Yeni dövlət qurumları yaradıldı
Prezident İlham Əliyev bir sıra dövlət qurumlarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi haqqında Fərman imzalayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, Fərmanda deyilir:
"1. Aşağıdakı büdcə təşkilatları yaradılsın:
1.1. Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin tabeliyində “Dövlət Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyi” və “Geoloji Kəşfiyyat Agentliyi” publik hüquqi şəxslərin, habelə Dövlət Geoloji İnformasiya Fondunun əsasında Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin tabeliyində “Dövlət Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyi”;
1.2. Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin tabeliyində “Geodeziya və Kartoqrafiya Agentliyi” publik hüquqi şəxsin əsasında Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin tabeliyində “Geodeziya və Kartoqrafiya Agentliyi”;
1.3. Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin və “Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi” publik hüquqi şəxsin əsasında Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində “Aqrar Tədqiqatlar və İnkişaf Mərkəzi”;
1.4. Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin tabeliyində “Su və Meliorasiya Kompleksinin Layihələndirilməsi İnstitutu” və “Su və Meliorasiya Elmi Tədqiqat İnstitutu” publik hüquqi şəxslərin əsasında Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin tabeliyində “Su və Meliorasiya üzrə Layihələndirmə və Elmi Tədqiqat İnstitutu”.
2. Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tabeliyində olan Bitki Mühafizə və Texniki Bitkilər Elmi-Tədqiqat İnstitutunun, Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun, Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun, Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun, Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun, Heyvandarlıq və Balıqçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun, “Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu” publik hüquqi şəxsin, habelə Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin tabeliyində Aqromexanika Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əsasında Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində büdcə təşkilatı qismində “Aqrar Tədqiqatlar və İnkişaf Mərkəzi”nin “Bitkiçilik Elmləri İnstitutu”nun və “Heyvandarlıq, Balıqçılıq və Baytarlıq Elmləri İnstitutu”nun yaradılmasını təmin etsin.
3. Müəyyən edilsin ki:
3.1. bu Fərmanın 1-ci və 2-ci hissələrində nəzərdə tutulan qurumların hüquq və öhdəlikləri, habelə əmlakı onların əsasında yaradılan büdcə təşkilatlarına keçir;
3.2. bu Fərmanın 4.2-ci və 4.3-cü bəndlərində göstərilən məhdud məsuliyyətli cəmiyyətlərin nizamnamə kapitalı həmin bəndlərdə nəzərdə tutulan publik hüquqi şəxslərin əmlakı hesabına formalaşır;
3.3. bu Fərmanın 1-ci və 2-ci hissələrinə əsasən yaradılan büdcə təşkilatlarının əsasnamələri (nizamnamələri), strukturu və əməyin ödənilməsi sistemi müəyyən edilənədək həmin hissələrdə nəzərdə tutulan qurumlar fəaliyyətini davam etdirir;
3.4. bu Fərmanın 4.2-ci, 4.3-cü və 5.1-ci bəndlərində qeyd olunan qurumlar “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydada dövlət qeydiyyatına alındığı günədək həmin bəndlərdə nəzərdə tutulan publik hüquqi şəxslər fəaliyyətini davam etdirir.
4. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti iki ay müddətində:
4.1. bu Fərmanın 1-ci, 2-ci və 5-ci hissələri nəzərə alınmaqla, normativ hüquqi aktların təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
4.2. Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının tabeliyində “Mərkəzi Nəbatat Bağı” və “Dendrologiya Bağı” publik hüquqi şəxslərin Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının tabeliyində “Mərkəzi Nəbatat və Dendrologiya Bağı” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinə çevrilmə yolu ilə yenidən təşkilini təmin etsin;
4.3. Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının tabeliyində “Sahibsiz Heyvanlara Qayğı Mərkəzi” publik hüquqi şəxsin Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının tabeliyində “Sahibsiz Heyvanlara Qayğı Mərkəzi” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinə çevrilmə yolu ilə yenidən təşkilini təmin etsin;
4.4. bu Fərmanın 1-ci və 2-ci hissələrində, 4.2-ci və 4.3-cü bəndlərində nəzərdə tutulan qurumların balansında olan əmlakın həmin qurumların əsasında yaradılan yeni qurumların balansına verilməsi və onların maddi-texniki təminatı ilə bağlı tədbirlər görülməsini təmin etsin;
4.5. bu Fərmanın 1-ci və 2-ci hissələrinə əsasən yaradılan büdcə təşkilatlarının strukturunun, işçilərinin say həddinin, əməkhaqlarının (vəzifə maaşları, vəzifə maaşlarına əlavələr, mükafatlar və digər ödənişlər) məbləğlərinin və əməyin ödənilməsi sisteminin müəyyən edilməsi ilə bağlı tədbirlər görsün;
4.6. bu Fərmanın 4.2-ci və 4.3-cü bəndlərində nəzərdə tutulan qurumların nizamnamələrinin təsdiq edilməsini təmin etsin;
4.7. bu Fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
5. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi:
5.1. tabeliyində olan “Azərbaycan Metrologiya İnstitutu”, “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” və “Azərbaycan Akkreditasiya Mərkəzi” publik hüquqi şəxslərin birləşmə yolu ilə yenidən təşkilini təmin etsin;
5.2. bu Fərmanın 5.1-ci bəndində nəzərdə tutulan publik hüquqi şəxslərin balansında olan əmlakın onların əsasında yaradılan yeni publik hüquqi şəxsin balansına verilməsi və həmin qurumun maddi-texniki təminatı ilə bağlı tədbirlər görsün;
5.3. bu Fərmandan irəli gələn digər məsələlərin həlli üçün zəruri tədbirlər görsün.
6. Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi:
6.1. bu Fərmanın 1-ci və 2-ci hissələrinə uyğun olaraq tabeliklərində yaradılmış büdcə təşkilatlarının əsasnamələrinin (nizamnamələrinin) iki ay müddətində təsdiq edilməsini təmin etsinlər;
6.2. bu Fərmandan irəli gələn digər məsələlərin həlli üçün zəruri tədbirlər görsünlər.
7. Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi:
7.1. bu Fərmanla yaradılan yeni qurumların fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsini cari ilin dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş vəsait dairəsində təmin etsin;
7.2. “Dövlət maliyyəsinin səmərəli idarə edilməsinin təşkili ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 25 avqust tarixli 489 nömrəli Fərmanının 3.7-ci bəndinə uyğun olaraq, bu Fərmanla yaradılan yeni qurumların strukturunun, ştat vahidlərinin və əməkhaqqı sistemlərinin maliyyə ekspertizasını həyata keçirsin və onların optimallaşdırılması üçün tədbirlər görsün".

Президент Ильхам Алиев подписал Указ о совершенствовании деятельности ряда государственных учреждений.
Как сообщает Valyuta.az. в указе говорится:
1. Создать следующие бюджетные организации:
1.1. На базе «Агентства по использованию государственных запасов минерального сырья» и «Агентства геологической разведки» публичных юридических лиц, а также Государственного геологического информационного фонда при Министерстве экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики создать «Агентство по использованию государственных запасов минерального сырья» при Министерстве экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики;
1.2. На базе публичного юридического лица «Агентство геодезии и картографии» при Министерстве экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики создать «Агентство геодезии и картографии» при том же министерстве;
1.3. На базе Центра аграрных инноваций и «Центра аграрных исследований» при Министерстве сельского хозяйства Азербайджанской Республики создать «Центр аграрных исследований и развития»;
1.4. На базе «Института проектирования водного и мелиоративного комплекса» и «Научно-исследовательского института водного и мелиоративного хозяйства» при Государственном агентстве водных ресурсов Азербайджанской Республики создать «Институт проектирования и научных исследований по водному и мелиоративному хозяйству».
2. Обеспечить создание в составе Центра аграрных исследований и развития при Министерстве сельского хозяйства Азербайджанской Республики: «Институт растениеводческих наук» и «Институт животноводческих, рыбоводческих и ветеринарных наук» на базе научно-исследовательских институтов: защиты растений и технических культур, земледелия, плодоводства и чайного хозяйства, виноградарства и виноделия, ветеринарии, животноводства и рыбоводства, овощеводства, а также Агромеханического научно-исследовательского института при Азербайджанском государственном аграрном университете.
3. Определить, что:
3.1. права и обязанности, а также имущество учреждений, предусмотренных в частях 1 и 2 этого Указа, переходят к созданным на их основе бюджетным организациям;
3.2. уставный капитал обществ с ограниченной ответственностью, указанных в пунктах 4.2 и 4.3, формируется за счет имущества публичных юридических лиц, указанных в этих пунктах;
3.3. созданные на основе частей 1 и 2 бюджетные организации продолжают деятельность до утверждения их уставов, структуры и системы оплаты труда;
3.4. публичные юридические лица, указанные в пунктах 4.2, 4.3 и 5.1, продолжают деятельность до государственной регистрации в соответствии с Законом Азербайджанской Республики «О государственной регистрации юридических лиц и государственном реестре».
4. Кабинету Министров Азербайджанской Республики в течение двух месяцев:
4.1. подготовить предложения по совершенствованию нормативно-правовых актов с учетом частей 1, 2 и 5 Указа и представить их Президенту Азербайджанской Республики;
4.2. обеспечить реорганизацию публичных юридических лиц «Центральный ботанический сад» и «Дендрарий» подчиненных Главе Исполнительной власти города Баку в ООО «Центральный ботанический и дендрологический сад»;
4.3. обеспечить реорганизацию публичного юридического лица «Центр заботы о бездомных животных» подчиненного Главе Исполнительной власти города Баку в ООО «Центр заботы о бездомных животных»;
4.4. обеспечить передачу имущества, находящегося на балансе учреждений, указанных в частях 1 и 2, а также в пунктах 4.2 и 4.3, новым созданным учреждениям, а также их материально-техническое обеспечение;
4.5. принять меры по определению структуры, штатной численности, размеров заработной платы (должностные оклады, надбавки, премии и другие выплаты) и системы оплаты труда созданных бюджетных организаций;
4.6. обеспечить утверждение уставов учреждений, указанных в пунктах 4.2 и 4.3;
4.7. решить иные вопросы, вытекающие из настоящего Указа.
5. Государственное агентство по антимонопольному регулированию и контролю за рынком потребительских товаров при Президенте Азербайджанской Республики:
5.1. обеспечить реорганизацию путем объединения публичных юридических лиц «Азербайджанский институт метрологии», «Азербайджанский институт стандартизации» и «Азербайджанский центр аккредитации»;
5.2. принять меры по передаче имущества указанных публичных юридических лиц вновь созданной организации и обеспечить ее материально-техническое обеспечение;
5.3. принять иные необходимые меры по реализации настоящего Указа.
6. Министерству экологии и природных ресурсов, Министерству сельского хозяйства и Государственному агентству водных ресурсов Азербайджанской Республики:
6.1. обеспечить утверждение уставов созданных бюджетных организаций в течение двух месяцев;
6.2. принять необходимые меры по решению иных вопросов, вытекающих из настоящего Указа.
7. Министерству финансов Азербайджанской Республики:
7.1. обеспечить финансирование деятельности созданных новых учреждений в пределах средств, предусмотренных в государственном бюджете на текущий год;
7.2. провести финансовую экспертизу структуры, штатных единиц и системы оплаты труда созданных учреждений в соответствии с пунктом 3.7 Указа Президента Азербайджанской Республики от 25 августа 2025 года № 489 «О дополнительных мерах по организации эффективного управления государственными финансами» и принять меры по их оптимизации.