Azərbaycanda siqaret qaçaqmalçılığında ittiham edilən daha 3 nəfər həbs edilib.
Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində araşdırılan cinayət işi üzrə siqaret qaçaqmalçılığı ilə bağlı axtarışda olan şəxslər - gəmi kapitanı Elşən Əhmədov, matros Amid Sayılov və mexanik Elçin adlı şəxs dekabrın 16-da hava limanında saxlanılıblar. Onların barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Həmin şəxslərin "RR Caspi" MMC-nin işçiləri olduğu bildirilir.
İttihama görə, onlar qaçaqmalı Ələt qəsəbəsində yaradılmış yanalma körpüsünə gəmi ilə gətirib, orada 3 yük maşınına yükləyiblər. Gəminin də "RR Caspi" MMC-yə məxsus olduğu bildirilir.
Onlara Cinayət Məcəlləsinin 206.3.2, 213-1.2.1 ve 213-1.2.3 cu maddələri üzrə ittiham elan olunub.
İş üzrə, həmçinin Səmayə Co LTD MMC, Səmayə logistic MMC-nin adları da keçir.
İş üzrə dəymiş ziyanın məbləğinin 2 milyon manat olduğu bildirilir.
Qeyd edək ki, Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində istintaq olunan cinayət işi üzrə bir qədər əvvəl Dövlət Sərhəd Xidmətinin sahil mühafizəsinin bölmə rəisi və bölmənin nəzarətçisi də saxlanılıb. Kapitan Vüsal Sadıqov və nəzarətçi barəsində qətimkan tədbirləri seçilib.

В Азербайджане задержаны еще трое обвиняемых в контрабанде сигарет.
По уголовному делу, расследуемому Главным управлением по борьбе с коррупцией при Генеральной прокуратуре, в отношении разыскиваемых лиц – капитана судна Эльшена Ахмедова, матроса Амида Сайылова и механика по имени Элчин – 16 декабря в аэропорту проведены задержания. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Сообщается, что указанные лица являются сотрудниками ООО "RR Caspi".
По обвинению, они доставляли контрабандный товар по направлению в поселок Ələt, где погрузили сигареты в три грузовика. Также сообщается, что судно принадлежит ООО "RR Caspi".
Им предъявлены обвинения по статьям 206.3.2, 213-1.2.1 и 213-1.2.3 Уголовного кодекса.
В деле также фигурируют ООО "Səmayət Co LTD", ООО "Səmayət logistic".
Ущерб по делу оценивается в 2 миллиона манатов.
Отметим, что в рамках расследования, проводимого Главным управлением по борьбе с коррупцией при Генеральной прокуратуре, ранее были задержаны начальник подразделения и контролер береговой охраны Государственной пограничной службы. В отношении капитана Вусала Садыгова и контролера также избраны меры пресечения.