Pişiyinə görə işə getmədi - İş yeri ona 40 min təzminat təyin etdi
Finlandiyada ictimaiyyətin diqqətini çəkən bir hadisə baş verib. Bir kişi ev heyvanı pişiyinin vəfatından sonra müvəqqəti iş qabiliyyətsizliyi (işdənkənar qalma) arayışı alıb. Hesabatlara görə, işəgötürən pişiyin ölümünə bağlı psixoloji vəziyyəti “etibarlı səbəb” kimi tanımadığı üçün məsələ məhkəməyə qədər gedib.
Bildirilir ki, pişik ciddi xəstəlikdən əziyyət çəkirdi və onun üçün humanitar üsulla son vermək (evtanaziya) lazım olub. Sahib iş yerinə xəstəlik arayışını təqdim etdikdən sonra tibbi açıqlama da verib. Lakin şirkət rəhbərliyi sənədləri qəbul etməyib və ona “ya işə qayıt, ya da istefa ver” deyə xəbərdarlıq edib.
Təzyiq altında kişi işə qayıts ada, sonradan “etibarlı səbəb olmadan işdə olmamaq” əsas gətirilərək işdən çıxarılıb. Bundan sonra o, Tampere şəhərindən olan rayon məhkəməsinə müraciət edib və hakimlər iddiaçının tərəfində qərar veriblər.
Nəticədə, şirkət keçmiş əməkdaşa 40 mindən çox avro ödəməli olub. Bu məbləğə kompensasiya, xəstəlik dövrü üçün ödəniş və məhkəmə xərcləri daxildir. Lakin məbləği həmin şəxs istifadə edə bilməyib. O, məhkəmə qərarı elan edilməmişdən əvvəl vəfat edib. Buna görə də məhkəmə 40 min avronu mirasın tərkibinə daxil edib.

В Финляндии произошёл случай, привлёкший внимание общественности. Мужчина получил лист временной нетрудоспособности после смерти своей домашней кошки. По сообщениям, работодатель не признал психологическое состояние сотрудника, связанное с утратой питомца, «уважительной причиной», и дело дошло до суда.
Сообщается, что кошка страдала тяжёлым заболеванием, и её пришлось усыпить по гуманным соображениям (эвтаназия). После предоставления больничного мужчина также дал медицинское объяснение. Однако руководство компании отказалось принять документы и предупредило его: «либо возвращайся на работу, либо увольняйся».
Под давлением мужчина вернулся к работе, однако позже был уволен по причине «отсутствия на рабочем месте без уважительной причины». После этого он обратился в районный суд города Tampere, и судьи вынесли решение в пользу истца.
В результате компания обязана выплатить бывшему сотруднику более 40 тысяч евро. В эту сумму входят компенсация, выплаты за период болезни и судебные издержки. Однако воспользоваться деньгами мужчина не успел — он скончался до оглашения судебного решения. Поэтому суд постановил включить 40 тысяч евро в состав наследства.