Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) palma yağları, palma yağı tərkibli bitki yağları və digər məhsullar üzrə nəzarət və monitorinq tədbirlərini davamlı olaraq, risk əsaslı yanaşma prinsipi çərçivəsində həyata keçirir. Aparılan yoxlamaların nəticələri barədə ictimaiyyət mütəmadi şəkildə məlumatlandırılır.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, Palma yağları ölkə ərazisinə idxal yolu ilə daxil olduğundan, bu mərhələdə tətbiq olunan gücləndirilmiş nəzarət tədbirləri zamanı məhsullardan nümunələr götürülür və akkreditasiya olunmuş laboratoriyalarda geniş spektrli müayinələrə cəlb olunur.
Gücləndirilmiş nəzarət tədbirləri çərçivəsində Rusiya Federasiyasının "Пищевые Ингредиенты" adlı istehsalçı müəssisəsinə məxsus palma yağı partiyalarına nəzarət tədbirləri zamanı götürülmüş nümunələrin laborator müayinəsi nəticəsində kimyəvi emal çirkləndiricisi (3-monoxlorpropan-1,2-diol) aşkarlandığından məhsulun dövriyyəyə buraxılmasının qarşısı alınıb və yük partiyası barədə gömrük ərazisinin hüdudlarından kənarlaşdırılması və ya məhv edilməsi barədə qanunvericiliyə uyğun müvafiq qərar qəbul edilib.
Eyni zamanda, qarşı tərəf uyğunsuzluq aşkar edilmiş istehsalçı müəssisə barəsində tətbiq edilmiş qadağa ilə bağlı rəsmi qaydada məlumatlandırılıb.
Elmi risk qiymətləndirmələrinə əsasən, bitki yağlarının rafinasiyası zamanı yaranan (3-monoxlorpropan-1,2-diol) emal çirkləndiricisinin uzunmüddətli və normadan artıq miqdarda qəbulu insan sağlamlığına toksiki təsir göstərir.
AQTA istehlakçıların sağlamlığının və qida təhlükəsizliyinin təmin edilməsini əsas prioritet kimi müəyyən edir və bu istiqamətdə qanunvericiliyin tələblərinə uyğun operativ tədbirlər həyata keçirir.

Агентство по пищевой безопасности Азербайджанской Республики (AQTA) продолжает осуществлять контрольные и мониторинговые мероприятия по пальмовым маслам, растительным маслами с содержанием пальмового масла и другим продуктам на основе принципа риск-ориентированного подхода. Общественность регулярно информируется о результатах проведённых проверок.
Как сообщает Valyuta.az, данная информация опубликована Агентством по пищевой безопасности Азербайджанской Республики (AQTA).
Отмечается, что так как пальмовые масла поступают на территорию страны через импорт, в этот период применяются усиленные меры контроля, в ходе которых отбираются образцы продукции и направляются в аккредитованные лаборатории для проведения широкого спектра исследований.
В рамках усиленных контрольных мероприятий при проверке партий пальмового масла, принадлежащих российскому производственному предприятию «Пищевые Ингредиенты», лабораторное исследование отобранных образцов выявило наличие химического производственного загрязнителя (3-монохлорпропан-1,2-диола). В связи с этим реализовать продукцию на рынок запрещено, а по решению, принятому в соответствии с законодательством, партия была удалена с таможенной территории или уничтожена.
Также противоположная сторона официально уведомлена о введённом запрете в отношении предприятия-изготовителя, в продукции которого была выявлена несоответствие.
Согласно научным оценкам риска, долгосрочное потребление и употребление в количествах, превышающих нормы, загрязнителя производства (3-монохлорпропан-1,2-диола), образующегося при рафинировании растительных масел, оказывает токсическое воздействие на здоровье человека.
AQTA определяет обеспечение здоровья потребителей и продовольственной безопасности в качестве основного приоритета и осуществляет оперативные меры в соответствии с требованиями законодательства.