Azər Mursaqulov Tahir Budaqovun bəzi qərarlarını ləğv etdi
Dövlət Statistika Komitəsinin sədri Azər Mursaqulov sələfi Tahir Budaqovun bu vəzifədə olarkən imzaladığı bəzi qərarları ləğv edib.
Oxu.Az-ın məlumatına görə, bunlar aşağıdakılardır:
- "İnzibati məhkəmələrdə inzibati mübahisələrə baxılması haqqında" 2-5 №-li (yarımillik, illik) rəsmi statistika hesabatı forması və onun doldurulmasına dair göstəriş haqqında" Dövlət Statistika Komitəsinin (DSK) 2016-cı il 28 dekabr tarixli 23/09 nömrəli qərarı;
- "Birinci instansiya məhkəmələrində kommersiya mübahisələrinə baxılması haqqında" 2-a №-li (yarımillik, illik) rəsmi statistika hesabatı forması və onun doldurulmasına dair göstərişin təsdiq edilməsi barədə" Dövlət Statistika Komitəsinin 2023-cü il 11 yanvar tarixli 2/09 nömrəli qərarı;
- "Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsində kassasiya qaydasında kommersiya mübahisələrinə baxılması haqqında" 2-2b №-li (yarımillik, illik) rəsmi statistika hesabatı forması və onun doldurulmasına dair göstərişin təsdiq edilməsi barədə" Dövlət Statistika Komitəsinin 2023-cü il 11 yanvar tarixli 6/09 nömrəli qərarı;
- "Birinci instansiya məhkəmələrində inzibati xəta haqqında iş üzrə qərardan verilən şikayətlərə və ya protestlərə baxılmanın nəticəsi barədə" 3-1 №-li (yarımillik, illik) rəsmi statistika hesabatı forması və onun doldurulmasına dair göstəriş haqqında" DSK-nin 2016-cı il 28 dekabr tarixli 21/09 nömrəli qərarı:
- "Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsində kassasiya qaydasında inzibati mübahisələrə baxılması haqqında" 2-2a №-li (yarımillik, illik) rəsmi statistika hesabatı forması və onun doldurulmasına dair göstərişin təsdiq edilməsi barədə" Dövlət Statistika Komitəsinin 2018-ci il 12 oktyabr tarixli 34/09 nömrəli qərarı;
- "Apellyasiya məhkəmələrində inzibati mübahisələrə baxılması haqqında" 2-1a №-li (yarımillik, illik) rəsmi statistika hesabatı forması və onun doldurulmasına dair göstəriş haqqında" Dövlət Statistika Komitəsinin 2016-cı il 28 dekabr tarixli 22/09 nömrəli qərarı.
Həmçinin bəzi qərarlarda dəyişiklik edilərək müəyyən müddəalar ləğv olunub:
- "Birinci instansiya məhkəmələrində mülki işlərə baxılması haqqında" 2 №-li (yarımillik, illik) rəsmi statistika hesabatı forması və onun doldurulmasına dair göstərişin təsdiq edilməsi barədə" Dövlət Statistika Komitəsinin 2023-cü il 11 yanvar tarixli 1/09 nömrəli qərarının 1-ci və 2-ci hissələri;
- "Apellyasiya instansiyası məhkəmələrində mülki işlərə baxılması haqqında" 2-1 №-li (yarımillik, illik) rəsmi statistika hesabatı forması və onun doldurulmasına dair göstərişin təsdiq edilməsi barədə" Dövlət Statistika Komitəsinin 2023-cü il 11 yanvar tarixli 3/09 nömrəli qərarının 1-ci və 2-ci hissələri;
- "Cinayətin növləri üzrə məhkumların sayı haqqında" 10-a №-li (yarımillik, illik) rəsmi statistika hesabatı fоrmаsı və onun doldurulmasına dair göstərişin təsdiq edilməsi barədə" Dövlət Statistika Komitəsinin 2017-ci il 11 oktyabr tarixli 23/09 nömrəli qərarının 1-ci və 2-ci hissələri;
- "Birinci instansiya məhkəmələrində baxılmış inzibati xətalar haqqında işlər barədə" 3 №-li (yarımillik, illik) rəsmi statistika hesabatı forması və onun doldurulmasına dair göstəriş haqqında" Dövlət Statistika Komitəsinin 2016-cı il 28 dekabr tarixli 20/09 nömrəli qərarının 1-ci və 2-ci hissələri;
- "Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsində kassasiya qaydasında mülki işlərə baxılması haqqında" 2-2 №-li (yarımillik, illik) rəsmi statistika hesabatı forması və onun doldurulmasına dair göstərişin təsdiq edilməsi barədə" Dövlət Statistika Komitəsinin 2023-cü il 11 yanvar tarixli 5/09 nömrəli qərarının 1-ci və 2-ci hissələri.
Qeyd edək ki, Tahir Budaqov 2015-2026-cı illərdə DSK-nin sədri olub. Prezident İlham Əliyevin 9 fevral tarixli Sərəncamı ilə Tahir Yaqub oğlu Budaqov Dövlət Statistika Komitəsinin sədri vəzifəsindən azad edilərək Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı təyin edilib.
Dövlət başçısının 10 fevral 2026-cı il tarixli Sərəncamı ilə isə Azər İsmayıl oğlu Mursaqulov Dövlət Statistika Komitəsinin sədri təyin olunub.

Глава Государственного комитета по статистике Азер Мурсағулов отменил некоторые решения, подписанные его предшественником Тахиром Будаговым на этой должности.
По информации Oxu.Az, это следующие документы:
- Решение Государственного комитета по статистике (ГКС) от 28 декабря 2016 года № 23/09 «О форме официального статистического отчёта № 2-5 (полугодовой, годовой) по рассмотрению административных споров в административных судах» и инструкции по его заполнению;
- Решение ГКС от 11 января 2023 года № 2/09 «Об утверждении формы официального статистического отчёта № 2-а (полугодовой, годовой) по рассмотрению коммерческих споров в судах первой инстанции» и инструкции по его заполнению;
- Решение ГКС от 11 января 2023 года № 6/09 «Об утверждении формы официального статистического отчёта № 2-2б (полугодовой, годовой) по рассмотрению коммерческих споров в кассационном порядке в Верховном суде Азербайджанской Республики» и инструкции по его заполнению;
- Решение ГКС от 28 декабря 2016 года № 21/09 «О форме официального статистического отчёта № 3-1 (полугодовой, годовой) по результатам рассмотрения жалоб и протестов на решения по административным правонарушениям в судах первой инстанции» и инструкции по его заполнению;
- Решение ГКС от 12 октября 2018 года № 34/09 «Об утверждении формы официального статистического отчёта № 2-2а (полугодовой, годовой) по рассмотрению административных споров в кассационном порядке в Верховном суде Азербайджанской Республики» и инструкции по его заполнению;
- Решение ГКС от 28 декабря 2016 года № 22/09 «О форме официального статистического отчёта № 2-1а (полугодовой, годовой) по рассмотрению административных споров в апелляционных судах» и инструкции по его заполнению.
Также в некоторых решениях внесены изменения с отменой отдельных положений:
- Части 1 и 2 решения ГКС от 11 января 2023 года № 1/09 «Об утверждении формы официального статистического отчёта № 2 (полугодовой, годовой) по рассмотрению гражданских дел в судах первой инстанции» и инструкции по его заполнению;
- Части 1 и 2 решения ГКС от 11 января 2023 года № 3/09 «Об утверждении формы официального статистического отчёта № 2-1 (полугодовой, годовой) по рассмотрению гражданских дел в судах апелляционной инстанции» и инструкции по его заполнению;
- Части 1 и 2 решения ГКС от 11 октября 2017 года № 23/09 «Об утверждении формы официального статистического отчёта № 10-а (полугодовой, годовой) по количеству осуждённых по видам преступлений» и инструкции по его заполнению;
- Части 1 и 2 решения ГКС от 28 декабря 2016 года № 20/09 «О форме официального статистического отчёта № 3 (полугодовой, годовой) по рассмотренным административным правонарушениям в судах первой инстанции» и инструкции по его заполнению;
- Части 1 и 2 решения ГКС от 11 января 2023 года № 5/09 «Об утверждении формы официального статистического отчёта № 2-2 (полугодовой, годовой) по рассмотрению гражданских дел в кассационном порядке в Верховном суде Азербайджанской Республики» и инструкции по его заполнению.
Отметим, что Тахир Будагов занимал пост председателя ГКС с 2015 по 2026 год. Указом Президента Ильхама Алиева от 9 февраля Тахир Ягуб оглу Будагов освобождён от должности председателя Государственного комитета по статистике и назначен главой Исполнительного комитета Низаминского района.
Указом главы государства от 10 февраля 2026 года Азер Исмайыл оглу Мурсағулов назначен председателем Государственного комитета по статистике.