Çinli bir pərakəndə satış sahibkarı işçilərin iş və şəxsi həyat balansını yaxşılaşdırmaq üçün “xoşbəxt olmayan məzuniyyət” günlərini tətbiq edib.
2024-cü ilin mart ayının sonunda keçirilən Çin Supermarket Həftəsi zamanı mərkəzi Çin, Henan əyalətində fəaliyyət göstərən Pang Dong Lai pərakəndə zəncirinin təsisçisi və sədri Yu Donglai elan edib ki, işçilər öz istəklərinə görə əlavə 10 gün məzuniyyət ala biləcəklər.
Bu tədbir ölkənin supermarket sektorunun inkişafını təşviq etmək üçün keçirilən altı günlük bir yığıncaqdır.
Yu bildirib:
“İstəyirəm ki, hər bir işçi azad olsun. Hər kəsin xoşbəxt olmadığı vaxtlar olur, ona görə də əgər xoşbəxt deyilsinizsə, işə gəlməyin”.
Yu işçilərin istədikləri vaxtı istirahət üçün sərbəst müəyyənləşdirməsini və işdən kənarda kifayət qədər rahatlama imkanına malik olmalarını istəyir.

Китайский предприниматель в сфере розничной торговли ввёл день «несчастливого отпуска» для улучшения баланса между работой и личной жизнью сотрудников.
В конце марта 2024 года на мероприятии «Неделя супермаркетов Китая», проходившем в центральной провинции Хэнань, основатель и председатель розничной сети Pang Dong Lai Ю Дунлай объявил, что сотрудники смогут по желанию взять дополнительно 10 дней отпуска.
Это мероприятие является шестидневной конференцией, проводимой с целью стимулирования развития сектора супермаркетов в стране.
Ю отметил:
«Я хочу, чтобы каждый сотрудник был свободен. У всех бывают моменты, когда они несчастливы, поэтому если вы чувствуете себя несчастным, не приходите на работу».
Ю желает, чтобы сотрудники самостоятельно определяли удобное для отдыха время и имели достаточно возможностей для полноценного восстановления вне работы.