"Volkswagen" "Rivian"a əlavə 1 milyard dollar investisiya edir
Valyuta.az xəbər verir ki, "VW ID.EVERY1" elektrik modelinin qış testlərinin uğurla tamamlanması "Rivian" üçün əlavə 1 milyard dollarlıq investisiyanın açılmasına səbəb olub.
Məlumata görə, bu məbləğin 750 milyon dolları birbaşa kapital qoyuluşu, 250 milyon dolları isə kapital və ya konvertasiya olunan borc şəklində təqdim ediləcək.
Qeyd edək ki, "Volkswagen Group" artıq bu əməkdaşlıq çərçivəsində Rivian-a 3 milyard dollardan çox investisiya yatırıb. Ümumilikdə isə razılaşmanın dəyəri 5,8 milyard dollara qədər çata bilər.
Bundan əlavə, "Rivian" oktyabr ayından etibarən daha 1 milyard dollar kredit əldə edə biləcək və ilk model satışa çıxarıldıqdan sonra əlavə 460 milyon dollar investisiya alacaq.

В рамках сотрудничества между «Volkswagen Group» и «Rivian» начался новый этап.
Как сообщает Valyuta.az, успешное завершение зимних испытаний электрической модели «VW ID.EVERY1» стало причиной выделения дополнительной инвестиции в размере 1 миллиарда долларов для «Rivian».
По данным источника, из этой суммы 750 миллионов долларов будут предоставлены в виде прямых капиталовложений, а 250 миллионов долларов — в форме капитала или конвертируемого долга.
Отметим, что «Volkswagen Group» уже вложила более 3 миллиардов долларов в компанию «Rivian» в рамках данного сотрудничества. Общая стоимость соглашения может достигнуть 5,8 миллиарда долларов.
Кроме того, начиная с октября, «Rivian» сможет получить кредит в размере 1 миллиарда долларов и после выхода первого автомобиля на рынок получит дополнительную инвестицию в размере 460 миллионов долларов.