İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti (ƏMDX) "Qaradağ Şüşə Zavodu" ASC səhmlərinin satışı üzrə investisiya müsabiqəsi elan edib.
Valyuta.az Dövlət Xidmətinə istinadən xəbər verir ki, müsabiqə "Dövlət əmlakının özəlləşdirilməsinin II Dövlət Proqramı"na və "İnvestisiya müsabiqəsinin keçirilməsi Qaydaları"na uyğun olaraq elan olunub.
Bakı şəhəri, Qaradağ rayonu, Salyan şosesi, 23-cü km, 8 ünvanında yerləşən müəssisənin özəlləşdirilməsi üzrə investisiya müsabiqəsində ümumi nominal dəyəri 35 950 630 manat olan 17 975 315 ədəd səhm satışa çıxarılıb. Obyektin ümumilikdə 3 929 120 manat öhdəlikləri var.
İddiaçılar investisiya qoyuluşunun istiqamətləri, məbləği və müddəti göstərilməklə ümumi həcmi 10 000 000 manatdan az olmayan investisiya proqramı təqdim etməli, yeni iş yerlərinin yaradılması, istehsal prosesində müasir texnologiyaların tətbiqi, istehsal olunan məhsulun çeşidinin genişləndirilməsi ilə bağlı təkliflərini verməlidir. Qalib dövlət büdcəsinə 18 000 000 manatdan az olmayan məbləğdə vəsait ödəməlidir.
Müsabiqənin qalibi nəticələr haqqında protokol təsdiq olunduğu tarixdən 30 gün müddətində səhmdar cəmiyyətin səhmlərinin alqı-satqı müqaviləsini imzalamalı, müqavilədə razılaşdırılacaq müddətdə təklif etdiyi pul vəsaitini dövlət büdcəsinə köçürməli, ümumilikdə müqavilə ilə müəyyən olunan şərt və öhdəlikləri yerinə yetirməlidir.
Müsabiqədə ölkə vətəndaşları və xarici investorlar iştirak edə bilərlər. İnvestisiya müsabiqəsinə çıxarılan müəssisə ilə Xidmətin rəsmi internet səhifəsi vasitəsilə tanış olmaq olar.
İddiaçıların ərizə və təkliflərinin qəbulu 15 aprel 2026-cı il tarixi də daxil olmaqla iş günləri saat 10:00-dan 17:30-a qədər ƏMDX-da (ünvan: Bakı şəhəri, Nizami rayonu, Heydər Əliyev prospekti, 139) aparılacaq.
Müsabiqə təkliflərinin qiymətləndirilməsi Dövlət Xidmətinin inzibati binasında 16 aprel 2026-cı il saat 15:00-dan başlayaraq həyata keçiriləcək.
Xatırladaq ki, "Qaradağ Şüşə Zavodu" bundan əvvəl 2023-cü ildə özəlləşdirilib, "Glass Vay" MMC müsabiqənin qalibi elan olunub. Bununla belə, investor öhdəliklərini yerinə yetirmədiyi üçün müəssisə yenidən özəlləşdirməyə çıxarılır.

Государственная служба по имущественным вопросам при Министерстве экономики объявила инвестиционный конкурс по продаже акций ОАО «Qaradağ Şüşə Zavodu».
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на ведомство, конкурс объявлен в соответствии со «II Государственной программой приватизации государственного имущества» и «Правилами проведения инвестиционного конкурса».
На инвестиционный конкурс по приватизации предприятия, расположенного по адресу: город Баку, Карадагский район, Сальянское шоссе, 23-й км, дом 8, выставлено 17 975 315 акций общей номинальной стоимостью 35 950 630 манатов. Общий объем обязательств объекта составляет 3 929 120 манатов.
Претенденты должны представить инвестиционную программу общим объемом не менее 10 000 000 манатов с указанием направлений вложений, суммы и сроков инвестиций, а также предложения по созданию новых рабочих мест, внедрению современных технологий в производственный процесс и расширению ассортимента выпускаемой продукции. Победитель должен перечислить в государственный бюджет не менее 18 000 000 манатов.
Победитель конкурса в течение 30 дней со дня утверждения протокола о результатах должен подписать договор купли-продажи акций акционерного общества, перечислить предложенные денежные средства в государственный бюджет в сроки, согласованные в договоре, а также выполнить все условия и обязательства, определённые контрактом.
В конкурсе могут участвовать граждане страны и иностранные инвесторы. Ознакомиться с предприятием, выставленным на инвестиционный конкурс, можно через официальный сайт Государственной службы.
Прием заявлений и предложений от претендентов будет осуществляться до 15 апреля 2026 года включительно в рабочие дни с 10:00 до 17:30 в Государственной службе по имущественным вопросам (адрес: город Баку, Низаминский район, проспект Гейдара Алиева, 139).
Оценка конкурсных предложений состоится в административном здании Государственной службы 16 апреля 2026 года, начиная с 15:00.
Напомним, что «Qaradağ Şüşə Zavodu» ранее был приватизирован в 2023 году — победителем конкурса тогда стала компания ООО «Glass Vay». Однако из-за невыполнения инвестором своих обязательств предприятие вновь выставлено на приватизацию.