“Rocket Lab” Nasdaq-100 indeksinə daxil olaraq birjada siyahıya alınan 100 ən böyük qeyri-maliyyə şirkətindən birinə çevrilib. Şirkətin səhm qiyməti üzrə hədəf 98 dollardan 129 dollara qaldırılıb.
“Rocket Lab Corporation” (NASDAQ: RKLB) Nasdaq-100 indeksinə daxil olduğunu açıqlayıb. Şirkət bildirib ki, bu uğur “Rocket Lab”ı Nasdaq birjasında siyahıya alınan 100 ən böyük qeyri-maliyyə şirkətindən birinə çevirir.
Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, “Rocket Lab”ın indeksə daxil olması iyunun 22-də, bazar ertəsi, ticarət sessiyasının açılışında qüvvəyə minəcək.
2026-cı il iyunun 3-də “Clear Street” analitiki Qreq Pendi “Rocket Lab Corporation”ın (NASDAQ: RKLB) səhm qiyməti üzrə hədəfini 98 dollardan 129 dollara qaldırıb və “al” reytinqini saxlayıb. Pendi bildirib ki, “Rocket Lab” 2030-cu ilədək sürətli böyüməyə hazırlaşır. Bu, sənayedə sifariş portfelinin artması fonunda genişlənən imkanlarla dəstəklənir. “Clear Street” əlavə edib ki, şirkətin infrastruktur üstünlüyü var və əsas fəaliyyəti yaxın vaxtlarda gəlirli ola bilər.
2026-cı il mayın 27-də “Rocket Lab Corporation” (NASDAQ: RKLB) Kosmik İnkişaf Agentliyinin “Tracking Layer Tranche 3” proqramı üzrə “Payload Requirements Review” mərhələsini keçdiyini açıqlayıb. Şirkət bildirib ki, bu mərhələ ABŞ və müttəfiqlərinin milli təhlükəsizliyi üçün qabaqcıl raket xəbərdarlığı, izləmə və müdafiə imkanlarına malik peyklərin hazırlanması proqramının davamıdır.
Peyklər “Lightning” peyk platforması əsasında hazırlanacaq. IR sensorları, günəş panelləri, aviyonika, optik terminallar, hərəkət sistemləri, “Phoenix” infraqırmızı sensor yükü və “StarLite” kosmik müdafiə sensorları daxil olmaqla əsas komponentlər şirkət daxilində istehsal ediləcək.
“Rocket Lab Corporation” ABŞ, Kanada, Yaponiya və digər ölkələrdə kosmik buraxılış xidmətləri və kosmik sistemlər üzrə həllər təqdim edir.
İlham Əliyev: Azərbaycanda iqtisadi inkişafla bağlı hər hansı bir çətinlik gözlənilmir
Rabitəbank İslam İnkişaf Bankı Qrupuna daxil olan İslam Ticarət Maliyyə Korporasiyası ilə 10 milyon ABŞ dolları məbləğində maliyyələşmə sazişi imzalayıb ®

Компания «Rocket Lab» вошла в индекс Nasdaq-100 и стала одной из 100 крупнейших нефинансовых компаний, торгующихся на бирже. Целевой уровень цены акций компании был повышен с 98 до 129 долларов.
«Rocket Lab Corporation» (NASDAQ: RKLB) объявила о включении в индекс Nasdaq-100. Компания отметила, что этот успех превращает «Rocket Lab» в одну из 100 крупнейших нефинансовых компаний, котирующихся на бирже Nasdaq.
По информации Valyuta.Az, включение «Rocket Lab» в индекс вступит в силу 22 июня, в понедельник, с открытия торговой сессии.
3 июня 2026 года аналитик «Clear Street» Грег Пенди повысил целевой уровень цены акций «Rocket Lab Corporation» (NASDAQ: RKLB) с 98 до 129 долларов и сохранил рекомендацию «покупать». Пенди отметил, что «Rocket Lab» готовится к быстрому росту к 2030 году. Этот рост поддерживается расширяющимися возможностями на фоне увеличения портфеля заказов в отрасли. «Clear Street» добавила, что компания обладает инфраструктурным преимуществом, а её основная деятельность может стать прибыльной в ближайшее время.
27 мая 2026 года «Rocket Lab Corporation» (NASDAQ: RKLB) сообщила о прохождении этапа «Payload Requirements Review» в рамках программы «Tracking Layer Tranche 3» Агентства космического развития. Компания отметила, что этот этап является продолжением программы разработки спутников с передовыми возможностями ракетного предупреждения, слежения и обороны в интересах национальной безопасности США и её союзников.
Спутники будут созданы на основе платформы «Lightning». Ключевые компоненты, включая IR-сенсоры, солнечные панели, авионику, оптические терминалы, системы движения, инфракрасный сенсорный груз «Phoenix» и космические защитные сенсоры «StarLite», будут производиться внутри компании.
«Rocket Lab Corporation» предоставляет услуги по космическим запускам и решения в области космических систем в США, Канаде, Японии и других странах.