EBRD Azərbaycana 100 milyon dollar ayrılmasını təsdiqləyib
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD) Azərbaycanda "Yaşıl İqtisadiyyatın Maliyyələşdirilməsi" proqramı (Green Economy Financing Facility - GEFF) üçün 100 milyon ABŞ dolları (təxminən 85,6 milyon avro) ayrılmasını təsdiqləyib.
GEFF seçilmiş yerli maliyyə institutları (PFI) vasitəsilə "yaşıl maliyyələşdirmə"ni dəstəkləməyə yönəlmiş beşillik layihədir.
Bankın açıqlamasına əsasən, cəlb edilən vəsait enerji səmərəliliyi, bərpa olunan enerji, resurslardan səmərəli istifadə və iqlim dayanıqlığı sahəsində layihələr həyata keçirən özəl şirkətlərin maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcək. GEFF proqramı Azərbaycanda "yaşıl maliyyələşdirmə" mexanizmlərinin tətbiqi üzrə pilot təşəbbüs olacaq və ölkənin dayanıqlı inkişafa keçidini dəstəkləyəcək.
"GEFF-in əsas məqsədi yerli maliyyə institutlarını pərakəndə müştərilərə, kiçik və orta biznesə, eləcə də korporativ borcalanlara ekoloji yönümlü kreditlər verməkdə dəstəkləməkdir", - EBRD-nin məlumatında qeyd olunub.
Proqram çərçivəsində tərəfdaş banklara və mikromaliyyə təşkilatlarına maliyyə və texniki dəstək göstəriləcək, onların institusional potensialını gücləndirmək, "yaşıl kreditləşmə"nin genişlənməsinə mane olan amilləri aradan qaldırmaq hədəflənir. Xüsusi diqqət kişi və qadınların "yaşıl maliyyələşdirmə" imkanlarına bərabər çıxışına yönəldiləcək.
Bankın açıqlamasına əsasən, layihə, xüsusilə COP29-un 2024-cü ilin noyabrında Bakıda keçirilməsindən sonra Azərbaycanın "yaşıl iqtisadiyyat"a artan marağını nəzərə alır. Proqram özəl sektorda "yaşıl texnologiya" və xidmətlərin tətbiqinə dəstək verəcək, həmçinin ölkənin maliyyə sisteminin transformasiyasını təşviq edəcək.
GEFF çərçivəsində borcalanlar "yaşıl kreditləşmə"ni inkişaf etdirməyə hazır olan banklar, mikromaliyyə və lizinq şirkətləri olacaq. Son benefisiarlar isə kiçik və orta sahibkarlar, korporativ müştərilər və ev təsərrüfatları kimi çıxış edəcəklər.
Proqramın strukturuna 3 milyon ABŞ dollarına qədər (2,8 milyon avro) texniki yardım paketi daxildir. Buraya layihənin idarə edilməsi, yeni maliyyə məhsullarının hazırlanması, marketinq və təlimlər daxildir. Bundan əlavə, əldə olunan nəticələrə əsasən maliyyə vasitəçilərinə ödənişlər üçün 4 milyon ABŞ dollarına qədər (3,4 milyon avro) güzəştli maliyyələşdirmə nəzərdə tutulur.
EBRD-nin məlumatına görə, 2025-ci il sentyabrın 30-na bankın Azərbaycandakı cari kredit portfelinin dəyəri 948 milyon avro təşkil edib. Portfelin 89 %-i (842 milyon avro) davamlı infrastrukturun, 6 %-i (56 milyon avro) maliyyə sektorunun və 5 %-i (49 milyon avro) korporativ sektorun inkişafına yönəldilib.

Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) утвердил выделение 100 миллионов долларов США (примерно 85,6 миллиона евро) для программы «Финансирование зелёной экономики» (Green Economy Financing Facility - GEFF) в Азербайджане.
GEFF — это пятилетний проект, направленный на поддержку «зелёного финансирования» через отобранные местные финансовые институты (PFI).
По данным банка, привлечённые средства будут направлены на финансирование частных компаний, реализующих проекты в области энергоэффективности, возобновляемой энергетики, эффективного использования ресурсов и климатической устойчивости. Программа GEFF станет пилотной инициативой по внедрению механизмов «зелёного финансирования» в Азербайджане и поддержит переход страны к устойчивому развитию.
«Основная задача GEFF — поддержать местные финансовые институты в предоставлении экологически ориентированных кредитов розничным клиентам, малому и среднему бизнесу, а также корпоративным заёмщикам», — указано в сообщении ЕБРР.
В рамках программы партнёрские банки и микрофинансовые организации получат финансовую и техническую поддержку, направленную на укрепление их институционального потенциала и устранение препятствий для расширения «зелёного кредитования». Особое внимание будет уделяться равному доступу мужчин и женщин к возможностям «зелёного финансирования».
По информации банка, проект особенно учитывает растущий интерес Азербайджана к «зелёной экономике» после проведения COP29 в ноябре 2024 года в Баку. Программа будет поддерживать внедрение «зелёных технологий» и услуг в частном секторе, а также стимулировать трансформацию финансовой системы страны.
В рамках GEFF заёмщиками станут банки, микрофинансовые и лизинговые компании, готовые развивать «зелёное кредитование». Конечными бенефициарами станут малые и средние предприниматели, корпоративные клиенты и домохозяйства.
Структура программы включает пакет технической помощи до 3 миллионов долларов США (2,8 миллиона евро), который охватывает управление проектом, разработку новых финансовых продуктов, маркетинг и обучение. Кроме того, в зависимости от достигнутых результатов, предусмотрено льготное финансирование до 4 миллионов долларов США (3,4 миллиона евро) для выплат финансовым посредникам.
По данным ЕБРР, на 30 сентября 2025 года текущий кредитный портфель банка в Азербайджане составил 948 миллионов евро. Из них 89% (842 миллиона евро) направлены на развитие устойчивой инфраструктуры, 6% (56 миллионов евро) — на финансовый сектор и 5% (49 миллионов евро) — на корпоративный сектор.