране, а также на дальнейшее укрепление правовой базы регулирования отношений между работодателем и работником в соответствии с международными стандартами и принципами.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил депутат Вугар Байрамов. По его словам, одним из ключевых изменений является то, что при оплате труда за работу в дни отдыха, голосования, праздничные дни, не считающиеся рабочими, а также в день общенационального траура будет учитываться не только дневная, но и почасовая тарифная ставка.
Так, в указанные дни при повременной системе оплаты труда заработная плата будет выплачиваться в двойном размере дневной и часовой тарифной ставки, при сдельной системе — по двойным сдельным расценкам. Для работников с месячным окладом, если работа выполняется в пределах установленной месячной нормы рабочего времени, выплата будет производиться сверх оклада в размере не ниже дневного и часового должностного оклада, а если работа выполняется сверх месячной нормы рабочего времени — в размере не ниже двойного дневного и часового должностного оклада.
Важным нововведением также стало закрепление в Трудовом кодексе понятия «часовой должностной оклад». В Азербайджане в последнее время наблюдается активизация работы в этом направлении, и включение данного понятия в кодекс имеет большое значение с точки зрения защиты трудовых прав работников и обеспечения более высокого уровня оплаты труда.
Отмечается, что в ряде случаев работа в такие дни может продолжаться не полный рабочий день, а лишь несколько часов. Новые изменения создают правовую основу для выплаты дополнительной заработной платы за каждый отработанный час. Например, если часовая ставка работника составляет 30 манатов и он продолжал работать в день отдыха, голосования, нерабочий праздничный день или день общенационального траура в течение 4 дополнительных часов, то за эти часы ему будет начислено не 120, а как минимум 240 манатов.
Кроме того, с учётом того, что в Азербайджане обсуждается переход на почасовой режим работы, данные изменения позволят приблизить систему оплаты труда к международным стандартам.