İsveçrədən ölkəmizə idxal edilən “Hochdorf Swiss Nutrition Ltd” müəssisəsinin istehsalı olan “Swissneo 1” əmtəə nişanlı (09.10.2025-09.10.2027-ci il istehsal və son istifadə tarixli) uşaq qidasında “Sereulid” çirkləndiricisinin aşkarlanması ilə bağlı Avropa İttifaqının “Qida və Yem Məhsullarına dair Çevik Xəbərdarlıq Sistemi” (RASFF) vasitəsilə Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinə bildiriş daxil olub.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə agentliyin İnformasiya təminatı və innovativ həllər şöbəsindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, bildiriş əsasında dərhal araşdırmalara başlanılıb və məhsulun həmin partiyasının dövriyyəyə buraxılmasının qarşısı alınıb.

В детском питании торговой марки «Swissneo 1», произведённом компанией Hochdorf Swiss Nutrition Ltd и импортированном в Азербайджан из Швейцарии (дата производства — 09.10.2025, срок годности — до 09.10.2027), был выявлен загрязнитель — цереулид.
В связи с этим через Система быстрого оповещения по пищевым продуктам и кормам (RASFF) Европейского союза в Агентство продовольственной безопасности Азербайджана поступило соответствующее уведомление.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Отдел информационного обеспечения и инновационных решений агентства, на основании полученного уведомления незамедлительно были начаты проверки, а выпуск указанной партии продукции в обращение был предотвращён.