“MFX-Trading İnvestisiya Şirkəti”də birja dövriyyəsi azalan 4 investisiya şirkətlərindən biri olub.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkət 2025-ci ilin yanvar-dekabr aylarında Bakı Fond Birjasında ümumilikdə 78 əqd üzrə 197 milyon 891 min 264 manatlıq əməliyyat həyata keçirib. Bu göstərici əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 63,72% və ya 347 milyon 583 min 436 manat azalma deməkdir.
Xatırladaq ki, 2024-cü ilin yanvar-dekabr aylarında şirkət 349 əqd üzrə ümumilikdə 545 milyon 474 min 700 manatlıq dövriyyə formalaşdırmışdı.
Hazırkı statistikaya görə, “MFX-Trading”in bir əqd üzrə orta əməliyyat dəyəri 2 milyon 537 min 64 manat təşkil edib. Bu isə illik müqayisədə 62,3%-lik artıma bərabərdir.
Portfel strukturu baxımından, şirkətin əsas fəaliyyəti repo əməliyyatları və Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının (ARMB) qiymətli kağızları ilə aparılıb. Belə ki, ümumi dövriyyənin 98,8 milyon manatı repo, 60,7 milyon manatı isə ARMB kağızlarının payına düşüb. Korporativ istiqrazlar 774,8 min manat, dövlət istiqrazları isə 37,7 milyon manat həcmində olub.
Qeyd edək ki, “MFX-Trading” bu il də ötən ildə olduğu kimi səhmlərlə bağlı heç bir əməliyyat aparmayıb. Son statistikaya əsasən, şirkət dövriyyəsi ən çox azalan dördüncü investisiya qurumu kimi qeydə alınıb.

Инвестиционная компания «MFX-Trading» вошла в число четырёх инвестиционных компаний, у которых зафиксировано сокращение биржевого оборота.
Как сообщает Valyuta.az, в январе–декабре 2025 года компания осуществила на Бакинская фондовая биржа в общей сложности 78 сделок на сумму 197 млн 891 тыс. 264 маната. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года этот показатель снизился на 63,72%, или на 347 млн 583 тыс. 436 манатов.
Напомним, что в январе–декабре 2024 года компания сформировала оборот в размере 545 млн 474 тыс. 700 манатов по 349 сделкам.
Согласно текущей статистике, средний объём одной сделки «MFX-Trading» составил 2 млн 537 тыс. 64 маната, что означает рост на 62,3% в годовом сравнении.
С точки зрения структуры портфеля, основная деятельность компании была сосредоточена на репо-операциях и операциях с ценными бумагами Центральный банк Азербайджанской Республики. Так, на репо пришлось 98,8 млн манатов общего оборота, на ценные бумаги ЦБАР — 60,7 млн манатов. Объём операций с корпоративными облигациями составил 774,8 тыс. манатов, с государственными облигациями — 37,7 млн манатов.
Отметим, что «MFX-Trading», как и в прошлом году, в текущем году не осуществляла никаких операций с акциями. По последним данным компания зафиксирована как четвёртая инвестиционная структура с наибольшим снижением оборота.